zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Informacja o programach profilaktycznych realizowanych w terminie od stycznia do sierpnia 2005 r.

Data dodania: 7 września 2005
Cofnij
Informacja o Programach Profilaktycznych realizowanych w terminie od stycznia do sierpnia 2005 r.
koordynator działań Referat Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych

1.W ramach Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Innych Uzależnień ma miejsce dożywianie i działania opiekuńczo-wychowawcze prowadzone przez ogniska, świetlice i inne placówki opiekuńczo-wychowawcze na rzecz dzieci i młodzieży z rodzin ubogich z dysfunkcjami emocjonalnymi. W wyniku przeprowadzonego konkursu zadanie zlecono dwóm organizacjom pozarządowym Ognisku Wychowawczemu Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej:

Głównym celem Ogniska Wychowawczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci jest:
Udzielenie rodzicom pomocy w sprawowaniu opieki nad dziećmi w wychowaniu ich i kształceniu.
Przeprowadzanie edukacji w zakresie profilaktyki i uzależnień.
Organizacja i zagospodarowanie czasu wolnego, w czasie roku szkolnego oraz wakacyjnego wypoczynku dla dzieci oraz upowszechnianie sportu i rekreacji.

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci zajmuje się dożywianiem oraz działaniami opiekuńczo – wychowawczymi na rzecz dzieci i młodzieży z rodzin ubogich z dysfunkcjami emocjonalnymi.

Ognisko działające na terenie Legionowa wychodzi naprzeciw problemom: alkoholizmowi, rozpadowi więzi rodzinnych. Podopieczni Ogniska to dzieci wywodzące się z rodzin biednych, dysfunkcyjnych i niewydolnych wychowawczo. Rodzice nie są w stanie stworzyć uczestnikom Ogniska godziwych warunków do rozwoju, nauki, a niejednokrotnie także zaspokoić podstawowych potrzeb socjalnych i egzystencjalnych. Dzieci te są rozchwiane emocjonalnie, nieufne, mają trudności w nawiązywaniu pozytywnych relacji społecznych. Brak poczucia bezpieczeństwa, niepokój i napięcie powoduje, że często przejawiają zachowanie agresywne zarówno wobec siebie jak i swoich bliskich rówieśników. Dzieci te mają bardzo silną potrzebę akceptacji i poczucia przynależności do grupy.

Liczba dzieci w Ognisku Wychowawczym wynosi 40 osób. Ognisko pracuje 4 godziny dziennie od 13.00 – 17.00. Indywidualne rozmowy prowadzone są z każdym uczestnikiem (około 6 rozmów dziennie). Dwa razy w tygodniu w godzinach 15.00 – 17.00 prowadzone są zajęcia sportowe z 15 uczestnikami. Codziennie wydawanych jest 40 posiłków. W dodatkowych programach profilaktycznych i socjoterapeutycznych uczestniczy 8 – 10 osób 4 godziny tygodniowo. Raz w roku szkolnym odbywają się wizyty w domach 40 podopiecznych.

Kadra - ogólna liczba osób pracujących przy realizacji zadania (w przeliczeniu na pełne etaty = 2,75 etatu)
2,10 etatu wykształcenie wyższe magisterskie lub zawodowe: pedagogiczne, resocjalizacja, rehabilitacja (kierownik placówki Ewa Majka – Janiak, wychowawcy: Edyta Woźniak – Ryży, Mariola Falkowsa, Katarzyna Macioch).
0,5 etatu wolontariusze, studenci studiów o kierunkach humanistycznych.
0,15 etatu koordynator pracy Ogniska.

W ramach Legionowskiego Centrum Charytatywno – Opiekuńczego Caritas Diecezji Warszawsko – Praskiej
zajęcia:
ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 20
5 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu (poniedziałek – piątek) w godzinach od 13.00 – 18.00
wychowawcy: Magdalena Borecka i Dagmara Białek

ZAKRES DZIAŁAŃ
Działania opiekuńczo – wychowawcze na rzecz dzieci i młodzieży z rodzin ubogich i z dysfunkcjami emocjonalnymi.
Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej,
ochrona i promocja zdrowia,
nauka, edukacja, wychowanie,

Zakres realizacji zadania obejmuje 2 kierunki działań skierowanych do dzieci i młodzieży, uczestników zajęć Ogniska Wychowawczego:

