zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
BIP

Długowieczne dęby z mianem pomników przyrody

Data dodania: 10 czerwca 2019
Nowe pomniki przyrody w Legionowie, od lewej kolejno: Dęby Piastowskie, Dąb Józef, Dąb Edwin

Od ostatnich 2 lat Gmina Legionowo szczególną troską obejmuje kolejne wiekowe dęby. 17 kwietnia 2019 roku Uchwałami Rady Miasta Legionowo ustanowiono 3 nowe pomniki przyrody. Rosną one na posesjach w częściach miasta Ludwisin i III Parcela.

Cofnij

3 dęby po 150 lat - Dęby Piastowskie
Pierwszy pomnik przyrody jest grupą drzew składającą się z 3 dębów szypułkowych. Drzewa mają po 150 lat, mierzą po 16 metrów i rosną obok siebie na jednej z miejskich działek przy ulicy Piastowskiej w Legionowie. Decyzją radnych otrzymały nazwę: Dęby Piastowskie. Związane jest to z lokalizacją przy ulicy Piastowskiej oraz upamiętnieniem pierwszej dynastii panującej w Polsce.

220 lat - Dąb Józef
Drugi pomnik przyrody to dąb szypułkowy, rosnący na prywatnej posesji przy ulicy Kujawskiej w Legionowie. Dąb liczy około 220 lat, mierzy 16 metrów, posiada pień o grubości 3,4 metra, a także rozłożystą na 12 metrów koronę. Na prośbę właścicielki drzewo otrzymało nazwę Dąb Józef.

240 lat - Dąb Edwin
Trzeci pomnik przyrody ustanowiony na ostatniej sesji Rady Miasta otrzymał imię Edwin. Dąb ten rośnie na prywatnej posesji położonej przy Alei Legionów w Legionowie. Drzewo jest obecnie najstarszym pomnikiem przyrody rosnącym w Legionowie. Według szacunków drzewo może liczyć około 240 lat. Dąb ma 3,7 m obwodu pnia, mierzy 18 metrów wysokości i 16 metrów rozpiętości korony. Na wysokości ok. 1 metra pień rozgałęzia się na 4 potężne konary. Wszystkie konary są wygięte w kształt litery „L”. Kształt korony daje wrażenie jakby drzewo tańczyło od powiewu wiatru. Na temat uzasadnienia kształtu korony istnieją różne teorie. Wśród nich można wymienić: czynniki wynikające ze środowiska naturalnego takie jak silne wiatry wiejące w tym samym kierunku, gwałtowne skoki temperatury i wilgotności powietrza, wysokie względne nasłonecznienie lub czynniki genetyczne. Na temat drzewa wśród społeczności lokalnej krążą legendy, jakoby miał w jego cieniu odpoczywać marszałek Józef Piłsudski, a w rozgałęzieniu między jego konarami w okresie wojennym miało znajdować się działo. Dąb został nazwany imieniem Edwin na cześć zmarłego w 1979 r. waltornisty i pedagoga muzycznego Edwina Golnika.

Wszystkie drzewa są w bardzo dobrej kondycji. Wyróżniają się wyjątkowymi walorami estetycznymi i krajobrazowymi. Objęcie wspomnianych drzew ochroną prawną pozwoli na ich zachowanie dla przyszłych pokoleń. Należy też zwrócić uwagę, że drzewa odgrywają istotną rolę w powstrzymywaniu zanieczyszczeń powietrza szczególnie pochodzenia komunikacyjnego. Produkują tlen niezbędny do życia większości organizmów żywych oraz oczyszczają atmosferę z zanieczyszczeń wytwarzanych przez człowieka.