zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
PL BIP

Nie trzeba mówić, aby mówić

Data dodania: 12 października 2017
Znaczna część podopiecznych PZSiPS to osoby z problemami komunikacyjnymi, które nie mówią wcale lub mówią niezrozumiale. Zadaniem placówki jest wyposażyć je w odpowiednie umiejętności, aby mogły skutecznie porozumiewać się. Tu z pomocą przychodzą alternatywne i wspomagające metody komunikacji (AAC)/fot. Starostwo Powiatowe w Legionowie

Październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Alternatywnych i Wspomagających Metod Komunikacji (MM AAC). Z tej okazji Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie po raz kolejny włączył się do udziału w akcji mającej na celu przybliżenie mieszkańcom powiatu sytuacji osób niemówiących.

"Mówię ręką, okiem, nogą, nosem" to hasło tegorocznej kampanii mającej na celu zwrócić uwagę społeczeństwa na osoby niepełnosprawne, które porozumiewają się z otoczeniem nie używając mowy zastępując słowa gestami i symbolami graficznymi. Aby osoby te nie pozostały niezauważone i izolowane, oraz aby mogły skutecznie funkcjonować w przestrzeni publicznej, Przedszkole Specjalne organizuje Grę Miejską dla przedszkolaków z terenu powiatu. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono legionowskie instytucje – Urząd Miasta, Muzeum Historyczne, Poczytalnię i obie filie Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Centrum Handlowe Gondola. Przedszkolaki odwiedzą te miejsca zdobywając wiedzę na temat alternatywnych metod komunikacji. Pomagać im w tym będą animatorzy, a zajęcia przeprowadzone zostaną w formie zabaw dostosowanych do wielu i możliwości przedszkolaków. W trakcie zajęć zaprezentowane zostaną zdjęcia i filmy przedstawiające osoby niemówiące w trakcie „rozmowy” oraz używane przez nie narzędzia ułatwiające komunikację. Zadaniem dzieci będzie przygotowanie książeczek z symbolami umożliwiających bezsłowne porozumiewanie się. Maluchy spróbują także wcielić się w role osób niemówiących podejmując próbę porozumienia się z otoczeniem za pomocą gestów i obrazków. To ważne, aby od najmłodszych lat uczyć dzieci nie tylko pisania i liczenia, ale także uświadamiać im, że na swej drodze spotkają osoby niepełnosprawne i warto, aby wiedziały jak skutecznie komunikować się z nimi. Takie jest właśnie założenie organizatorów tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Alternatywnych i Wspomagających Metod Komunikacji. W przeprowadzeniu Gry Miejskiej pomogą uczniowie z Liceum Salezjańskiego, którzy wcześniej wezmą udział w specjalnych warsztatach przygotowujących. Podsumowane akcji odbędzie się 16 listopada br. podczas finału VI Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu.

 

/Starostwo Powiatowe w Legionowie/

 

Urząd Miasta Legionowo

ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 41,
05-120 Legionowo

GODZINY OTWARCIA:
pon 8:00 - 18:00
wt - pt 8:00 - 16:00

NUMER KONTA:
Getin Noble Bank S.A.
44 1560 0013 2380 6993 5000 0001

ADRES E-MAILOWY:
kancelaria@um.Legionowo.pl

SEKRETARIAT:
tel.: (22) 774 20 31, (22) 766 40 00
fax: (22) 774 02 32
tel. dla niepełnosprawnych:
(22) 766 40 03

ADRES SKRZYNKI PODAWCZEJ NA EPUAP:
/UMLegionowo/skrytka

KZB LegionowoPECPWK LegionowoStraż Miejska w LegionowieMiejska Biblioteka Publiczna w LegionowieMiejski Ośrodek Kultury w LegionowieMuzeum Historyczne w LegionowieOśrodek Pomocy Społecznej w LegionowieStarostwo Powiatowe w LegionowiePowiatowe Centrum Integracji SpołecznejPowiatowy Urząd Pracy w LegionowiePowiatowa Izba Gospodarcza w LegionowieCentrum Szkolenia PolicjiKomenda Powiatowa w LegionowiePunkt Informacji Europejskiej Europe Direct – WarszawaSystem Gospodarki Odpadami w Legionowie