zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Fizyka dla laika - spotkanie z autorką książki

Plakat promujący spotkanie autorskie w Księgarni
29 lutego 2020
Księgarnia "U Leszka"
11:00 - 13:00

Spotkanie z autorką książki dla dzieci w wieku od 10 lat pt. "Fizyka dla laika, czyli o paniach i panach, którzy objaśniali naturę". To kolejna książka autorstwa Beaty Kenig, która tym razem postanowiła przybliżyć czytelnikom sylwetki wybitnych fizyków i fizyczek. Wstęp wolny.

Znajdziemy tutaj Archimedesa, Galileusza, Isaaca Newtona, Blaise?a Pascala; Émilie du Châtelet; Mary Somerville; Agnes Pockels; Williama Thomsona; Michaela Faradaya; Jamesa Maxwella; Wilhelma Röntgena; Marię Skłodowską-Curie; J.J. Thomsona; Ernesta Rutherforda; Harriet Brooks; Iréne Joliot-Curie; Nielsa Bohra; Alberta Einsteina; Lise Meitner; Marię Goeppert-Mayer; Richarda Feynmana; Mildred Dresselhaus; Lene Hau; Donnę Strickland. A na deser polskiego fizyka, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, o którym bardzo mało wiemy, czyli Józefa Rotblata. Nietrudno zatem zgadnąć, że książka objaśni nam wiele fascynujących zjawisk fizycznych, o których uczyliśmy się bądź wciąż uczymy się w szkole, lecz chyba nie do końca rozumiemy, o co chodzi. Jeśli więc czasem zastanawiacie się nad tym, dlaczego gotujące się pierogi wypływają na powierzchnię wody; dlaczego i jak poruszają się (i spadają) ciała; dlaczego widzimy kolory; dlaczego niebo jest niebieskie, a Słońce zachodzi na czerwono; skąd bierze się ciepło; czym jest elektryczność i magnetyzm; czym jest promieniotwórczość; czym są lasery; czy da się zatrzymać światło; o co chodzi w teorii względności, ta książka jest zdecydowanie dla Was!

Dla kogo jest spotkanie?
Rodziców i dzieci 10+

Partnerzy: Fundacja Wega, Akademia Korkey

Co będziemy robić?
Obiecujemy, że nie będziemy długo gadać o książce, bo przecież każdy będzie mógł do niej zajrzeć. Nie zabraknie za to eksperymentów naukowych, dzięki którym sprawdzimy m.in.:
• O co chodzi z gęstością ciał i siłą wyporu
• Jak spadają ciała
• Czym jest ciśnienie atmosferyczne
• Dlaczego widzimy kolory i dlaczego trawa jest zielona, a pomidor czerwony
• Jaki jest związek chemii i elektryczności
• Skąd się bierze prąd elektryczny
Każdy uczestnik będzie mógł własnoręcznie sprawdzić, co kryje się za przeróżnymi zjawiskami – pobawić się pudełkami próżniowymi, rozszczepić światło za pomocą spektroskopu; sprawdzić, dlaczego liście zmieniają kolory jesienią; pomieszać farby o różnych barwach i zobaczyć, co się stanie; pobawić się magnesami; zajrzeć do mikroskopu; zrobić sobie bryłę platońską.