A)DZIAŁANIA OPIEKUCZE
dożywianie dzieci i młodzieży szkolnej,
doposażenie dzieci w brakujące im pomoce edukacyjne i artykuły szkolne,
pomoc w zakupie odzieży i butów, stosownych do pory roku,
wspieranie rodziców i dzieci w kontaktach z innymi instytucjami,
konsultacje dla rodziców oraz dzieci,
pomoc w nagłych wypadkach losowych,
B)DZIAŁANIA WYCHOWAWCZE
Działania wychowawcze, prowadzone na rzecz dzieci i młodzieży ogniskują się wokół czterech następujących zakresów:
Zajęcia teatralne (dwa razy w tygodniu poniedziałek, środa + spektakl teatralny wystawiany przez dzieci raz na dwa miesiące),
Zajęcia plastyczne(dwa razy w tygodniu wtorek, czwartek),
Zajęcia turystyczne (rajdy raz w miesiącu),
Zajęcia reedukacyjne (trzy razy w tygodniu poniedziałek, środa, piątek),
Głównym celem jest tworzenie właściwych dla prawidłowego rozwoju dziecka warunków wychowawczych i opiekuńczych oraz usuwanie lub łagodzenie przeszkód w prawidłowym przebiegu procesów rozwoju i socjalizacji.

Wychowawcy w świetlicy dążą do:
poprawy komunikacji i relacji pomiędzy dziećmi i rodzicami,
pozytywnej zmiany nastawień, postaw, sposobów wyrażania emocji, poprawy więzi rodzinnych,
zwiększenia umiejętności rozwiązywania problemów i konfliktów wewnątrz rodzinnych,
właściwego ukierunkowania celów i dążeń oraz wzrostu aspiracji życiowych dziecka i jego rodziny,
poprawy wizerunku dziecka i jego rodziny w środowisku lokalnym,
umożliwienia dzieciom przebywania w środowisku pozwalającym na zaspokojenie ich podstawowych potrzeb, zwłaszcza: akceptacji, bezpieczeństwa, budowanie poczucia własnej wartości,
ograniczenia zachowań agresywnych i społecznie nieakceptowanych,
wytworzenia nawyku kulturalnego spędzania czasu wolnego,
poprawa wizerunku własnej osoby,
poprawy stanu zdrowia i sprawności fizycznej,
dożywiania dzieci.

Zajęciami stacjonarnymi objętych jest około 20 – 25 dzieci wywodzących się z rodzin niewydolnych wychowawczo i dysfunkcyjnych. Zajęcia prowadzoe są również poza placówka (rajdy, imprezy okolicznościowe, zawody sportowe). Celem jest objęcie większej liczby dzieci ze środowiska. Ogólna liczba osób pracujących przy realizacji zadania (w przeliczeniu na pełna etaty = 1) w tym wolontariusze w przeliczeniu na pełne etaty = 1) oraz kierownik Centrum Charytatywno – Opiekuńczego Caritas

2. Zajęcia o charakterze socjoterapeutycznym prowadzone w „Klubie Uczniowskim”, który funkcjonował do 10.06.2005r. przez 7 godzin w tygodniu dla 30 podopiecznych w Szkole Podstawowej nr 2. Celem funkcjonowania Klubu było doprowadzenie do zmiany negatywnych postaw społecznych u członków Klubu. Formy pracy zastosowane przez realizatora to: zabawy pedagogiczne z elementami socjoterapii, psychozabawy. Uczestnicy zajęć wystawili zajęciom w których brali aktywny udział ocenę celującą bądź bardzo dobrą.

3. Samorządowy Program “Przyjaciel Dzieci i Młodzieży” realizowany w trzech oddzielnych grupach:
-grupa o charakterze profilaktycznym, której celem jest udzielenie wsparcia psychologicznego młodzieży zagrożonej uzależnieniami i nauczenie jej właściwych umiejętności społecznych, działająca na terenie Liceum Salezjańskiego raz w tygodniu w każdy czwartek,
-grupa o charakterze socjoterapeutycznym prowadzona dla dzieci młodszych, działająca na terenie Ogniska Wychowawczego TPD raz w tygodniu w każdą środę,
-oraz grupa sportowa-ogólnorowojowa dla dzieci starszych, działająca na terenie małej sali gimnastycznej Liceum Ogólnokształcącego nr 1,raz w tygodniu w każdy poniedziałek.
Grupa socjoterapeutyczna była ewaluowana. Ankietę wypełniło 13 uczestników, którzy stwierdzili, że dzięki programowi zdobyli umiejętności radzenia sobie z napięciem pojawiającym się w trudnych sytuacjach, zmienili stosunek do otaczającego świata, wszyscy uczestnicy zadeklarowali chęć dalszego uczestnictwa w programie. Natomiast grupa profilaktyczna dla młodzieży starszej nie została ewaluowana przez realizatora.

4. Prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych w Świetlicy Profilaktycznej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym. Świetlica skupiała młodszych uczniów tej szkoły. Liczba uczestników wyniosła 20 osób. Dzieci były dożywiane, prowadzono z nimi zajęcia wyrównujące ich wiedzę oraz zajęcia ruchowe i zabawy psychologiczne. Ankiety ewaluacyjne przeprowadzone wśród podopiecznych świetlicy ukazują, że taka świetlica jest potrzebna, dzieci stwierdziły że udział w zajęciach znacząco wpłynął na poprawę ich zachowania.

5. Prowadzenie przez Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii Oddział Legionowo zajęć terapeutycznych z młodzieżą zagrożoną uzależnieniami od narkotyków w Poradni dla Młodzieży z Zachowaniami Ryzykownymi oraz zajęć sportowych ogólnorozwojowych przeznaczonych dla młodzieży ze środowisk dotkniętych problemami biedy i narkomanii potrzebującej pomocy w rozwiązywaniu problemów, mającej trudności w prawidłowym funkcjonowaniu społecznym. Poradnia czynna była 1 raz w tygodniu w czwartek oraz 2razy w tygodniu w siłowni w Liceum Ogólnokształcącym nr 1. Większość młodzieży uczestniczącej w zajęciach oświadczyło w ankiecie ewaluacyjnej jaką przeprowadził Realizator, że ma problemy w szkole oraz w grupie rówieśniczej. Udział w zajęciach daje ankietowanej młodzieży poczucie bezpieczeństwa. Podopiecznym Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii było 61 młodych osób w wieku od 12 do 22 roku życia. Gmina Legionowo zakupiła testy do wykrywania narkotyków i przekazała je do Poradni jako środek prewencyjny i sprawdzający zachowania młodych podopiecznych. Dzięki tej ofercie młodzież uzyskuje pomoc w rozwiązywaniu problemów rodzinnych i życiowych (szkoła, problemy zdrowotne, emocjonalne, interwencje prawne).

6. Program profilaktyczny złożony ze spektaklu pt.:”Dopóki Kochamy” wraz z zajęciami prowadzonymi przez nauczycieli na podstawie specjalnych opracowań scenariuszy lekcji profilaktycznych. W programie uczestniczyli uczniowie z Liceum Saleziańskiego oraz Gimnazjum nr 3. Celem programu była praca na wartościach takich jak: poświęcenie dla ojczyzny, przedkładanie własnego życia nad życie innych potrzebujących ludzi, miłość, tolerancja.

7. Zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży w ramach projektu pracy środowiskowej pt.”Mali podróżnicy po krajach Unii europejskiej z językiem angielskim” realizowane w Zespole Szkół w Legionowie. Celem zajęć była integracja zespołów klasowych, poprzez wzajemne poznawanie się dzieci oraz doskonalenie umiejętności komunikacyjnych, prowadzących do budowania zaufania. Młodzież oceniła warsztaty „Właściwa Droga” jako interesujące i potrzebne.

8.Realizacja warsztatów profilaktycznych pt.”Właściwa Droga” przeznaczonych dla uczniów klas V,oraz „Cudzoziemiec” przeznaczonych dla uczniów klas VI Zespołu Szkół. Celem programu było ukazanie możliwości radzenia sobie z sytuacjami trudnymi, a także kontrolowanie impulsów i przekształcanie ich w akceptowane społecznie zachowania. Zajęcia w grupach dotyczą zminimalizowania zachowań agresywnych wśród rówieśników oraz dostarczenie wiedzy z zakresu konstruktywnego rozwiązywania konfliktów i problemów.

9.Realizacja zajęć wychowawczych z elementami socjoterapii przeznaczonych dla młodzieży gimnazjalnej, która z różnych względów ma zaburzony, negatywny obraz własnej osoby. Program realizowany jest w świetlicy gimnazjalnej zwanej „Klubem Gimnazjalisty” w Zespole Szkół w Legionowie. Ewaluacja zajęć ukazała, że młodzież odbiera te zajęcia jako potrzebne i nabywa podczas nich dodatkowych umiejętności oraz zawiera nowe znajomości.

10. Program profilaktyczny realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, na który składała się oferta przeprowadzenia 7 ogólnopolskich konkursów.

Nazwa szkoły, w której odbywały się zajęcia

Rodzaje konkursów w których uczestniczyli uczniowie szkoły

Ilość uczniów biorących udział w kampanii

S P nr 1

W ramach konkursów -„Co zrobisz, gdy wygrasz? Co zrobisz, gdy przegrasz?”

-„Mierz wysoko!”

-„Jak wypocząć z trzeźwym umysłem?”

uczniowie opracowali prace w formie plastycznej, które zostały wyeksponowane w ramach wystawy przedkonkursowej na szkolnych korytarzach. Najciekawsza prezentacja multimedialna dotycząca konkursu została umieszczona na szkolnej stronie internetowej. Uczniowie wykonali około 250 prac.




250 uczniów

S P nr 2

-„Mierz wysoko!”

-„Jak wypocząć z trzeźwym umysłem?”

-„Ja wśród innych”

uczniowie rozegrali międzyklasowy mecz piłkarski i redagowali gazetkę ścienną poświęconą kampanii




90 uczniów

S P nr 7

-„Mierz wysoko!”

-„Napisz do Dudka”

-„Jak wypocząć z trzeźwym umysłem?”

-„Ja wśród innych”

w ramach kampanii przeprowadzono konkurs plastyczny i literacki, prowadzili podczas trwania kampanii gazetkę ścienną


684 uczniów

Z S-P

-„Mierz wysoko!”

-„Co zrobisz, gdy wygrasz? Co zrobisz, gdy przegrasz?”

-„Jak wypocząć z trzeźwym umysłem?”

przeprowadzono apel na temat kampanii, zajęcia sportowe, konkurs literacki-układanie wierszy na temat zdrowego stylu życia – wysłano 22 prace

41 uczniów

Z S

-„Co zrobisz, gdy wygrasz? Co zrobisz, gdy przegrasz?”

-„Mierz wysoko!”

-„Jak wypocząć z trzeźwym umysłem?”

-„Ja wśród innych”

-„Napisz do Dudka”

-„miniOLIPIADA w Twojej gminie”

-„Multimedialne Centrum Edukacji”

w ramach kampanii przeprowadzono apel informacyjny o celach i zasadach konkursu, zorganizowano Dzień Sportu oraz konkurs plastyczny i literacki, prace były wykonane w formie pocztówki i referatów i komiksów.

SP nr8 250 uczniów

G nr4 300 uczniów

Z S O nr 2

-„Co zrobisz, gdy wygrasz? Co zrobisz, gdy przegrasz?”

-„Mierz wysoko!”

-„Jak wypocząć z trzeźwym umysłem?”

-„Ja wśród innych”

-„Napisz do Dudka”

zostały przeprowadzone zawody sportowe, przygotowanie prezentacji multimedialnej, konkurs plastyczny, oraz literacki


234 uczniów


Łącznie uczestniczyło w tych zajęciach profilaktycznych prawie 2 tysiące młodzieży.
Szczególne podziękowania należą się Koordynatorom Kampanii Szkolnych i pozostałym realizatorom, którzy przyczynili się do rozwijania zainteresowań młodzieży i właściwego zagospodarowania ich czasu wolnego.
Kampania jest projektem adresowanym do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Jest odpowiedzią na obniżanie się wieku inicjacji alkoholowej. Młodym ludziom proponuje się korzystną alternatywę wobec używek - jest nią sport. W kampanii uczestniczyły wszystkie szkoły w Legionowie.

11.Podczas akcji Zima w Mieście – Ferie 2005 prowadzony był program profilaktyczny mający na celu kształtowanie osobowości młodych ludzi poprzez propagowanie zdrowego stylu życia. Zajęcia te są dodatkową ofertą spędzenia wolnego czasu przeznaczoną dla całej młodzieży legionowskiej.

