zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Mapa lokalizacji PSZOK-u i Pec Legionowo | Źródło: OSM/Urząd Miasta Legionowo

Możliwe zmiany przy PSZOK-u

Data dodania: 22 września 2020

W części przemysłowej miasta może dojść do zmian w okolicach Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Dzierżawca części terenu przy ul. Sikorskiego 11 złożył w lipcu wniosek o decyzję środowiskową, która ma umożliwić stworzenie w tym miejscu tzw. stacji przeładunkowej. W związku z brakami w dokumentacji nie wszczęto jeszcze postępowania środowiskowego w tej sprawie.

Cofnij

Omawiane miejsce to jedyny teren, który zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego z 2001 r. może służyć celom związanym z infrastrukturą techniczną – gospodarowaniem odpadami. Leży on pomiędzy zakładami przemysłowymi PEC Legionowo, zlewnią ścieków i zakład, w którym kruszy się beton odzyskany z rozbiórek budynków. Od 4 lat na sąsiedniej działce znajduje się PSZOK, gdzie mieszkańcy, którzy dokonują opłat za śmieci zwożą m.in.: zużyte opony, akumulatory, baterie, przeterminowane leki, chemikalia i odpady budowlane, co nie powoduje uciążliwości dla okolicznych mieszkańców.

Ceny odbioru śmieci na terenie metropolii warszawskiej w ostatnich latach gwałtownie wzrosły. Mają na to wpływ zarówno warunki zewnętrzne (np. ceny odpadów w Europie), jak i zmiany polskich przepisów prawnych dotyczących odbioru, przerobu i składowania śmieci. Zarówno gminy, jak i firmy zajmujące się wywozem odpadów szukają rozwiązań zatrzymania wzrostu cen. Jednym z pomysłów jest ograniczenie kosztów związanych z transportem odpadów. Zamiast kilku śmieciarek na wysypisko (zwykle oddalone o dziesiątki kilometrów) może jechać jedna duża ciężarówka, ale do tego potrzebna jest stacja przeładunkowa. Dzięki temu zabiegowi istnieje szansa na utrzymanie wysokości opłat za odbiór śmieci w przyszłych przetargach.

Podkreślić należy, że na wspomnianej części terenu przemysłowego miasta możliwe byłoby powstanie jedynie stacji przeładunkowej służącej wyłącznie obsłudze mieszkańców Legionowa i odpadów, które są przez nich wytwarzane.

Ważnym elementem jest fakt, że nie będą tam składowane odpady w rozumieniu ustawy o odpadach.

Najważniejszym elementem w celu realizacji stacji przeładunkowej jest uzyskanie zezwolenia w drodze decyzji administracyjnej, wydanej przez Marszałka Województwa Mazowieckiego, na podstawie wniosku. To właśnie do niego wymagana jest decyzja środowiskowa, którą wydaje gmina. Czy stacja przeładunkowa na pewno powstanie i kiedy? Dziś nie znamy jeszcze odpowiedzi na te pytania. Nie wiemy, czy dzierżawca terenu, MS-EKO Sp. z o.o., prawidłowo uzupełni wymaganą dokumentację, a jest to w tym przypadku krok niezbędny.

W związku z powyższym niemożliwe jest również wskazanie ewentualnego terminu wydania decyzji środowiskowej, która wiąże się z koniecznością uzyskania opinii także od instytucji zewnętrznych.

Ewentualne powstanie stacji przeładunkowej nie ma związku z tematem Instalacji Termicznego Przekształcenia Odpadów Komunalnych. Ta bowiem może powstać tylko w przypadku wyrażenia zgody przez mieszkańców w drodze referendum.