zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Pracownik Ekopatrolu kontrolujący wilgotność drewna

314 kontroli i 185 zgłoszeń

Data dodania: 23 stycznia 2020

W tym roku Ekopatrol przeprowadził już 182 kontrole, z czego dwie skończyły się mandatem, a dziewięć pouczeniem ustnym strażnika miejskiego. Ekopatrol reaguje na zgłoszenia mieszkańców przesłane z platformy Zgłoś kopciucha, jak również prowadzi planowe kontrole nieruchomości.

Cofnij

Od 15.10.2019 r. do 23.01.2020 r. Ekopatrol przeprowadził 314 kontroli: odwiedzono 257 domów, nałożono 6 mandatów i 12-krotnie strażnik miejski pouczał ustnie. Natomiast od początku września 2019 roku do 22 stycznia br. dokonano 185 zgłoszeń poprzez aplikację Zgłoś kopciucha. Niezmiennie zgłoszenia dokonywane są nie tylko z terenu Legionowa, ale także ościennych miejscowości, m.in. Jabłonna, Michałów-Reginów, Chotomów, Józefów. Pokazuje to skalę problemu, jakim jest zanieczyszczanie powietrza.

Należy przypomnieć, że Ekopatrol kontroluje nieruchomości pod kątem przestrzegania przepisów ochrony środowiska, w szczególności utrzymania porządku i gospodarki odpadami oraz ochrony powietrza i spalania odpadów.

Ekopatrol przede wszystkim zwraca szczególną uwagę na tematykę jakości powietrza. Pracownicy przeprowadzający kontrolę mają ze sobą m. in. pyłomierz, którym mierzony jest poziom zapylenia w mieszkaniach, gdzie są np. kominki, a także wilgotnościomierz, badający wilgotność drewna opałowego. Ważnym zadaniem patrolu jest edukacja ekologiczna i informowanie mieszkańców o możliwości dofinansowania przedsięwzięć ekologicznych, takich jak np. wymiana pieców węglowych.

Ponadto Ekopatrol sprawdza m. in. czy na dachach albo działkach nie zalega azbest, jednocześnie informując o możliwości jego usunięcia, czy odpady nie są składowane na posesji, stwarzając zagrożenie epidemiologiczne, czy na posesji znajdują się zbiorniki bezodpływowe (szamba), jednocześnie przekazując informacje o możliwości podłączenia do sieci miejskiej kanalizacji.

Wspólne Ekopatrole urzędników i strażników miejskich oznaczają, że mogą oni nie tylko wejść na posesje i dokonać kontroli, ale także obecny na miejscu strażnik w przypadku ujawnienia nieprawidłowości może od razu nałożyć na właściciela nieruchomości mandat.

Zgodnie z Art. 225 Kodeksu karnego: „Kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.