zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
PL BIP

Poprawa jakości powietrza w Legionowie

Data dodania: 14 listopada 2017
Czyste niebo

Dziś tj. 14 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza. Z tej okazji warto podsumować dotychczasowe działania w Legionowie.

Od 2015 Gmina Miejska Legionowo udziela dotacji mieszkańcom wymieniającym stare piece węglowe na nowoczesne kotły gazowe, olejowe lub pompy ciepła. Z dofinansowania skorzystało już 195 osób.

W tym samym czasie Straż Miejska w Legionowie przeprowadziła ponad 1200 kontroli, karząc mandatami 22 osoby za nielegalne spalanie odpadów. PEC Legionowo w 2016 r. uruchomił siłownię kogeneracyjną w miejskiej ciepłowni przy ul. Olszankowej, dzięki czemu o kilka tys. ton spadło zużycie węgla.

Lokalne i ogólnopolskie media wielokrotnie informowały o zanieczyszczeniu powietrza, dzięki czemu część mieszkańców zmieniła swoje codzienne przyzwyczajenia – rzadziej dogrzewa się kominkami, zwraca uwagę na jakość opału.


 

W ciągu ostatnich dwóch lat ilość szkodliwych pyłów w Legionowie zmniejszyła się o około 30%. Wstępne wyniki za 2017 r. wskazują, że stężenie pyłu zawieszonego PM2,5 w Legionowie jest niższe niż w pozostałych miejscowościach aglomeracji warszawskiej objętych państwowym monitoringiem.

Pomiary zanieczyszczeń powietrza prowadzone są w Legionowie na stacji przy ul. Zegrzyńskiej, na terenie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

SZKODLIWE KOMINKI

Największym źródłem zanieczyszczeń powietrza w Legionowie jest stosowanie paliw stałych do ogrzewania. Wiele z nich pochodzi ze spalania drewna w kotłach centralnego ogrzewania lub kominkach.

Dym pochodzący ze spalania biomasy (drewna, liści, trawy itd.) zawiera takie same rakotwórcze związki chemiczne, jak dym papierosowy.

Spalanie odpadów, w tym odpadów roślinnych jest zabronione – liście lub trawę należy kompostować lub oddawać w wyznaczonych terminach w ramach legionowskiego systemu gospodarowania odpadami.

DOTACJE

Każdy mieszkaniec Legionowa może zwrócić się z wnioskiem o dotację w wysokości:

- do 8000 zł na wymianę pieca węglowego na gazowy lub olejowy,

- do 16 000 zł na wymianę pieca węglowego na gruntową pompę ciepła,

- 2376 na pokrycie kosztów przyłączenia nieruchomości do sieci gazowej przy wymianie pieca węglowego na gazowy.

Informacji o dotacjach udziela Referat Ochrony Środowiska
pokój 3.14 lub 3.15 Urzędu Miasta Legionowo,
tel. 22 766 4066, email: ochrona.srodowiska@um.legionowo.pl

 

Informacji o dotacjach udziela Referat Ochrony Środowiska pokój 3.14 lub 3.15 Urzędu Miasta Legionowo, tel. 22 766 4066
 

Urząd Miasta Legionowo

ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 41,
05-120 Legionowo

GODZINY OTWARCIA:
pon 8:00 - 18:00
wt - pt 8:00 - 16:00

NUMER KONTA:
Getin Noble Bank S.A.
44 1560 0013 2380 6993 5000 0001

ADRES E-MAILOWY:
kancelaria@um.Legionowo.pl

SEKRETARIAT:
tel.: (22) 774 20 31, (22) 766 40 00
fax: (22) 774 02 32
tel. dla niepełnosprawnych:
(22) 766 40 03

ADRES SKRZYNKI PODAWCZEJ NA EPUAP:
/UMLegionowo/skrytka

KZB LegionowoPECPWK LegionowoStraż Miejska w LegionowieMiejska Biblioteka Publiczna w LegionowieMiejski Ośrodek Kultury w LegionowieMuzeum Historyczne w LegionowieOśrodek Pomocy Społecznej w LegionowieStarostwo Powiatowe w LegionowiePowiatowe Centrum Integracji SpołecznejPowiatowy Urząd Pracy w LegionowiePowiatowa Izba Gospodarcza w LegionowieCentrum Szkolenia PolicjiKomenda Powiatowa w LegionowiePunkt Informacji Europejskiej Europe Direct – WarszawaSystem Gospodarki Odpadami w Legionowie