zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

100. Urodziny nazwy miasta

Data dodania: 10 maja 2019

Legionowo hucznie świętuje 100-lecie nadania nazwy. W ciągu całego roku odbywają się wystawy, koncerty i inne okolicznościowe wydarzenia. Największa impreza odbędzie się 11 maja. Tego dnia nie zabraknie koncertów, ustanowienia rekordu Polski w grze na cymbałkach oraz… fiesty balonowej!

Cofnij

100 lat nazwy Legionowo to nie tylko historia nadania nazwy, ale także geneza powstawania Miasta Legionowo. W związku z tym historyczna część imprezy zajmie znaczące stanowisko. Będzie można zobaczyć stoiska: strzelnicę, lazaret, padok, majdan, poligon, park maszyn, symulatory lotnicze, ogródek jordanowski i modystkę.

Arsenał - stanowisko namiotowe z wyborem broni i mundurów z epoki, udostępnione zwiedzającym do przymierzania i pamiątkowych zdjęć. Wymagane elementy wyposażenia: umocnienie z minimum 20 worków z piaskiem, wiata namiotowa, stojaki na broń, skrzynki wojskowe, manekiny na mundury, ciężki karabin maszynowy, mundury k.u.k. /pruski/rosyjski/bolszewicki/legionowy/WP WZ19, karabiny, pistolety, hełmy, granaty, moździerz, stawiacz min, bagnety, szyld informacyjny. Stoisko obsługiwać będzie 2 rekonstruktorów w mundurach polskich.

Majdan - na wygrodzonym placu odbywać się będą ćwiczenia szermierki historycznej szablą, prowadzone przez profesjonalnych szablistów.

Park maszyn - na stanowisku prezentowane będą pojazdy z epoki, w tym pojazd pancerny, motocykl i wóz drabiniasty. Wyposażenie: beczki po paliwie, siatka maskująca, ławki drewniane, pojazdy historyczne (Jeffrey-Poplawko, Ford ciężarówka, Praga Oświęcim 1928, motor Sokół 1000). Park obsługiwać będzie 5 kierowców w mundurach polskich.

Lazaret - na stanowisku prezentowany będzie szpital polowy z epoki, w którym prowadzone będą zajęcia z pierwszej pomocy oraz prelekcje o stanie medycyny w epoce.

Wśród atrakcji dla dzieci i dorosłych znajdzie się stoisko, gdzie każdy będzie mógł wybić pamiątkową monetę okolicznościową. Swoją ofertę kulturalną przedstawi Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie, Muzeum Historyczne oraz Miejska Biblioteka Publiczna. Najmłodszych ucieszy miasteczko strażackie i możliwość gaszenia pożarów w smerfowej wiosce.

Na stoisko zaprasza też Centrum Integracji Społecznej "Pasja Życia" oraz sponsorzy Fiesty Balonowej Air Pol i Leroy Merlin z warsztatami dla dzieci.

Rekord Polski w grze na cymbałkach
Wydarzenie odbędzie się przy DPD Arena Legionowo, gdzie m.in. odbędzie się próba ustanowienia rekordu Polski w graniu hejnału na cymbałkach.

Gwiazdy na scenie
Na scenie wystąpią Dawid Kwiatkowski (17.00), od niedawna mieszkaniec Legionowa Sidney Polak (18.00), najbardziej znana legionowska formacja Sexbomba (19.00). O 20.00 scenę przejmie DJ C-bool.

Fiesta balonowa
Równocześnie na pobliskiej płycie głównej Stadionu Miejskiego odbędzie się widowiskowa „Fiesta balonowa”. Od godz. 18.00, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, odbędą się pokazy balonów oraz możliwość lotu na uwięzi.

Inne atrakcje
Podczas imprezy urodzinowej odbędzie się także m.in. wybijanie monety pamiątkowej, piknik historyczny w stylu lat dwudziestych ubiegłego stulecia, rodzinna gra harcerska, a także konkursy z nagrodami.

Program:
14:30 Parada (spod ratusza)
15:00 Próba ustanowienia rekordu Polski w graniu hejnału na dzwonkach
15:30 Tort z okazji 100 lat nazwy Legionowo
16:00 Przedstawienie "Gwiazda Polski"

KONCERTY:
17:00 Dawid Kwiatkowski
18:00 Sidney Polak
19:00 SexBomba
20:00 C-Bool

Ponadto:
- piknik historyczny w stylu lat dwudziestych ubiegłego stulecia,
- rodzinna gra harcerska,
- iluzjonista,
- konkursy sponsorów,
- warsztaty z Leroy Merlin,
- malowanie samochodu,
- i inne!


Z kart historii
Na początku 1919 r. gen. bryg. Bolesław Roja nadał koszarom Jabłonna nazwę Legionowo. W ten sposób upamiętnił czyn zbrojny Legionów Polskich z lat 1914–1917 i osadę polową Legionowo, wybudowaną w czasie walk legionistów na Polesiu Wołyńskim w 1916 r. Nazwa nadana przez gen. Roję stała się ważnym elementem budowania tożsamości lokalnej. Od 1930 r. nazwę tę przyjęła gmina Legionowo, a od 1952 r. miasto Legionowo.

100 lat po pierwszym użyciu nazwy „Legioowo”, 11 maja 2019 roku urodzinowe obchody rozpoczną się o godz. 14.00 złożeniem 100 kwiatów przy pomniku marsz. Józefa Piłsudskiego (skwer Popiełuszki). Pół godziny później orszak, złożony z przedstawicieli oświaty, sektora NGO i mieszkańców, wyruszy w kierunku DPD Areny Legionowo.

#100Legionowo