zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
BIP

Konsultacje - nazwa ulicy

Data dodania: 01 lipca 2019
Linia zielona - droga, która ma otrzymać nazwę kpt. Zbigniewa Burzyńskiego

Na podstawie zarządzenia Nr 215/2019 Prezydenta Miasta Legionowo z dnia 25 czerwca 2019 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych w Gminie Miejskiej Legionowo dot. nadania nazwy kpt. Zbigniewa Burzyńskiego ulicy w Legionowie, informujemy o możliwości oddania swojego głosu poprzez formularz konsultacyjny do 15 lipca br. włącznie.

Cofnij

Formularz konsultacyjny znajduje się na stronie:

https://legionowo.pl/pl/konsultacje-nazwa-ulicy


Zarządzenie Prezydenta Miasta dostępne jest w BIP na stronie:

https://www.bip.legionowo.pl/m,31780,zarzadzenie-nr-2152019-z-dnia-25-czerwca-2019-r.html


Kapitan Zbigniew Józef Burzyński (1902 – 1971)

Jeden z najwybitniejszych polskich pilotów balonowych. Mieszkaniec Legionowa w latach 1924 – 1939. Absolwent Oficerskiej Szkoły Aeronautycznej w Toruniu, oficer 2. Batalionu Balonowego w Legionowie. Po odbyciu stażu we Francji nadzorował wykonanie pierwszych polskich balonów kulistych i obserwacyjnych w Centralnym Zakładzie Balonowym w Legionowie. Dwukrotny Zwycięzca w Międzynarodowych Zawodach Balonowych o Puchar im. Gordona Bennetta (1933 i 1935). W latach 30. XX w. prekursor i rekordzista lotów balonowych na wysokość. W 1936 r. ustanowił rekord wysokości 10 853 m na balonie „Warszawa II”, zatwierdzony przez FAI. Po II wojnie światowej czynnie uczestniczył w reaktywacji polskiego sportu balonowego.

Więcej o tej postaci możecie się Państwo dowiedzieć z wydanej w tym roku książki „Kapitan Zbigniew Józef Burzyński (1902-1971)” autorstwa dr. Zygmunta Kozaka, dr. Zbigniewa Moszumańskiego i dr. hab. Jacka Szczepańskiego.

/Muzeum Legionowo/