zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Legionowo samorządem od serca

Data dodania: 8 czerwca 2018

Kolejna nagroda dla Legionowa. Kapituła konkursowa "Samorząd od Serca" realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej "Ciśnienie na życie. Pierwsza pomoc w zawale" przyznała Gminie Miejskiej Legionowo tytuł "Samorządu od Serca".

Cofnij

Kampania "Ciśnienie na Życie" ma na celu przekonanie Polaków do dbania o swoje zdrowie, szczególnie w kontekście zdarzeń kardiologicznych oraz uświadomienie, jakie ryzyko niesie za sobą brak profilaktyki schorzeń układu krążenia. Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, że choroby układu sercowo-naczyniowego to wciąż istotna przyczyna zgonów w Polsce. Każdego dnia z powodu tych schorzeń umiera w naszym kraju prawie 500 osób.

Kapituła konkursu nagrodziła Legionowo za realizację programów zdrowotnych. - Edukujemy mieszkańców jak pomagać w przypadku udaru lub zawału, a wśród seniorów i młodzieży prowadzimy kursy pierwszej pomocy. W magistracie znajduje się ogólnodostępny ciśnieniomierz dla mieszkańców - w atrium magistratu znajduje się urządzenie, które automatycznie zmierzy ciśnienie i tętno oraz wydrukuje wynik badania. Podczas imprez plenerowych oraz uroczystości prowadzimy szereg programów profilaktycznych, które poszerzają wiedzę na temat naszego zdrowia i badań, które nierzadko ratują nam życie – mówi Naczelnik Wydziału Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych Ewa Milner-Kochańska, która odebrała nagrodę w imieniu Legionowa.

W środę (6.06) w spotkaniu również wzięli udział eksperci z zakresu kardiologii zaangażowani
w kampanię: prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz, dr hab. n. med. Marcin Grabowski, psycholog Miłosz Brzeziński i Piotr Bałtroczyk. Marcin Giziński, ratownik medyczny poprowadził warsztaty
z pierwszej pomocy.

Dbajmy o nasze SERCE, bo mamy je tylko jedno! “Wiek serca” – to formuła wymyślona przez lekarzy, aby zobrazować pacjentowi, jak czynniki ryzyka które ma, zmieniają jego układ krążenia i sprawiają, że znacznie szybciej się on starzeje!

Nadciśnienie to choroba układu krążenia polegająca na stałym lub okresowym podwyższeniu ciśnienia tętniczego krwi powyżej wartości prawidłowych, czyli ≥ 140/90 mmHg.

Szczególnie narażone na rozwój nadciśnienia tętniczego są osoby w wieku > 50 r.ż., ale także te z nadwagą lub otyłością, oraz u których w rodzinie występowało nadciśnienie tętnicze. Regularna kontrola ciśnienia tętniczego stwarza możliwość wczesnego wykrycia i podjęcia odpowiedniego leczenia nadciśnienia tętniczego. Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, że choroby układu sercowo-naczyniowego odpowiadają za 48% zgonów w Polsce. Każdego roku z powodu tych schorzeń umiera w naszym kraju prawie 500 osób! Niestety ponad 65% kobiet i 76% mężczyzn przyznaje, że nie wykonuje regularnie pomiarów ciśnienia tętniczego krwi. Niecałe 10% badanych zdecydowało się regularnie mierzyć ciśnienie ze względów profilaktycznych.

Niewykryte bądź nieleczone nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych takich jak: zawał serca, udar mózgu a także chorób nerek i uszkodzenia narządu wzroku.