zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Logo stowarzyszenia - Metropolia Warszawa

Pismo stowarzyszenia „Metropolia Warszawa” do Ministra Energii

Data dodania: 23 sierpnia 2018

Według wielu organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką ochrony środowiska i walki z zanieczyszczeniem powietrza, rozporządzenie Ministerstwa Edukacji cofa nas do czasów, kiedy temat smogu był zupełnie poza nurtem zainteresowań opinii publicznej. W odpowiedzi na nie, stowarzyszenie „Metropolia Warszawa” wystosowało do Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego pismo, w którym wyraża swój sprzeciw wobec planowanych rozwiązań.

Cofnij

Głównym problemem, przywoływanym przez instytucje antysmogowe jest możliwość wprowadzania do sprzedaży węgla o wysokiej zawartości wilgoci, siarki i popiołu. „Protestujemy przeciwko wprowadzeniu do sprzedaży detalicznej zasiarczonego i wilgotnego węgla. Spalanie takiego węgla prowadzić będzie do wysokiej emisji zanieczyszczeń powietrza i nie zmieni stanu powietrza w polskich miastach i wsiach. Szczególnie skandaliczne jest dopuszczenie do sprzedaży wysoce zanieczyszczonego miału, czyli paliwa umożliwiającego mieszanie wysokortęciowych, toksycznych odpadów kopalnianych - mułów i flotokoncentratów.” – pisze w oświadczeniu na Facebooku, Legionowski Alarm Smogowy.

W przywołanej powyżej deklaracji, organizacja zrzeszająca organy samorządowe miasta st. Warszawy oraz gminy ościenne (w tym Legionowo), nawołuje ministra Tchórzewskiego do wprowadzenia zmian w rozporządzeniu. Zmiany te mają na celu wprowadzenie bardziej restrykcyjnych norm w zakresie zawartości węgla dopuszczanego do sprzedaży.

Oprócz tego stowarzyszenie podkreśla w tekście starania samorządowców w kwestii poprawy jakości powietrza. „Warszawa oraz gminy ościenne już w marcu 2016 (…) wystąpiły do władz województwa o przyjęcie uchwały antysmogowej. (…)

Równocześnie wiele gmin wprowadziło szereg działań mających ograniczyć emisję z sektora komunalno-bytowego. Mieszkańcy mogą m.in. uzyskać dotacje na inwestycje domowe mające na celu ochronę środowiska, w tym w szczególności modernizację kotłowni, czyli na przykład wymianę pieca  z węglowego na gazowy”.

„(…) Starania samorządów lokalnych nie wystarczą jednak, aby kompleksowo rozwiązać problem jakości powietrza w Polsce. Niezwykle istotne są również regulacje na poziomie krajowym(…)  Niestety rozwiązania zawarte w projekcie skierowanych do konsultacji publicznych nie tylko nie pomogą, ale wręcz uniemożliwią walkę z wysoką emisją szkodliwych substancji do atmosfery.”

Na końcu, metropolia zaapelowała o wydłużenie terminu konsultacji społecznych, ponieważ jak tłumaczy „zostały wyznaczone w terminie wakacyjnym, co może uniemożliwić niektórym wypowiedzenie się w tym ważnym temacie.