zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Mazowsze w sercu Niepodległej

Data dodania: 10 września 2018

W czwartek (6.09) w sali widowiskowej legionowskiego ratusza odbył się koncert z okazji 100—lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, 20-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz o czym nie można zapomnieć 28 rocznicy powstania samorządu gminnego.

Cofnij

100 lat temu, po 123 latach niewoli, wolna Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapach Europy. Ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Naród polski mógł wreszcie sam stanowić o sobie oraz o przyszłości kolejnych pokoleń. A o tym, jak bardzo nasi przodkowie chcieli decydować o swoim losie, świadczą chociażby słowa Adama Mickiewicza, który w Księdze Pielgrzymstwa Polskiego napisał: O wojnę powszechną za Wolność Ludów – prosimy Cię Panie! O niepodległość, całość i wolność Ojczyzny naszej – prosimy Cię Panie…

Elementem wiążącym się z tym wydarzeniem, choć odległym o kilkadziesiąt lat, jest powstanie w 1990 r. samorządu gminnego. Stworzenie tego systemu nie oderwało gmin od Państwa, ale pozwoliło lokalnym społecznościom poprzez wybranych demokratycznie przedstawicieli rozwiązywać samodzielnie wydzielone zadania Państwa, dotyczące lokalnej wspólnoty.

Dalszy rozwój prawa samorządowego łącznie z restytucją powiatów i powołaniem po raz pierwszy w historii samorządu polskiego – samorządu województwa, był w pewnym sensie tylko oczywistą konsekwencją rewolucji ustrojowej roku 1990.


Dlatego to wydarzenie – koncert, który przeprowadza przez różne okresy historii Polski Niepodległej był bardzo szczególny. Koncert pod tytułem „Mazowsze w sercu Niepodległej” reżyserował Tomasz Gęsikowski, aktor filmowy i teatralny, który jednocześnie poprowadził wydarzenie. Kierownictwo muzyczne nad projektem objął kompozytor, aranżer, obecny na polskiej scenie muzycznej od ponad 70 lat – Zbigniew Rymarz. Wystąpili w nim Tomasz Gęsikowski, Izabela Bukowska-Chądzyńska, Stanisław Górka, Wojciech Machnicki i Artur Gotz. Repertuar dobrany specjalnie na tę okazję, przeprowadził słuchaczy prze kolejne lata i urzekł klimatem dawnych dni.

Odwiedź fotogalerię https://www.facebook.com/477534682384735/photos/?tab=album&album_id=1189601147844748