zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
BIP

Powiatowy Dzień Weterana

Data dodania: 10 września 2018
Powiatowy Dzień Weterana

W piątek (07.09) w Legionowie odbyły się uroczystości związane z Powiatowym Dniem Weterana. Prezydent Miasta Legionowa złożył wieńce pod pomnikiem Polski Walczącej.

Cofnij

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele garnizonowym. Licznie przybili przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz weterani udali się wraz z prezydentem Smogorzewskim na rondo Armii Krajowej. Zgromadzeni oddali cześć poległym bohaterom i złożyli kwiaty pod pomnikiem Polski Walczącej. Pomnik ten zlokalizowany jest na środku ronda w miejscu brzozowego krzyża z tablicą, na której były umieszczone nazwiska poległych w walce mieszkańców Legionowa.

Pomnik Polski Walczącej powstał z inicjatywy byłych żołnierzy I Rejonu VII Obwodu „Oberża” Armii Krajowej. Jego autorem jest prof. Andrzeja Bissenika. Przedstawia on stalowy klin z wytłoczoną kotwicą Polski Walczącej, która symbolizuje walkę o wolność i suwerenność Polski. Klin ten rozbija kamienne płyty z datami 1939-1944 i 1944-1989, które ukazują w ten sposób dwa okresy zniewolenia i walki z systemami totalitarnymi tj. hitleryzmem i komunizmem. W dniu 22 maja 1994 nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika.

(źródło Polska Niezwykła)

Powiatowy Dzień Weterana