zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
BIP

Emocje w muzyce filmowej i nie tylko - pałac w Jabłonnie

28 kwietnia 2019
Dom Zjazdów i Konferencji PAN w Jabłonnie
13:00

Mówi się często, że muzyka jest szczególnego rodzaju językiem: takim, który rozumie każdy bez względu na narodowość: językiem uniwersalnym. Jest w tym stwierdzeniu trochę przesady, utwory muzyczne na ogół nie pełnią typowych dla języka funkcji semantycznych, tj. do niczego się nie odnoszą.

Z drugiej strony jednak muzyka nadaje się znakomicie do wyrażania i wzbudzania emocji i nastrojów, a więc pełni pewne funkcje pragmatyczne. Jak to się dzieje, że muzyka jest nośnikiem emocji? Jakie jej elementy odpowiadają za to, że potrafi wprawić nas w dobry nastrój, rozśmieszyć albo wzruszyć do łez? Kiedy nasze emocje i nastroje są „czysto muzyczne”, a kiedy bazują na czynnikach pochodzących z innych źródeł: ze wspomnień, obrazów, skojarzeń? Podczas wykładu towarzyszącego koncertowi poszukamy odpowiedzi na wszystkie te pytania. Ilustracjami dla teoretycznych analiz będą głównie utwory muzyki filmowej oraz XIX-wieczne miniatury, które szczególnie dobrze nadają się na przykłady obrazów emocji i nastrojów. Usłyszymy m.in. utwory Fryderyka Chopina, Justina Hurwitza, Wojciecha Kilara, Michała Lorenca, Alana Silvestriego, Dymitra Szostakowicza, Johna Williamsa i Hansa Zimmera.
ANNA BROŻEK

Wystąpią:
Anna Brożek – fortepian i prelekcja
Ewa Fortuna-Woszczyńska – skrzypce
Małgorzata Sęk – wiolonczela

W programie usłyszymy m.in.: temat z filmu „Lista Schindlera”, „Przylądek” z filmu „Ostatni Mohikanin”, „Teraz jesteśmy wolni” z ‘Gladiatora’ i wiele, wiele innych.

W załączeniu szczegółowy program.

W Galerii Oranżeria możemy podziwiać prace Waldemara Borowskiego (malarstwo).

Wstęp wolny.

źródło: Pałac w Jabłonnie