12. Program pt.: „Mimo wszystko miłość”, realizowany przez ARS Marketing skierowany do uczniów gimnazjum Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2. Program złożony jest z koncertu i wystąpień artysty, który prowadził dyskusję z uczestnikami.
Celem programu jest pokazanie, że u źródeł każdego uzależnienia jest próba ucieczki od przygniatających problemów. W ramach programu odbył się koncert oraz dyskusja na temat odpowiednich wyborów życiowych.

13. Program pt.:„Zakręt” realizowany przez Teatr Zwierciadło dla Zespołu Szkół i Gimnazjum nr 3.
Celem programu było uświadomienie młodzieży skutków działania alkoholu i narkotyków oraz poruszenie problemu odpowiedzialności młodych ludzi za podejmowanie decyzji.

14. Program profilaktyczny „Bez zmian” realizowany przez Teatr Scenę Kurtyna z Krakowa. Program złożony jest ze spektaklu i prelekcji, podczas której omawiane są z dziećmi problemy wyborów życiowych. Celem programu jest uświadomienie uczniom na podstawie przeżyć bohatera spektaklu ważnych w ich życiu wartości takich jak: lojalność, szacunek do innych ludzi i samego siebie. Program został zrealizowany w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Legionowie.

15. Zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży pt.” Znajdę pomoc w swojej szkole”realizowane z uczniami Zespołu Szkół w Legionowie w wymiarze 32 godzin. Celem zajęć było eliminowanie niepowodzeń szkolnych oraz wspomaganie rozwoju kompetencji językowych u dzieci, rozwijanie umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i problemami co ma wpłynąć na ugruntowanie tożsamości ucznia.

16. Spektakl pt.: „Życie bez czarodziejów”, w ramach programu profilaktycznego przygotowanego przez Impresariat Artystyczny „INSPIRACJA” z Krakowa. Program przeznaczony był dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 7.
Celem programu było zapoznanie dzieci z problemami bezpieczeństwa i z wszelkimi możliwymi zagrożeniami, na jakie narażone jest dziecko.

17. Multimedialny program profilaktyczny pt.”Dziękuję, nie spróbuję” przeznaczony dla młodzieży Szkoły Podstawowej nr 1. Realizatorem był Ośrodek Twórczej Interwencji z Krakowa.
Celem warsztatów jest ukazanie zgubnej drogi ścieżki inicjacyjnej, zapoznanie młodzieży z podstawowymi wiadomościami na temat używania i nadużywania środków odurzających.

18. Program profilaktyczny pt: „Ale czat” przeznaczony dla uczniów klas gimnazjalnych Gimnazjum nr 3. Program był realizowany przez Krakowskie Biuro Promocji Kultury.
Celem programu jest uświadomienie widzom zagrożeń płynących z niewłaściwego
i nadmiernego użytkowania internetu oraz bezkrytycznego przyjmowania treści publikowanych w internecie. Większość młodzieży, która wzięła udział w programie uznała, że był on interesujący, a zagadnienia z którymi się zapoznała będą miały wpływ na decyzje, które młodzi ludzie będą podejmowali w przyszłości.
Wszystkie powyższe programy były ewaluowane bezpośrednio przez pracowników Referatu Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych. Wyniki ewaluacji są bardzo pozytywne i określają te zajęcia jako bardzo pożyteczne i wspierające.

19. Lato w Mieście 2005", zajęcia miały na celu właściwe zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży z terenu Legionowa, spędzającej wakacje w mieście. Zajęcia były realizowane dla dzieci i młodzieży z terenu Legionowa w terminie od 11 lipca do 29 lipca 2005 r. w godzinach 10.00 – 14.00 na terenie Liceum i Gimnazjum Salezjańskiego. W ramach akcji odbywały się: zajęcia sportowe – ogólnorozwojowe, zajęcia w pracowni komputerowej, seanse kina letniego wyświetlane w szkole. Uczestnicy Akcji otrzymywali każdego dnia trwania zajęć napoje oraz prowiant. W zajęciach uczestniczyło 60 osób. Ewaluacja przeprowadzonych zajęć ukazała, że jest duże zapotrzebowanie na tego typu zajęcia, dużą atrakcją były seanse kina letniego i wycieczki. Młodzież chętnie uczestniczyła w programie opartym na wartościach Jana Pawła II.

