zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Logotyp konkursu Perły Samorządu

Legionowo perłą Mazowsza

Data dodania: 5 listopada 2020

Po raz kolejny Legionowo znalazło się w czołówce prestiżowego rankingu Perły Samorządu, organizowanego przez Dziennik Gazeta Prawna. Tym razem miasto znalazło się na siódmej pozycji w kraju i pierwszej na Mazowszu.

W tym roku siódme miejsce w kraju a drugie na Mazowszu w kategorii Najlepszy Włodarz zajął prezydent Legionowa Roman Smogorzewski. Nowością jest kategoria lidera dobrych praktyk, gdzie za oświatę i wychowanie miasto otrzymało wyróżnienie.

Cofnij

Przypomnijmy, że Perły Samorządu to ranking, który w tym roku został przeprowadzony po raz ósmy. Nie bazuje on na urzędowych statystykach, a redakcja tworzy własny zestaw pytań do każdej edycji, który potem jest analizowany przez ekspertów. Jego celem jest zachęcanie samorządów do aktywnej pracy na rzecz wspólnego dobra i podnoszenia poziomu jakości życia. Miasto z tytułu uczestnictwa w rankingu nie ponosi żadnych kosztów.

Prezydentów, burmistrzów i wójtów oceniano pod względem sprawności strategicznej, sprawności operacyjnej, oferowanego wsparcia dla potencjału społecznego oraz jakości życia mieszkańców.

Miano Pereł Samorządu należy się tym, którzy nie tylko doskonale realizują powierzone prawem zadania, ale też w inspirujący i ambitny sposób odnoszą się do kluczowych wyzwań społecznych, środowiskowych i demograficznych, a w efekcie zapewniają lokalnym społecznościom wyjątkową jakość życia - mówią organizatorzy konkursu.

Legionowo wzięło udział w trzech kategoriach: Miasta do 100 tys. mieszkańców, Najlepszy Włodarz oraz Lidera Dobrych Praktyk. Ostatnia z przedstawionych jest jednym z nowych elementów konkursu. O zasadach wyboru w jego ramach opowiada dr Paulina Legutko-Kobus, członek kapituły:

Szansę na wygraną miała każda jednostka wypełniająca ankietę – niezależnie od tego, jak jest duża i jakim budżetem dysponuje. Liczył się pomysł, zaangażowanie, innowacyjność. I dobre opisanie przedsięwzięcia (bo chwalenie się wcale nie jest rzeczą prostą). W kategorii Oświata wyróżniono cztery samorządy, a wspólnym mianownikiem prowadzonych przez nie działań była edukacja służąca budowaniu kompetencji cywilizacyjnych i cyfrowych.

Zauważyć należy, że w konkursie bierze udział wiele gmin i miast z całej Polski.

Kolejne prestiżowe wyróżnienia opiniotwórczego dziennika, jakim jest Dziennik Gazeta Prawna, są dowodem na to, że miasto rozwija się i idzie w dobrą stronę. Wysoka pozycja w kategorii Miast do 100 tys. oraz Lider Dobrych Praktyk w kategorii: Oświata i Wychowanie, pokazują jak intensywny rozwój w tej i innych dziedzinach następuje w Legionowie. Będziemy dalej szli w tym kierunku – mówi prezydent Legionowa Roman Smogorzewski – siódme miejsca w dwóch kategoriach oraz wyróżnienie to niezły wynik, choć pozostawia pewien niedosyt. Da nam to jednak motywację do jeszcze większej i bardziej wytężonej pracy na rzecz miasta.