zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Targowisko/Fot. Miejscowa

Modernizacja targowiska

Data dodania: 19 kwietnia 2018

Urząd Miasta Legionowo szuka wykonawcy, który zajmie się modernizacją części Targowiska Miejskiego. Teren w biegu ulic Jana III Sobieskiego, Piłsudskiego, Wysockiego zyska nowy wygląd.

Cofnij

Obecnie dość chaotyczny układ tej części Targowiska wymaga uporządkowania oraz nadania bardziej estetycznej i współczesnej formy wielofunkcyjnego placu miejskiego z możliwością handlu. Główną ideą koncepcji zagospodarowania tej części Targowiska Miejskiego w Legionowie było stworzenie nowego, ciekawego miejsca tej strefie miasta, które będzie oferowało mieszkańcom i przyjezdnym alternatywną, wobec licznie reprezentowanych w okolicy sklepów i straganów, formę robienia zakupów oraz spędzania wolnego czasu i edukacji ekologicznej. Miejsce to będzie skupiało rolników i sprzedawców m. in. z powiatu legionowskiego i okolic, umożliwiając im sprzedaż produktów (płodów rolnych) na placu oraz prosto z samochodów (tzw. handel z fury), w nowy, estetyczny sposób. Jednocześnie mieszkańcy zyskają nową przestrzeń publiczną, która w ciągu dnia będzie funkcjonować jako targowisko, gdzie będzie można zaopatrzyć się w świeże i różnorodne produkty, a wieczorami i/lub w weekendy może zamienić się w centrum wydarzeń kulturalnych takich jak: festyny promujące zdrowy i ekologiczny tryb życia, festiwale, koncerty czy mniej oficjalne spotkania mieszkańców, itp. Będzie też możliwość kontynuowania tradycji „bazaru rzeczy niepotrzebnych”.

Dobrze zorganizowana, atrakcyjna i nowoczesna przestrzeń publiczna, może stać się siłą napędową w promocji miasta. Modernizowana przestrzeń miejska wpłynie też na poczucie tożsamości i identyfikacji lokalnej społeczności, podniesienie jakości życia i standardu zamieszkania, a w dłuższej perspektywie na rozwój społeczno-gospodarczy miasta. Jednocześnie zastosowane rozwiązania pozwolą na w miarę szybki demontaż elementów, bez ich niszczenia i przeniesienie w inny rejon miasta.

Główne wejście dla użytkowników na teren Targowiska przewidziano od północy, z krzyżujących się ciągów pieszych wzdłuż ulic: Sobieskiego, Piłsudskiego i Wysockiego. Miejsca postojowe, techniczną obsługę terenu i dojazd dla sprzedających przewiduje się od strony ul. Wysockiego. Zaplanowano tam 27 miejsc postojowych o wymiarach 2,5x5 m, w tym 3 dla osób niepełnosprawnych o wym. 3,6x5 m. W części północnej, przy wejściu przy ul. Wysockiego planuje się ustawienie nowoczesnego w formie, estetycznego pawilonu - kontenera administracyjnego z zapleczem sanitarnym do obsługi Targowiska. W razie potrzeby pawilon - kontener w miarę szybko można będzie zabrać z miejsca kolidującego z nową inwestycją. W części południowej, sąsiadującej z myjnią samochodową, przewidziano utwardzony kostką plac techniczny m. in. na zamknięty kontener na odpady typu np. KP-7.

Teren będzie odgrodzony od strony ulicy Sobieskiego i myjni istniejącymi istniejącym ogrodzeniem z paneli, natomiast wzdłuż ulicy Wysockiego miejsca postojowe będą wydzielone jedynie niskimi gabionami wys. ok. 50 cm co umożliwi ew. rozładunek i zapewni komunikację wizualna. Nie planuje się całkowitego zamknięcia placu targowego, gdyż teren ma funkcjonować jako ogólnodostępna przestrzeń miejska. Główny plac targowy zostanie zaaranżowany ze słupów i ścian gabionowych wypełnionych kamieniami i stabilizowanych słupami, z linkami stalowymi co min. 1 m, po których będą wspinać się szybko rosnące pnącza. W tej przestrzeni zaplanowano: 37 stanowisk o powierzchni nie mniej niż 10m2 każdy (~ 4x2,5 m) oraz 24 stanowiska przed terenem o powierzchni ok. 5m2 (~ 2x2,5 m), z wykorzystaniem betonowych lad (np. bazar rzeczy nieużywanych). Moduły stanowisk można łączyć. Ważnym elementem jest pozostawienie wjazdu technicznego obsługującego w razie potrzeby targowisko. Dodatkowe zaplecze do obsługi imprez przewidziano też od strony ul. Wysockiego, gdzie okazjonalnie można wykorzystać utwardzony ekokratami trawnik. Uzupełnieniem zagospodarowania będą odnawialne Źródła Energii (OZE): na terenie zaplanowano słupy oświetleniowe wyposażone w kolektor słoneczny z ogniwem fotowoltaicznym, umożliwiające dodatkowo ładowanie urządzeń mobilnych (power bank) oraz dostęp do sieci wi-fi i bluetooth.

Na terenie targowiska zaplanowano utwardzenie ciągów komunikacyjnych z różnorodnej kostki betonowej oraz budowę zdroju wody pitnej z misą boczną, przeznaczonego do zastosowań zewnętrznych, zapewniającego dostęp dla osób sprawnych fizycznie, jak i niepełnosprawnych. Pomyślano również o stanowisku dla rowerzystów, dla nich zaprojektowano postument z pompką i narzędziami rowerowymi.

W zakresie prac przewiduje się:

  • utwardzenie nawierzchni pieszych i pieszo-jezdnych;
  • montaż elementów małej architektury: z koszy gabionowych, pawilonu-kontenera dla obsługi targowiska oraz ławek bez oparcia, ławek z oparciem i podłokietnikami – z myślą o osobach starszych i mniej sprawnych ruchowo, stojaków rowerowych, stacji obsługi rowerów, koszy na śmieci, tablicy informacyjnej, wielofunkcyjne kubiki – betonowe sześciany, wielofunkcyjne szerokie siedziska – ławy – niskie lady betonowe itp.;
  •  montaż elementów małej architektury OZE: lamp solarnych z ładowarkami do telefonów;
  • projekt sieci i przyłączy wg odrębnego opracowania.
obszar zmianNowe pawilony