zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Na zdjęciu uczące się dzieci/Fot. ZSP Nr 2

BZIK czytelniczy, czyli Biblioteka z Innowacyjną Klasą

Data dodania: 11 czerwca 2018

Za nami kolejne trzy lata intensywnej i ciekawej pracy z innowacją czytelniczą,.  Współczesny świat, daleko posunięta technologia komputerowa, ogólny dostęp do Internetu może okazać się niebezpieczny dla młodego czytelnika, który jeszcze nie w pełni potrafi odróżnić dobro od zła. Świat książek, bohaterów literackich i ich przygód jest  doskonałym drogowskazem dla każdego z nas. Dlatego właśnie powstał Bzik czytelniczy. Wieloletnie doświadczenia w pracy z dziećmi zaowocowały programem, którego realizacja niewątpliwie pozytywnie wpływa na uczniów. Bzik czytelniczy to  kreatywna praca, nowe doświadczenia, liczne sukcesy i doskonała zabawa. A oto pigułka tego, co udało nam się zrobić w trzy lata.

Cofnij

W pierwszej klasie oprócz realizacji założeń innowacji  “POCZYTAM CI MAMO” dzieci miały możliwość uczestniczenia w międzynarodowym projekcie “Nasza Mała Biblioteka” realizowanego w ramach unijnego programu “Kreatywna Europa”. Projekt opierał się na współpracy wydawcy z nauczycielami, bibliotekarzami, a także z rodzicami. Najważniejszym jego celem było pokazanie dzieciom, że czytanie książek to wspaniała przygoda, która z nudą nie ma nic wspólnego. Uczniowie mieli okazję spotkać się z twórcami książek, a także odkryć kulturę krajów, z których pochodziły publikacje. Dzieci miały możliwość pracy z dodatkową, ciekawą książką “Łamigłówki literackie”, które przez niebanalne zadania rozwijały ich kreatywność. Ponadto uczniowie uczestniczyli w licznych spotkaniach teatralnych, warsztatach ilustratorskich oraz korzystali z bogatej oferty konkursów oferowanych przez Wydawnictwo Ezop.

W ramach projektu uczniowie intensywnie współpracowali ze szkolną biblioteką. Przygotowywali ciekawe wystawy, które dzięki współpracy z Powiatową Instytucją Kultury w Legionowie były prezentowane dla szerokiego grona odbiorców. Bardzo ciekawą wystawą, była “Reklama książki w plakacie”, która miała na celu zarazić książkową pasją.  W czytelni multimedialnej cyklicznie odbywały się ciekawe spotkania “Lekturowy zawrót głowy” podsumowujące omawiane pozycje literatury dziecięcej.

W ramach współpracy ze szkolną biblioteką dzieci uczestniczyły w licznych spotkaniach autorskich  organizowanych w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie w ramach “Literackich wtorków” oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Legionowie.

Uczniowie mieli możliwość pochwalić się swoimi talentami teatralnymi przygotowując piękną inscenizację z okazji Pasowania na Czytelnika uczniów klas I. Ciekawym i niezwykle trudnym doświadczeniem dla dzieci były spotkania czytelnicze w ramach ogólnopolskiego projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej „PoczytajMy”. W myśl którego uczniowie odwiedzali kolegów z  klas młodszych celem czytania ciekawej literatury, a następnie wspólnie dokonywali analizy przeczytanego utworu, a także proponowali młodszym kolegom zabawy literackie.  

Kolejnym ciekawym wydarzeniem był udział w Ogólnopolski     konkursie „Książki są fajne i kropka” organizowanym przez Empik.  Podczas Tygodnia Czytania  biblioteka szkolna wspólnie z uczniami klasy, która dokładnie wie o tym, że książki są fajne przystąpiła do akcji, w którą włączyli się także rodzice. Efektem tej pracy był fantastyczny plakat oczywiście promujący czytelnictwo, który wraz z wystawą fotograficzną “Czytamy wszędzie” był zaprezentowany podczas Dnia Otwartego w bibliotece szkolnej.

Promując czytelnictwo klasa chętnie przystąpiła do ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Wyślij Zuzi bajkę" polegającej na zbiórce książek dla chorych dzieci przebywających w szpitalach.

Każda okazja była dla nas motywacją do dzielenia się swoją pasją np. podczas warsztatów bożonarodzeniowych, kiedy to  uczniowie chętnie wykonywali z młodszymi dziećmi prace plastyczne, uprzednio oczywiście odbyły się spotkania z lekturą tematycznie związaną ze świętami.

Kolejnym etapem wędrówki po świecie książki było nawiązanie  współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Legionowie. Dzieci miały przyjemność uczestniczyć w cyklicznych spotkaniach o bogatej tematyce między innymi poznały genezą języka polskiego, historię książki, wzbogaciły własną biblioteczkę o nowe , ciekawe pozycje.

Doświadczenia kilku lat realizowania Bzika czytelniczego pokazują wśród dzieci same pozytywne efekty. Z kolei obserwacja zagrożeń jakie czyhają obecnie na młodzież jeszcze bardziej uzasadnia wartość takich inicjatyw. Żyjemy w świecie zawłaszczonym przez technologię, coraz to nowsze sposoby komunikowania i przyjmowania treści. Już teraz każdy z nas przyswaja dziennie więcej informacji niż nasi dziadkowie przez całe życie i warto zastanowić się przez chwilę nad jakością tych informacji. Kontakt z literaturą daje dzieciom unikalną szansę na poznawanie świata bardziej dogłębnie, pobudza wyobraźnię i skłania do refleksji. To narzędzia, które kształtują świadomość a tylko świadomi ludzie w przyszłości mogą kształtować rzeczywistość.

/Dorota Mantur, Dominika Miaz, ZSP nr 2/


 

Na zdjęciu uczące się dzieci/Fot. ZSP Nr 2