zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
PL BIP

1 września 1939 r. we wspomnieniach mieszkańców Legionowa i okolic

Data dodania: 29 sierpnia 2018
źródło: Muzeum Historyczne w Legionowie

2 września o godz. 15 zapraszamy do Filii „Piaski” na spotkanie pt. „A niebo było bezchmurne… 1 września 1939 r. we wspomnieniach mieszkańców Legionowa i okolic”. Poprowadzi je dr Mirosław Pakuła, a fragmenty wspomnień przeczyta Betina Dubiel.

W sierpniu 1939 r. wszyscy mieli świadomość, że wkrótce może wybuchnąć wojna z Niemcami. Mimo to, gdy 1 września na bezchmurnym niebie pojawiły się sylwetki samolotów, większość uważała, że to kolejne ćwiczenia. Przerażenie wywołały  dopiero pierwsze wybuchy bomb.

„Piątkowy ranek 1 września był słoneczny a niebo bezchmurne. Na nim samoloty i białe obłoczki pocisków. Znów ćwiczenia – wszyscy mówili. Na rynku było pełno straganów ze śliwkami pachnącymi wakacjami i miodem, nad nimi stada brzęczących os. W pewnym momencie usłyszeliśmy spadający gdzieś w okolicy Łajsk samolot. Zrozumieliśmy, że to już wojna” – wspominała Bronisława Romanowska-Mazur.

Zapraszamy na spotkanie w czasie którego usłyszycie Państwo wstrząsające fragmenty wspomnień mieszkańców Legionowa i okolic. Rozpacz, bezradność, pierwsze ofiary, ucieczka…

Zapraszamy na spotkanie.

źrdóło: Muzeum Historyczne w Legionowie

 

Urząd Miasta Legionowo

ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 41,
05-120 Legionowo

GODZINY OTWARCIA:
pon 08:00-18:00
wt-pt 08:00-16:00

NUMER KONTA:
Santander Bank Polska SA
96 1090 1841 0000 0001 4147 9243

ADRES E-MAILOWY:
kancelaria@um.Legionowo.pl

SEKRETARIAT:
tel.: +48 22 774 20 31, +48 22 766 40 00
fax: (22) 774 02 32
telefon dla niepełnosprawnych:
+48 22 766 40 03

ADRES SKRZYNKI PODAWCZEJ NA EPUAP:
/UMLegionowo/skrytka

KZB LegionowoPECPWK LegionowoStraż Miejska w LegionowieMiejska Biblioteka Publiczna w LegionowieMiejski Ośrodek Kultury w LegionowieMuzeum Historyczne w LegionowieOśrodek Pomocy Społecznej w LegionowieStarostwo Powiatowe w LegionowiePowiatowe Centrum Integracji SpołecznejPowiatowy Urząd Pracy w LegionowiePowiatowa Izba Gospodarcza w LegionowieCentrum Szkolenia PolicjiKomenda Powiatowa w LegionowiePunkt Informacji Europejskiej Europe Direct – WarszawaSystem Gospodarki Odpadami w Legionowie