zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
BIP

Jak zadbać o bezpieczne mieszkanie w czasie wakacji?

Data dodania: 12 sierpnia 2019
Włamujący się złodziej
Trwa sezon urlopowy. Wiele osób wyjeżdża na wymarzony wypoczynek. Czy na podróżniczej check-liście, oprócz zakupionych biletów na pociąg czy samolot oraz rezerwacji hoteli, znalazło się Twoje mieszkanie? Czy zadbałeś o to, by Twój dom, który zostawiasz w tym czasie pusty, nie stał się łatwym łupem dla złodzieja?
Cofnij

Nikt z nas nie chciałby po powrocie z urlopu zobaczyć splądrowanego przez sprawców mieszkania. Taka perspektywa może skutecznie zepsuć radość z planowanego wyjazdu. Z danych Policji wynika, że w ub.r. w Polsce odnotowano około 70 tys. kradzieży z włamaniem do domów i mieszkań, w tym podczas dwóch letnich miesięcy - około tysiąca różnego rodzaju kradzieży z włamaniem w stolicy i pobliskich powiatach. Warto więc działać póki czas i pomyśleć o zabezpieczeniu własnego lokum przed możliwymi zagrożeniami.

Zadbaj o drzwi i okna

Dobry system zabezpieczeń to podstawa. Drzwi antywłamaniowe z atestowanymi zamkami i okna antywłamaniowe z systemami antywyważeniowymi, systemy alarmowe, monitoring to tylko niektóre z rozwiązań dostępnych obecnie na rynku i stosowanych przez mieszkańców. Gdy jednak do wyjazdu pozostał tylko tydzień lub dwa, proces technicznego zabezpieczenia może być dość trudno zrealizować. Co więc robić?

Ubezpiecz mieszkanie

Nie wymaga to wiele czasu i wysiłku. Dziś wiele firm ubezpieczeniowych proponuje odpowiednie produkty. Z pewnością znajdziesz właściwy. Pamiętaj tylko, by podstawową ofertę rozszerzyć o ryzyko kradzieży z włamaniem. Nie uchroni ono przed zdarzeniem, ale może skutecznie zminimalizować jego skutki. Pomocne mogą być w tej sytuacji zdjęcia i dokładne informacje o markach i typach posiadanych urządzeń, numerach fabrycznych i cechach szczególnych. Dane te ułatwią też rozpoznanie i udowodnienie, że skradzione przedmioty są Twoją własnością.

Trudno jednak będzie uzyskać odszkodowanie, gdy swoim nierozsądnym zachowaniem „zaprosisz” złodzieja do swojego mieszkania. Jak wynika z doświadczeń Policji i firm ubezpieczeniowych, nadal bardzo niebezpieczną praktyką stosowaną przez niektórych jest chowanie kluczy pod wycieraczką, w doniczkach czy rynnach. W ten sposób właściciel sam prosi się o kłopoty i zachęca złodzieja do wejścia.

Pieniądze trzymaj w banku

Przechowywanie pieniędzy czy cennej biżuterii w domu może się źle skończyć. Ochrony przed złodziejem nie zapewni pojemnik ukryty w szafce kuchennej, bieliźniarka czy schowek za obrazem. Najpewniejszym miejscem jest bank, ewentualnie przytwierdzony na stałe sejf.

Nie afiszuj się też swoim bogactwem. Unikaj przygodnych znajomości i nigdy nie zapraszaj poznanych w ten sposób ludzi do swego mieszkania, zwłaszcza jeśli mieszkasz samotnie.

Bądź czujny i rozsądny

Uważaj na ludzi kręcących się po klatce schodowej czy wokół domu. Zapytaj, kogo szukają i zapamiętaj ich wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą, a Twoje spostrzeżenia mogą być przydatne Policji, gdyby doszło do włamania.

Przed urlopem nie rozpowiadaj wszystkim dookoła o planowanym wyjeździe. Dotyczy to także informacji, które zamieszczasz w mediach społecznościowych. Rozpowszechniając takie wiadomości sam możesz zachęcić złodzieja do wizyty w mieszkaniu.

Poproś sąsiada o pomoc

Gdy wyjeżdżasz na dłużej, zaufany sąsiad może okazać się nieocenionym skarbem. Stołeczna Policji i Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie wspólnie z Dom Bezpieczny podczas wspólnej kampanii #PoznajSąsiada zachęca do zacieśniania takich więzi. W razie jakiegokolwiek zagrożenia to właśnie on może ostrzec przed niebezpieczeństwem i zainterweniować w przypadku próby włamania.

Poproś więc zaufaną osobę nie tylko o podlewanie kwiatków i wietrzenie mieszkania, ale i o systematyczne wyjmowanie korespondencji ze skrzynki pocztowej czy zapalanie światła w mieszkaniu, by nie sprawiało wrażenia pustego. Czujny sąsiad zareaguje, gdy wokół będzie działo się coś niepokojącego, nie tylko spowodowanego jakąś awarią instalacji, ale i gdy ktoś obcy będzie próbował wykorzystać Twoją nieobecność w mieszkaniu.

 

/KPP Legionowo, podinsp. Anna Kędzierzawska
materiał przygotowany w ramach kampanii MEDIA PLANET "Dobre, bo polskie"/