zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Oszczędności ciąg dalszy

Data dodania: 09 czerwca 2020
Źródło zdjęcia: pixabay.com | Na zdjęciu 200 zł

Skutki finansowe jakie przynosi w tym roku ze sobą stan zagrożenia epidemicznego dla budżetów gmin będziemy obserwować jeszcze długo. W porównaniu do roku minionego, tylko z tytułu udziału w podatku PIT, w okresie styczeń-maj do kasy miejskiej wpłynęło ponad 3 mln zł mniej. To determinuje kolejne oszczędności.

Cofnij

Mniejsze wpływy z PIT i CIT
Dochody gmin w dużej mierze opierają się na udziale w podatku dochodowym (PIT i CIT). Zmniejszone wpływy oznaczają niestety konieczność aktualizacji budżetu i szukanie oszczędności.

Do tej pory urząd ograniczył wydatki na kulturę, promocję, oświatę oraz promocję sportu. Odwołano niemal wszystkie wydarzenia kulturalne i sportowe. Nie odbyły się np. Dni Legionowa, koncerty, maratony rowerowe czy Legionowska Dycha. Oszczędności dotyczą również funduszy na wynagrodzenia pracowników urzędu, bowiem zaplanowaną pierwotnie kwotę zmniejszono o 1,5 mln zł. Oprócz zmniejszeń, w miejskiej kasie zdecydowano się na zamrożenie wydatków w kwocie ponad 6 mln zł.

Wydatki na oświatę
Inwestowanie w oświatę jest jednym z priorytetów miasta, mowa tu zarówno o poprawie warunków technicznych, zakupie sprzętu ale też o wsparciu kadry pedagogicznej. Niestety luka między subwencją oświatową przekazywana przez państwo a wydatkami bieżącymi placówek oświatowych jest coraz większa, w związku z tym gmina musi sięgać po dodatkowe środki.

- Pozostaje wspomnieć jeszcze o zaplanowanej na wrzesień sześcioprocentowej podwyżce wynagrodzeń dla nauczycieli. I chociaż podniesienie pensji nauczycielom jest słuszne, to jednak znów tym wydatkiem planuje się obciążyć  samorządy. Tymczasem w tym roku subwencja oświatowa dla legionowskich uczniów została już obniżona o 1,7% czyli ponad 800 tys zł. - mówi Zastępca Prezydenta Miasta Legionowo Piotr Zadrożny.

Cięcia w sporcie zawodowym
Mniejsze wpływy z PIT i CIT pociągną za sobą kolejne konsekwencje. Mocno dotychczas wspierany sport zawodowy będzie musiał szukać większego wsparcia poza budżetem miasta. W ubiegłym roku na sport zawodowy (drużyny: siatkarek, piłkarzy ręcznych i nożnych) miasto przeznaczyło ponad 2,8 mln zł. W pierwszym półroczu w formie dotacji oraz stypendiów wsparto sport zawodowy kwotą ponad 1,5 mln zł. Niestety w drugim półroczu 2020 roku na te cele przeznaczone zostanie o 0,5 mln zł mniej niż w roku poprzednim. Oznacza to, że kluby zawodowe otrzymają wsparcie w wysokości około 1 mln złotych. Obniżenie dotacji nie obejmie drużyn dziecięcych i młodzieżowych.