zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Budynek Szkoły Podstawowej nr 7 i zainstalowany na nim miernik jakości powietrza i wyświetlacz pokazujący stan jakości powietrza.

Edukacyjna Sieć Antysmogowa

Data dodania: 05 stycznia 2021
Na budynku szkoły przy ulicy Królowej Jadwigi pojawił się miernik jakości powietrza i wyświetlacz, który służy uczniom, nauczycielom i okolicznym mieszkańcom. Nie jest to jedyny efekt udziału Szkoły Podstawowej nr 7 w ogólnopolskim programie pn. Edukacyjna Sieć Antysmogowa. To projekt informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym, który przygotowuje nauczycieli do pracy z uczniami w zakresie edukacji o smogu.
Cofnij

Na czym polega ten projekt?
Szkoły biorące udział w projekcie ESA zostały wyposażone w mierniki służące do oznaczania jakości powietrza. Dane zbierane przez mierniki są udostępniane przez internet oraz prezentowane na wyświetlaczach w szkole, co umożliwia uczniom, nauczycielom i społeczności lokalnej bieżące monitorowanie jakości powietrza i adekwatne zaplanowanie aktywności. Uczniowie, wykorzystując dane archiwalne, mogą wykonywać pod kierunkiem nauczycieli własne badania i analizy w korelacji z czynnikami atmosferycznymi.

W grudniu 2020 roku w ZSP nr 3 odbyło się wstępne szkolenie nauczycieli, którzy zostali koordynatorami programu. Otrzymali oni instrukcje od ekspertów i praktyków zajmujących się problematyką smogu i przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza jak w praktyce wdrażać program. Zamontowano też mierniki. Na budynku szkoły zainstalowano wyświetlacz LED podający aktualną wartość stężenia pyłu PM2,5 na zewnątrz szkoły.

Po feriach wszystkie dzieci z klas I-III oraz te starsze zostaną zapoznane z potrzebnymi informacjami na temat programu. Nauczyciele liczą na to, że uczniowie będą edukować dorosłych, którzy nierzadko dają zły przykład paląc w piecach plastikiem.

Osobiście uważam, że projekt jest wart uwagi. To niezmiernie ważne, by podnosić świadomość młodego pokolenia – mówi wicedyrektor szkoły Ewa Kaczorek.

W przyszłości edukowani będą też rodzice. Na stronie szkoły codziennie można obejrzeć aktualne pomiary i dostosować swoją aktywność na świeżym powietrzu.

Celem projektu jest propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i wpływu codziennych działań na jego jakość. Szkoły, jako instytucje kształcące dzieci i młodzież oraz ważne ośrodki opiniotwórcze, są właściwym miejscem, w którym tę wiedzę należy upowszechniać i pomagać społeczności lokalnej w identyfikacji i zrozumieniu problemów mających wpływ na jakość życia – czytamy na stronie opisującej cały projekt. Do tej pory w projekcie wzięło udział 92 420 uczniów i 56 876 dorosłych. Przeszkolono 3 093 nauczycieli.

W ramach projektu ESA w szkołach instalowane są mierniki jakości powietrza. W zależności od wybranej konfiguracji oznaczana jest jakość powietrza wewnątrz oraz na zewnątrz budynku szkoły. Mierzone są w trybie ciągłym następujące parametry:

  • stężenie pyłu PM2,5 wewnątrz szkoły;
  • stężenie pyłu PM10 wewnątrz szkoły;
  • stężenie pyłu PM2,5 na zewnątrz szkoły;
  • stężenie pyłu PM10 na zewnątrz szkoły;
  • temperatura powietrza na zewnątrz szkoły;
  • ciśnienie atmosferyczne na zewnątrz szkoły;
  • wilgotność powietrza na zewnątrz szkoły.

Grafonotatka, poznaj swojego wroga. Na grafice są pytania i odpowiedzi na pytanie skąd się bierze smog?

W ramach kampanii informacyjnej będziemy starali się zainteresować tematem jak największą liczbę osób: uczniów, rodziców, nauczycieli, mieszkańców Legionowa. M.in. będziemy publikować cykliczne grafonotki informacyjne (notatki wizualne) na temat smogu i sposobów walki ze smogiem. Będziemy to robić poprzez stronę internetową szkoły, media społecznościowe oraz także w czasie lekcji. - Monika Stasiuk, nauczyciel geografii i koordynator programu antysmogowego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 3 w Legionowie.