zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
BIP

Nic o nas bez nas

Data dodania: 02 lutego 2017

Projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy przynosi wiele zmian dla mieszkańców 33 (nadal nie jest znana przyszłość Podkowy Leśnej) podwarszawskich gmin. Co ta niekonsultowana z nikim zmiana oznacza dla mieszkańców Legionowa i powiatu legionowskiego? I dlaczego zmiana nie jest konsultowana z mieszkańcami, ani ze związkami międzygminnymi?

Cofnij

Politycy partii rządzącej wybrali tzw. ścieżkę poselską, która oznacza, że przy składaniu projekty ustawy przez grupę posłów nie są konieczne konsultacje. Nawet w przypadku tak ogromnych zmian, dotyczących około 3 milionów mieszkańców.

Przede wszystkim zostanie zlikwidowany powiat. Cztery z pięciu gmin (bez Serocka) staną się częścią nowego tworu – miasta stołecznego Warszawa. Warszawa w obecnych granicach będzie gminą i wraz z wianuszkiem 33 okolicznych miejscowości stanie się nową jednostką samorządu terytorialnego, która będzie miała charakter metropolitarny i „będzie realizowała zadania powiatowe oraz zadania związane z funkcjami metropolitalnymi w obszarze transportu, zagospodarowania przestrzennego oraz koordynacji wykonywania zadań publicznych w gminach”.

W skład metropolii, która otrzymała nazwę miasta stołecznego Warszawy, wejdą jeszcze 32 (albo 33 – zapominano o Podkowie Leśnej) gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

Miasto stołeczne Warszawa uzyska atrybuty jednostki samorządu terytorialnego, czyli: osobowość prawną, samodzielność i odpowiedzialność za wykonywanie zadań publicznych oraz niezbędne dochody.

Co to oznacza dla Legionowa i powiatu?

Na tę chwilę z projektu wynika, że gminy pozostaną z ograniczonymi kompetencjami – część wykonywanych dotychczas zadań, takich jak kształtowanie ładu przestrzennego, rozwój społeczny i gospodarczy czy transport zbiorowy będą w wyłącznej kompetencji nowej jednostki.

Po likwidacji powiatu takie sprawy jak prawo jazdy, pozwolenie na budowę czy choćby sprawy związane z urzędem pracy będą załatwiane w stolicy.

- Jest mnóstwo niewiadomych. Przede wszystkim nie wiemy czy nie zostanie ograniczony nasz budżet. Utworzenie tak wielkiego, ponad 3-milionowego tworu oznacza, że głos poszczególnych gmin nie będzie słyszany w przypadku takich spraw jak choćby inwestycje drogowe czy przyznawanie środków unijnych. W tej chwili mamy 11 radnych legionowskich w 23-osobowej radzie powiatu. Po zmianie każda gmina – niezależnie od tego czy ma 3 tys czy w przypadku dzielnic 300 tys mieszkańców będzie dysponowała jednym głosem. Jest to pogwałcenie zasady proporcjonalności – mówi prezydent Roman Smogorzewski.

Nie pytają mieszkańców

Co najważniejsze – ta drastyczna zmiana będzie wprowadzana bez jakichkolwiek konsultacji społecznych - ani z mieszkańcami, ani nawet związkami międzygminnymi.

- Nie pozwolimy, aby decydowano o tak ważnych kwestiach bez naszej wiedzy. Wielu mieszkańców uciekało od tej wielkomiejskości właśnie do miast podwarszwskich – teraz powrócą do stolicy bez swojej zgody. Aby zmienić granice sołectwa trzeba referendum i zgody Rady Ministrów. Dlaczego teraz nikt niczego z nami nie konsultuje – pyta prezydent Roman Smogorzewski.

Już w poniedziałek przedstawiciele gmin wchodzących w skład powiatu legionowskiego oraz starosta legionowski zaprosili władze wszystkich gmin i powiatów dotkniętych nową ustawą do udziału w spotkaniu, podczas którego wypracowane zostanie stanowisko oraz omówione możliwe działania.