zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Baner Niknące obrazy. Na pierwszym planie dziecko. W tle zdjęcie sterowców.

Niknące Obrazy w Bibliotece

Data dodania: 22 maja 2020
Mimo ograniczeń w działalności instytucji kultury, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie nie poddaje się i zaprasza mieszkańców Legionowa do udziału w nowym projekcie bibliotecznym: „Niknące obrazy”.
Cofnij

Projekt dofinansowany jest z programu „Niepodległa” i dotyczy Legionowa w kontekście odzyskania przez Polskę Niepodległości. Poszukujemy wspomnień, zdjęć, historii z Legionowa, którymi mieszkańcy chcieliby się podzielić z innymi. Nagrane wywiady i świadectwa stworzą zalążek Archiwum Historii Mówionej w Bibliotece, a przede wszystkim będą okazją do wspólnej refleksji nad historią naszego miasta i jego przemian.

Pomysł na projekt narodził się przy okazji obchodów 100-lecia nadania miastu nazwy Legionowo. Skupia się on nie tylko na zbieraniu świadectw i pozyskiwaniu opowieści – planowane są też warsztaty dotyczące historii i źródeł historycznych dla szkół podstawowych ze Stowarzyszeniem Pracownia Etnograficzna oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Jesienią zostanie otwarta wystawa „Pierwsze dni Niepodległości”, a zebrane od mieszkańców materiały i wywiady posłużą do stworzenia spektaklu-słuchowiska, który wystawiony zostanie w rocznicę zdobycia koszar na terenie obecnego Legionowa.

Do projektu Biblioteka zaangażuje seniorów z bibliotecznego chóru oraz z Fundacji Pracownia Kompetencji, ale każdy legionowianin czy legionowianka, niezależnie od wieku, zaproszeni są do wspólnego poszukiwania historii, dzielenia się nimi i budowania Archiwum. W ramach projektu odbędą się między innymi rodzinne warsztaty. Wzorując się na starych zdjęciach Legionowa, rodzice z dziećmi zbudują domki-lampiony, a przy okazji dowiedzą się jak wyglądało życie w dawnej osadzie oraz będą mogli podzielić się własnymi historiami. Powstałe podczas warsztatów domki posłużą do stworzenia makiety miasta, a archiwalne zdjęcia zostaną przetworzone na retrofotografie, z którymi będzie można spacerować po Legionowie.

Jesienią seniorzy i młodzież będą pracować pod okiem pedagogów teatru, plastyków i muzyków nad spektaklem-słuchowiskiem, który zostanie wystawiony w listopadzie, w rocznicę zdobycia koszar legionowskich. Forma będzie nawiązywała do XIX-wiecznych „niknących obrazów”, obrazków patriotycznych wyświetlanych wraz z komentarzem podczas różnych rocznic i spotkań. Spektakl zostanie zarejestrowany i w formie słuchowiska będzie dostępny w Bibliotece po zakończeniu projektu.

Część działań zostanie przeniesiona do Internetu z powodu zamknięcia instytucji kultury. Informacji o planowanych wydarzeniach należy szukać na stronie internetowej i facebookowej Poczytalni, a także na specjalnie zaprojektowanych plakatach i ulotkach. Patronatem medialnym projekt objęli: Gazeta Powiatowa, Miejscowa na Weekend, portal Legio24.pl.

źródło: Biblioteka w Legionowie