zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Zdjęcie - Ekologia się opłąca

Ekologia się opłaca

Data dodania: 2 sierpnia 2017
Współczesny świat pełen jest wyzwań powstałych między ludźmi, naszą cywilizacją, a przyrodą. Zanieczyszczenie środowiska, efekt cieplarniany, wylesianie, wymieranie gatunków – w każdym państwie na Ziemi w większym czy mniejszym stopniu doświadcza się tych negatywnych zjawisk. Ich źródłem jest nasz, oparty na konsumpcji, sposób życia. Zrównoważony rozwój, o którym mowa w polskiej Konstytucji, zbyt często przegrywa z brutalnymi prawami ekonomii.
Cofnij

Efekt cieplarniany jest największym wyzwaniem z jakim będzie się zmagać ludzkość w najbliższych dekadach. Jego negatywne skutki w najbliższych dekadach są nieuniknione. Podnoszenie poziomu mórz, fale upałów, pustynnienie, niekontrolowane migracje ludności – możemy zmniejszyć skalę tych zjawisk ograniczając ilość wprowadzanego do atmosfery dwutlenku węgla. Aby żyć w zgodzie z naturą, w równowadze między wymaganiami środowiska a potrzebami społecznymi i ekonomicznymi, wcale nie trzeba rzucać wszystkiego i wyjeżdżać w Bieszczady. Czasami wystarczy niewielka zmiana codziennych przyzwyczajeń, świadome, odpowiedzialne podejście, aby zredukować nasze szkodliwe oddziaływanie na środowisko. Co więcej, zazwyczaj działania takie wiążą się z oszczędnościami, więc są opłacalne finansowo.

Dwutlenek węgla, główny „winowajca” efektu cieplarnianego, dostaje się do atmosfery bezpośrednio na skutek naszych działań, albo pośrednio, jako skutek wytwarzania towarów lub usług jakie kupujemy. Teren Legionowa odpowiada za emisję 301 tys. ton CO2 rocznie. Najwięcej pochodzi z transportu lokalnego i tranzytowego (143 tys. ton) oraz z konsumpcji energii w budynkach (prąd, gaz, ogrzewanie itd. - 117 tys. ton). Statystyczny legionowianin odpowiada za wyprodukowanie 5,6 tony dwutlenku węgla rocznie. To nieco mniej niż średnia dla Unii Europejskiej – 6,9 tony CO2.

Jak prostymi metodami ograniczyć emisję dwutlenku węgla?

Transport:

Najzdrowszy i najtańszy sposób przemieszczania się – pieszo lub rowerem.

Droższy, ale wciąż bardzo korzystny dla środowiska i naszych portfeli – to transport zbiorowy.

Z dostępnych w Legionowie środków transportu publicznego, najmniej emisyjny jest pociąg.

Samochód prywatny to nie tylko najwyższe koszty (oprócz paliwa także ubezpieczenia, naprawy, utrata wartości), ale też najwyższa emisja szkodliwych substancji w przeliczeniu na liczbę przewożonych osób. To dla samochodów osobowych buduje się kolejne drogi i parkingi, kosztem zieleni i przestrzeni wspólnej. Wypadki komunikacyjne to główna przyczyna zgonu osób przed 50-tym rokiem życia.

Popieraj transport zbiorowy, „zielone” inwestycje, rozbudowę ścieżek rowerowych, strefy wolne od samochodów.

Budownictwo jednorodzinne:

Ociepl dom. To inwestycja która zwraca się po kilku latach. Obecne standardy w budownictwie narzucają minimum 15 cm warstwę ocieplenia ścian zewnętrznych.

Jeśli to możliwe, zainstaluj wentylację z odzyskiem ciepła – w dobrze ocieplonym domu rachunki mogą spaść o połowę.

Zmień sposób ogrzewania na bardziej ekologiczny. Najwięcej CO2 emituje się przy spalaniu węgla i drewna. Gaz ziemny jest o połowę mniej emisyjny. Wymieniając starego kopciucha na nowoczesny kondensacyjny kocioł gazowy nie tylko podnosi się standard życia przy porównywalnych kosztach, ale chroni się zdrowie i środowisko.

