zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
PL BIP

Jestem kobietą więc idę na mammografię – zaplanuj harmonogram badań już dziś!

Data dodania: 03 sierpnia 2017
Terminarz

Rak to nie wyrok. Wykryty odpowiednio wcześnie jest uleczalny. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi skierowany jest do kobiet zdrowych, które nie chorowały wcześniej na raka piersi. Poprzez objęcie swoim zasięgiem jak największej liczby kobiet w populacji 50-69 lat ma na celu zwiększenie liczby nowotworów piersi wykrywanych w najwcześniejszym stadium zaawansowania klinicznego.

Mieszkanki Powiatu Legionowskiego będą mogły wykonać bezpłatne badania mammograficzne w sierpniu, wrześniu, październiku i listopadzie na dziedzińcu Legionowskiego Ratusza.

Do rejestracji telefonicznej należy przygotować nr PESEL i numer telefonu.

Terminy badań:

4 sierpnia tel. 42/254 64 10, 517 544 004

1 września tel. 58/325 76 02, 58/ 325 76 05

12 września tel. 58/767 34 55, 58/767 34 77

4 października tel. 58/ 767 34 55, 58/ 767 34 77

11 października tel. 58/ 325 76 02, 58/325 76 05

10 listopada tel. 58/ 767 34 55, 58/34 77

Podstawową metodą wykrywania raka piersi jest mammografia rentgenowska. Czułość mammografii w wykrywaniu zmian klinicznie bezobjawowych jest obecnie oceniane na około
93 %. Mammografia to obrazowa metoda badania gruczołu piersiowego (sutka) z użyciem promieni rentgenowskich (promieni X). Badanie to wykonuje się specjalnym aparatem rentgenowskim (mammograf).

Badanie mammograficzne pozwala na odróżnienie poszczególnych struktur oraz zmian patologicznych w sutku. Pozwala na wczesne rozpoznawanie i wykrywanie guzków o średnicy około 0,5 cm i zmian tzw. bezobjawowych. Badanie palpacyjne sutka umożliwia wykrycie guzów
o średnicy powyżej 1 cm. Skuteczność diagnostyczna mammografii, połączona z badaniem klinicznym palpacyjnym, oceniana jest na 80-97%.

Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej,
w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 - 8 lat. Stała kontrola piersi daje naprawdę dużą szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania oszczędzającego leczenia.

ZALECENIA PROGRAMU PROFILAKTYKI RAKA PIERSI FINANSOWANEGO PRZEZ NARODOWY FUNDUSZ ZDROWIA

* Kobiety pomiędzy 50 a 69. rokiem życia nawet bez żadnych dolegliwości powinny prześwietlać piersi przynajmniej jeden raz na dwa lata.
* Kobiety spokrewnione z chorą na raka piersi - matki, siostry, córki powinny badanie to wykonać co roku.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA?

Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała. Jeśli badanie jest wykonywane po raz drugi lub kolejny, pacjentka powinna przynieść opis poprzedniego badania dla porównania - to bardzo pomaga osobie interpretującej wynik.

JAK WYKONUJE SIĘ BADANIE MAMMOGRAFICZNE ?

Podczas badania pierś jest umieszczana na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund. Jeśli kobieta odczuwa bolesne napięcie w piersiach przed miesiączką, lepiej badanie odłożyć na inną fazę cyklu. Wynik to klisze rentgenowskie oraz opis tych zdjęć. Nie każdy wynik badania będzie jednak jasny dla pacjentki. Jego interpretacja i prowadzenie leczenia należy do lekarza kierującego na badanie. Jeżeli pacjentki wykonują je profilaktycznie z własnej woli, z wynikiem powinny zgłaszać się do rejonowego lekarza internisty, czy też lekarza rodzinnego, a ten na pewno oceni zdrowie piersi,
a jeśli zaistnieje taka potrzeba, pokieruje dalej. Można także zgłosić się bezpośrednio do poradni chorób piersi, poradni (K) czy też prowadzącego ginekologa.


 

 

Urząd Miasta Legionowo

ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 41,
05-120 Legionowo

GODZINY OTWARCIA:
pon 8:00 - 18:00
wt - pt 8:00 - 16:00

NUMER KONTA:
Getin Noble Bank S.A.
44 1560 0013 2380 6993 5000 0001

ADRES E-MAILOWY:
kancelaria@um.Legionowo.pl

SEKRETARIAT:
tel.: (22) 774 20 31, (22) 766 40 00
fax: (22) 774 02 32
tel. dla niepełnosprawnych:
(22) 766 40 03

ADRES SKRZYNKI PODAWCZEJ NA EPUAP:
/UMLegionowo/skrytka

Miejska Biblioteka Publiczna w LegionowiePowiatowe Centrum Integracji SpołecznejSystem Gospodarki Odpadami w LegionowieMiejski Ośrodek Kultury w LegionowieMuzeum Historyczne w LegionowieOśrodek Pomocy Społecznej w LegionowieStraż Miejska w LegionowieKZB LegionowoPECPWK LegionowoStarostwo Powiatowe w LegionowiePowiatowa Izba Gospodarcza w LegionowiePowiatowy Urząd Pracy w LegionowieCentrum Szkolenia PolicjiKomenda Powiatowa w LegionowiePunkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Warszawa