20. Zajęcia sportowe ogólnorozwojowe realizowane były w terminie 26.06.2005 – 26.07.2005 w Szkole Podstawowej nr 2 w godzinach od 9.00 – 12.00.
W ramach zajęć realizowane były zajęcia sportowe ogólnorozwojowe, gimnastyka, samoobrona, judo oraz wycieczki turystyczne. Przeciętna liczba na zajęciach wynosiła 15 osób. Trenerzy „SALOS” realizowali zajęcia w ramach wolontariatu.

21. Otwarte Boiska
Zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-14.00 w:
Szkole Podstawowej nr 2, ul. Jagiellońska 67 (termin 27.06 – 08.07.2005)
Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2, ul. Królowej Jadwigi 11 (termin 04.07 – 15.07.2005)
Szkole Podstawowej nr 1, ul. Zakopiańska (termin 18.07 – 29.07.2005)
Program miał na celu właściwe zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży poprzez organizowanie zajęć sportowych ogólnorozwojowych oraz rozwój różnych umiejętności społecznych uczestników akcji, na przykład umiejętności właściwego wyrażania swoich uczuć, popularyzacji i upowszechniania aktywności ruchowej wśród młodzieży (piłka koszykowa, nożna, siatkowa, tenis stołowy, tor gimnastyczny, biegi przełajowe).
Na zajęcia każdorazowo przychodziła grupa 15 – 20 osób.

PROGRAMY REALIZOWANE NA WYJAZDACH
1. Program profilaktyczny realizowany na obozie sportowo-rekreacyjnym podczas ferii zimowych przeciwdziałający agresji, prowadzony przez Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii. Program realizowany był dla młodzieży ze środowisk szczególnie biednych i patologicznych i miał na celu: zastępowanie agresji, zajęcia edukacyjne na temat uzależnień, wycieczki turystyczno – krajoznawcze, program rehabilitacyjno – rekreacyjny. Ewaluacja przeprowadzona na zakończenie wyjazdu ukazuje, że program był interesujący i potrzebny.

2. Program profilaktyczny realizowany podczas wyjazdu dla dzieci i młodzieży z dysfunkcjami fizycznymi, ruchowymi i intelektualnymi członków Koła Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski przy TPD oraz ich opiekunów. Program ma na celu ugruntowanie wśród uczestników wyjazdu postawy życia bez substancji psychoaktywnych. Na podstawie ankiet ewaluacyjnych, które zostały przeprowadzone uczestnicy zadeklarowali, że wyjazd im się podobał, a udział w programie profilaktycznym spowoduje ważne zmiany w ich osobowości takie jak: otwartość, wrażliwość, lepszy kontakt z grupą.

3. Program profilaktyczny „Nie samym chlebem...”, przeznaczony dla 55 uczniów Salezjańskiego Gimnazjum. Program wychowawczy i edukacyjny, realizowany był podczas obozu młodzieżowego w Bieszczadach.
Celem jest promocja właściwych wartości w życiu młodych ludzi. Po przeprowadzonym programie przeprowadzono ankietę ewakuacyjną w której młodzież oceniła zajęcia jako średnio interesujące w skali od 1 – 5 średnia ocena wynosi 3. Uczestnictwo w programie wpłynie na poglądy i postawy u 27 osób, natomiast 28 osób zadeklarowało, że nie wywoła u nich żadnych zmian.

4. Program profilaktyczny pt.”Budować na skale” realizowany podczas wyjazdu wakacyjnego do miejscowości Smolniki koło Suwałk, przeznaczony dla 30 chłopców zrzeszonych przy parafii św. Jana Kantego w Legionowie
Celem programu jest praca na wartościach, ugruntowanie tożsamości młodego człowieka, propagowanie zdrowego stylu życia bez używek oraz ugruntowanie postawy życia w trzeźwości. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem zapoznawali się z przekazywanymi treściami i uważali, ze zajęcia tego typu są dla nich bardzo przydatne.