„Zeroemisyjne” są pompy ciepła – pod warunkiem, że prąd elektryczny zasilający te urządzenia nie pochodzi z elektrowni węglowych...

Urząd Miasta Legionowo udziela od 2015 r. dotacji do wymiany starych pieców węglowych na nowe gazowe, olejowe lub pompy ciepła.

Zainstaluj na dachu kolektory słoneczne lub instalacje fotowoltaiczną. Co roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie udziela na ten cel dotacji dla osób fizycznych. Możesz dzięki temu zostać prosumentem – to osoba która produkuje czystą energię na własne potrzeby i na sprzedaż.

Budownictwo wielorodzinne:

Zwracaj uwagę na zużycie energii w częściach wspólnych – zamknij niepotrzebnie otwarte okno w zimę, zgłaszaj administracji niedziałające samozamykacze drzwi klatek schodowych, niesprawne wyłączniki czasowe światła.

Jeśli mieszkasz w budynku, który nie był w ostatnich latach termomodernizowany – staraj się o taką inwestycję. Nie tylko obniżą się rachunki za ogrzewanie, ale wzrośnie też wartość mieszkań.

Wspieraj inwestycje w odnawialne źródła energii. Spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkańców mogą samodzielnie występować o dotacje unijne na OZE. Kolektory słoneczne na dachu bloku zaspokoją przez pół roku zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. Panele fotowoltaiczne z magazynem energii oświetlą całą przestrzeń wspólną, a nadmiar energii można z zyskiem sprzedać operatorowi sieci energetycznej.

Zakupy:

Kupuj towary wyprodukowane lokalnie. Pomidory z Hiszpanii, sałata z Egiptu, zabawki z Chin – supermarkety oferują w zbliżonej cenie do polskich. Jednak – im dalsza odległość z jakiej pochodzi produkt – tym wyższe koszty transportu i związana z tym produkcja CO2.

Opakowanie produktów powinno być proste i pozwalające na odzyskanie surowców wtórnych.

Unikaj produktów jednorazowych.

Żarówki LED to najefektywniejsze źródło światła. Już po roku oszczędności wynikające ze zmniejszonego zużycia prądu przewyższają koszt ich zakupu.

Zwracaj uwagę na etykiety energetyczne na sprzęcie AGD. W gospodarstwie domowym najwięcej prądu pobiera pralka i lodówka. Nieznacznie wyższa cena zakupu w krótkim czasie zwróci się dzięki niższym rachunkom. Urządzenie klasy A+ zużywa o 25% mniej energii niż klasy A.

Sprawdź w instrukcji obsługi, ile prądu zużywa sprzęt elektroniczny w stanie czuwania (stand-by). Drukarki laserowe starszego typu zużywają 7% energii na drukowanie a pozostałe 93% na utrzymywanie urządzenia w gotowości do druku.

W pracy:

Wyłącz zbędną klimatyzację. Sprawdzaj prognozy pogody i zostaw uchylone okno na noc - jeśli następnego dnia ma być gorąco – chłód „zmagazynuje się” w pomieszczeniu.

Zastąp klimatyzację zwykłym wentylatorem.

Wygaszacz ekranu nie oszczędza energii, korzystaj z funkcji automatycznego wyłączania monitora.

Wyłącz niepotrzebny sprzęt, zwracaj uwagę na marnotrawstwo.

Wybieraj pracę jak najbliżej miejsca zamieszkania – oszczędzasz czas i koszty dojazdu.

Korzystaj z elektronicznych dokumentów zamiast papierowych, a jeśli musisz coś wydrukować – korzystaj z drukowania dwustronnego.

Proponuj i popieraj oszczędności i ekologiczne rozwiązania.

Podobnych rad i rozwiązań są setki. Ich stosowanie zwykle wymaga niewielkiego wysiłku, zmiany postawy na bardziej odpowiedzialną, aktywną. Media co jakiś czas publikują listy największych trucicieli, wielkich zakładów przemysłowych. Zapominają powiedzieć o tym, że przemysł istnieje dla nas, konsumentów. I to z naszych codziennych wyborów wynikają konsekwencje z jakimi zmagać się będą przyszłe pokolenia.

#ekoLegionowo #nietrujdajoddychać