zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
„Nie truj daj oddychać” - zajęcia edukacyjne w szkołach

„Nie truj daj oddychać” - zajęcia edukacyjne w szkołach

Data dodania: 4 czerwca 2019

Problem zanieczyszczenia powietrza poruszany jest coraz częściej w mediach i przebija się do ogólnopolskiej debaty publicznej. Gminy starają się podejmować różnego typu działania nakierowane na poprawę jakości powietrza. Gmina Miejska Legionowo od 2015 roku udziela dotacji mieszkańcom wymieniającym stare piece węglowe na nowoczesne kotły gazowe, olejowe lub pompy ciepła. Legionowski Ekopatrol kontroluje i edukuje właścicieli domów jak nie szkodzić środowisku. W roku 2019 tak jak w poprzednich latach działania edukacyjne trafiły również do szkół.

Cofnij

Od stycznia tego roku we wszystkich szkołach podstawowych przeprowadzono 42 warsztaty dotyczące smogu. Cykl zajęć „Nie truj daj oddychać” był skierowany do uczniów klas piątych. Zajęcia przeprowadził pracownik Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Legionowo Paweł Budzyński.

Prowadzone w formie warsztatów lekcje dotyczyły składu atmosfery, zjawisk w niej zachodzących zarówno naturalnych jak i związanych z działalnością człowieka, przyczyn powstawania smogu i jego następstw zdrowotnych oraz sposobów ograniczenia poziomu zanieczyszczeń powietrza. Prowadzący podkreślał, że smog jest problemem zarówno lokalnym jak i ogólnopolskim.

Podczas zajęć prowadzący przedstawił dzieciom jak powstaje smog w formie eksperymentów. Młodzież mogła zobaczyć jak działa czujnik jakości powietrza i wilgotnościomierz. Dzieci mogły sprawdzić aktualny stan jakości powietrza korzystając z aplikacji mobilnych. Warsztaty były ubogacane filmami i zabawą. Podczas każdych zajęć młodzież dowiadywała się o działaniach urzędu miasta na rzecz poprawy jakości powietrza, w tym o miejskim programie dofinansowania wymiany pieców z węglowych na ekologiczne źródła ciepła.

Mamy nadzieję, że młodzi legionowianie dotrą z nabytą na warsztatach wiedzą do swoich rodzin czy znajomych i skłonią ich do proekologicznych zachowań w życiu codziennym, w tym, zachęcą do wymiany starych pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła.