zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Łąki kwietne

Łąki kwietne w Legionowie

Data dodania: 21 maja 2020

Ponad 1000 m2 łąk kwietnych już niedługo pojawi się w Legionowie. Wskazano sześć terenów pod ekologiczne zasiewy. Obecnie trwa procedura przetargowa.

Cofnij

W Legionowie od kilku lat w wybranych lokalizacjach zamiast trawy wysiewane są łąki kwietne. Pracownicy Referatu Ochrony Środowiska przygotowali kolejny przetarg w celu wyłonienia firmy, której zadaniem będzie wysianie i pielęgnacja edukacyjnych łąk kwietnych.

Sześć łąk
Pod uwagę branych jest kilka lokalizacji m.in. teren w Parku św. Jana Pawła II (powierzchnia łąki - 400 m2), pas zieleni między ścieżką rowerową a jezdnią przy skrzyżowaniu ulicy Piłsudskiego i Wysockiego (powierzchnia łąki – 100 m2) i obszar znajdujący się przy ulicy Adama Mickiewicza, obok Lidla i placu zabaw (powierzchnia łąki – 200 m2).

Również pas zieleni naprzeciwko dworca kolejowego w Legionowie przy ulicy Kościuszki (powierzchnia łąki – 170 m2), teren zieleni obok pętli 723 przy ulicy Sowińskiego (powierzchnia łąki – 75 m2) oraz teren w Parku Kościuszkowców (powierzchnia łąki – 100 m2) są wymienione jako lokalizacje do obsiania.

Koszenie i podlewanie
Do zadań firmy będzie należeć przygotowanie wskazanego terenu pod zasiew, czyli oczyszczenie terenu z chwastów i nawiezienie ziemi. Dopiero na tak przygotowanym gruncie można siać mieszankę nasion „łąka kwietna”.

Łąki te będzie można kosić w roku wysiewu w zależności od potrzeb, w terminach uzgodnionych z pracownikami urzędu. Wysokość po skoszeniu nie może być niższa niż 10 cm. Przy czym w przetargu zabroniono używania kosiarek prowadzących do rozdrobnienia biomasy, a zalecono kosiarki listwowe.

Jest to istotne ze względu na pozostawienie pokosu na kilka dni w celu wysuszenia i wysiania się nasion z kwiatostanów. W przypadku stosowania do obsiewu mieszanek z gatunków wieloletnich pojawiające się chwasty należałoby kosić na bieżąco, co najmniej raz w miesiącu. Łąki z gatunków roślin jednorocznych należy odchwaszczać ręcznie, gdyż koszenie uniemożliwi kwitnienie. By chronić zasiewy firma musi zadbać o wysoką wilgotność gleby, zwłaszcza w pierwszych miesiącach po wysiewie nasion oraz w okresach suszy. Prace te będą wykonywane od 1 czerwca do 31 lipca br. Na oferty urząd czeka do 25 maja.