5. Zrealizowanie zamówienia publicznego na wypoczynek letni przeznaczony dla dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych i ubogich w formie kolonii profilaktycznych.
Po podpisaniu umowy z oferentem tj. Firmą „Fitztur” z Płocka kolonie ze specjalnym programem pracy socjoterapeutycznej odbyły się w miejscowości Gdynia w terminie od 01.08 do 10.08.2005 r. Z tej oferty skorzystało 90 uczestników w wieku od 12 do 18 lat. Nabór na kolonie został dokonany za pośrednictwem Referatu Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych, szkół oraz organizacji pozarządowych działających na terenie Legionowa w obszarze pomocy dzieciom. Koszty pobytu wraz z przejazdem zostaną w całości sfinansowane przez Urząd Miasta Legionowo. Podczas pobytu nad morzem realizowane były codziennie warsztaty profilaktyczne, które prowadził psycholog.

6. Program profilaktyczno – wychowawczy zrealizowany w dniu 06.08.2005 dla 88 osobowej grupy młodzieży z terenu Legionowa. Program realizowany był podczas rejsu statkiem Żeglugi Bałtyckiej. Podczas programu propagowany był zdrowy styl życia, uczenie właściwych postaw społecznych, uczenie umiejętności społecznych mających na celu ugruntowanie tożsamości młodego człowieka (akceptacji, właściwe relacje w grupie rówieśniczej).

7. Program profilaktyczny realizowany dla podopiecznych Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii Oddziału Legionowskiego, to jest młodzieży pochodzącej z rodzin dotkniętych ubóstwem i patologią, podczas wakacyjnego wyjazdu do Zakopanego. Celem programu jest nabywanie przez uczestników umiejętności społecznych, dających siłę do życia bez narkotyków. Program realizowany był dla 10 chłopców w wieku od 14 do 22 roku życia w Zakopanem. Uczestnicy określili pobyt jako pożyteczny, jeden z uczestników oświadczył nawet, że „zrozumiał co to jest szczęście i zaczął doceniać czas”.

8. Program pt.” Bieg życia”, który realizowany był przez Ruch Światło-Życie podczas dwóch wyjazdów. Celem programu jest pokazanie właściwego stylu życia i podejmowanie słusznych wyborów oraz rozwój młodego człowieka w pięciu podstawowych sferach: intelektualnej, osobowościowej, emocjonalnej, społecznej oraz behawioralnej. Wykorzystane metody pomogą w promowaniu abstynencji jako stylu życia, rozwoju samoakceptacji, nawiązaniu silnych więzi emocjonalnych, rozwoju kompetencji społecznych oraz przeciwdziałaniu wyuczonej bezradności, bierności i nudzie. Wyjazdy przeznaczone były dla dzieci z rodzin wielodzietnych, niepełnych i znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. W wyjazdach wzięło udział 52 uczestników. Ewaluacja zakończonego programu jaka została przeprowadzona przez realizatorów wskazuje, że program cieszył się dużym zainteresowaniem. Ukazał młodym ludziom abstynencję jako ciekawy styl życia, a także pomógł w ugruntowaniu wiedzy na temat autorytetów i własnych wyborów.

9. Kolonie Caritas DWP
Urząd Miasta Legionowo sfinansował program profilaktyczny podczas kolonii organizowanych przez Caritas DWP. Kolonie odbędą się w terminie od 01.08.2005 – 14.08.2005 w Urlach. Na kolonie wyjedzie 40 osobowa grupa dzieci z terenu Legionwa. Dzieci pochodzą z rodzin ubogich i wychowują się w środowiskach zagrożonych patologią. Program profilaktyczny ukaże właściwe
modele postępowania, które w przyszłości zaowocują właściwymi wyborami.

10. Służba wolontariacka “Lofoty”
Urząd Miasta Legionowo dofinansował wyjazd harcerzy na ochotniczą służbę wolontariacką do Norwegii w terminie 23.07.2005 – 14.08.2005. Podczas wyjazdu młodzież z terenu Legionowa wykonywała prace pomocnicze i remontowe oraz współpracowała przy budowie ośrodka oazowego przy Zakonie Cystersów. Akcja miała celu nawiązanie stałej współpracy, która w przyszłości zaowocuje cyklem akcji obozowych na wyspach Norweskich. Celem akcji jest programowanie modelu wychowania w trzeźwości poprzez aktywność fizyczną i prospołeczną oraz nauczenie współdziałania w grupie i odpowiedzialności za siebie. W akcji będzie uczestniczyło 13 mieszkańców Legionowa.