zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
BIP

Oczarowani piosenką

Oczarowani piosenką
10 - 12 maja 2019
Ratusz
13:00

Dziesięć lat temu podczas Nocnego Maratonu Piosenki spotkali się harcerze z legionowskiego hufca ZHP wraz z weteranami harcerskich szlaków. Wspólnota piosenki, atmosfera i klimat spotkania zaowocowały warsztatami w trakcie których weterani wspólnie z hufcową młodzieżą śpiewali, uczyli gry na instrumentach i inspirowali do działania. Efekt- Festiwal Wiosenne Czarowanie, 15 maja 2010 roku w legionowskiej „Jedynce”. Na scenie zaprezentowało się kilkanaście zespołów z hufca i miejscowości ościennych. Koncerty zainaugurował zespół Wołosatki z Kielc, od lat będący ostoją piosenki harcerskiej i turystycznej.

Wiosenne czarowanie z roku na rok rośnie w silę, w ubiegłych edycjach zgromadziło blisko 6 tysięcy osób na widowni, ponad 300 podmiotów wykonawczych w konkursach oraz czołowe zespoły nurtu piosenki harcerskiej, turystycznej, górskiej i poezji śpiewanej. Festiwal stał się wydarzeniem o randze ogólnopolskiej, doceniony patronatami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Naczelniczki ZHP.

Festiwal, którego korzenie są w Bieszczadach, a serce w Legionowie powoduje, że szeregi naszych gromad zuchowych i drużyn harcerskich systematycznie się powiększają, zaś uczestnicy wracają zachwyceni organizacją i gościnnością. Za jego wątkowością kryje się zaangażowanie w realizację dzieci i młodzieży, także niezrzeszonych. Udział w sztabie jest wyróżnieniem., ale to również ciężka praca, która pozwala zdobyć doświadczenie i podnieść kompetencje własne. A kultywowanie tradycji, radość ze wspólnej zabawy i służba bliźnim to znaki rozpoznawcze każdej edycji.

Wiosenne Czarowanie odbywa się dzięki wsparciu Prezydenta Legionowa oraz Starostów powiatu legionowskiego. To oni przez lata udostępniają środki na realizację wydarzenia wspólnie z podmiotami prywatnymi. Istotny wkład mają też: Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie, Biblioteka Miejska, Muzeum Historyczne oraz przedstawiciele regionu w Parlamencie RP. W 2018 roku festiwal uzyskał dotację ze środków samorządu województwa mazowieckiego.

Organizatorom wydarzenia, Hufcowi ZHP Legionowo i Fundacji Wspieramy przyświeca idea Wiosennego Czarowania, czyli wzmacnianie ruchu harcerskiego poprzez kulturę, działania propatriotyczne i obywatelskie oraz stymulujące i wzmacniające wolontariat.

Już 10 maja rozpocznie się kolejny, jubileuszowy festiwal. Zgodnie z obrzędowością harcerską tym razem 10 minut po pełnej godzinie. Tegoroczne hasło- „Mam te moc” to wezwanie do skutecznego usuwania barier w dostępie do kultury dla osób z niepełnosprawnościami, bezpośrednio nawiązujące do skautowego „bądź gotów” i harcerskiego „czuwaj”. Ma to umożliwić skuteczniejsze działanie na rzecz tych osób, zapobiegać wykluczeniu skupiając uwagę obywateli i mediów na ich dokonaniach artystycznych. Uruchomić potencjał niepełnosprawnych i zintensyfikować zaangażowanie w życie publiczne, aby popularyzować tę problematykę.

Oczarowanie piosenką trwa nieustająco 10 lat. Działanie festiwalu wynika z głębokiego osadzenia w metodyce harcerskiej oraz rozwoju duchowego, którego szczególnym elementem jest coroczna harcerska Msza Święta.

10 maja – Zuchowy Piątek – żeglujemy Gromadnie do Bajkolandii, w której czekać na nas będzie BANANA BOAT z kufrem skarbów.
 
11 maja – sobota – śpiewają Drużyny, Soliści i Zespoły współzawodnicząc muzycznie o laury w kilku kategoriach, a na deser koncert Wołosatek oraz nocny specjalny koncert ze smakiem i zapachem pomarańczy, który roztoczy Zegarmistrz Światła – Tadeusz Woźniak.
 
12 maja – niedziela – śpiewająco i tańcząco rozdajemy nagrody po koncercie Pawła Orkisza. 
 
Jury  XWCz  zasilą Barbara Wosiniak, Barbara Bączkowska, Tadeusz Woźniak, Jerzy Filar, Piotr Bakal, Paweł Orkisz, Leszek Kopeć, Anatol Borowik, Janusz Kubicki, Banana Boat. 
Harmonogram - Wiosenne Czarowanie