zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
PL BIP

Nie bądźmy obojętni na osoby potrzebujące pomocy

Data dodania: 10 listopada 2017
Nie bądźmy obojętni na osoby potrzebujące pomocy

Kiedy temperatura na zewnątrz spada, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Apelujemy też aby zwracać uwagę na osoby, które ze względu na sytuację życiową np. chorobę mogą wyjść z domu i mieć problemy z powrotem do niego. Do takiej sytuacji doszło ostatnio w Legionowie.

W miniony weekend zgłaszający powiadomił policjantów, że jego żona, w wieku 69 lat chorująca na Alzheimera, w godzinach porannych wyszła z domu, aby udać się na cmentarz. Mężczyzna zaniepokojony długą nieobecnością żony ok. godz. 18.30 zgłosił w legionowskiej komendzie zaginięcie kobiety. Policjanci z uwagi na chorobę kobiety i możliwość zagrożenia życia i zdrowia podjęli czynności poszukiwawcze. Po niespełna dwóch godzinach funkcjonariusze odnaleźli zaginioną w okolicy cmentarza. Zbadana przez lekarza wróciła do domu.

Na przykładzie tego zdarzenia apelujemy do Państwa, aby zwracać uwagę i mieć nadzór nad osobami, które ze względu na swoją sytuację życiową (podeszły wiek, choroby związane z zanikami pamięci czy też, niepełnosprawność umysłową bądź ruchowa) mogą znaleźć się w sytuacjach stanowionych zagrożenie dla ich życia i zdrowia (niskie temperatury powietrza, brak orientacji w terenie, szybko zapadający zmrok).

Policjanci zawsze w takich przypadkach prowadza czynności w celu odnalezienia osoby zaginionej. Pora roku i niskie temperatury  na zewnątrz powodują, ze każda godzinna spędzona w tych warunkach  atmosferycznych wpływa niekorzystnie na stan osoby poszukiwanej.  

Ponadto należy pamiętać,  że szczególnie narażeni na wychłodzenie organizmu są bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze.

Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Okres jesienno-zimowy to czas, gdy policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Aby się rozgrzać bardzo często bezdomni w takich miejscach rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne. Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób. Sami oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego my również możemy powiadomić ośrodki pomocy społecznej na terenie naszego powiatu.

Policjanci jak co roku, codziennie współpracują w tym zakresie ze strażą miejską, ośrodkami pomocy społecznej. Jednak, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka. Dlatego funkcjonariusze podkreślają, jak ważne jest zaangażowanie i informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, 997 by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Pamietaj! Twój telefon może uratować życie.

/ek, KPP Legionowo/

 

Urząd Miasta Legionowo

ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 41,
05-120 Legionowo

GODZINY OTWARCIA:
pon 8:00 - 18:00
wt - pt 8:00 - 16:00

NUMER KONTA:
Getin Noble Bank S.A.
44 1560 0013 2380 6993 5000 0001

ADRES E-MAILOWY:
kancelaria@um.Legionowo.pl

SEKRETARIAT:
tel.: (22) 774 20 31, (22) 766 40 00
fax: (22) 774 02 32
tel. dla niepełnosprawnych:
(22) 766 40 03

ADRES SKRZYNKI PODAWCZEJ NA EPUAP:
/UMLegionowo/skrytka

KZB LegionowoPECPWK LegionowoStraż Miejska w LegionowieMiejska Biblioteka Publiczna w LegionowieMiejski Ośrodek Kultury w LegionowieMuzeum Historyczne w LegionowieOśrodek Pomocy Społecznej w LegionowieStarostwo Powiatowe w LegionowiePowiatowe Centrum Integracji SpołecznejPowiatowy Urząd Pracy w LegionowiePowiatowa Izba Gospodarcza w LegionowieCentrum Szkolenia PolicjiKomenda Powiatowa w LegionowiePunkt Informacji Europejskiej Europe Direct – WarszawaSystem Gospodarki Odpadami w Legionowie