zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
BIP

Projekt: Bankierzy Czasu nie zmarnowali

Data dodania: 04 stycznia 2019

 Dzięki dofinansowaniu Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020 Fundacja Pracownia Kompetencji po raz trzeci zrealizowała projekt pod nazwą „Bankierzy Czasu”. Brało w nim udział 43 seniorów i seniorek z powiatu legionowskiego, którzy dzięki warsztatom podnoszącym ich kompetencje społeczne, m. in. k

Cofnij

Grup było w 2018 r. sześć: Zdrowie Moda i Uroda; IT, Kultura, Rekreacja, Trening Pamięci oraz Rękodzieło, czyli krótko mówiąc: dla każdego coś ciekawego.

Tematyka grup w pełni odpowiada potrzebom naszych Bankierów. Oni inwestują swój czas pomagając innym seniorom, ale chcą również poznać nowości, zrobić coś, czego dotąd nie robili, bo dzieci, bo praca, bo…. Teraz mają czas, niektórzy zbyt wiele. Więc uznali, że jest to pora, aby wskoczyć na głęboką wodę, wręcz dosłownie. W tym roku część osób odważyła się pierwszy raz w życiu wejść do basenu – śmieje się Agnieszka Żychalak, prezeska Fundacji Pracownia Kompetencji.

 

Nie tylko basen był atrakcją. Uczestnicy zwiedzili Pułtusk, pływali po Narwi, byli w Centrum Nauki Kopernik, w warszawskich kinach, operze, Muzeum Narodowym, Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, Pałacu w Jabłonnie. Mieli zajęcia ze śmiechojogi, instruktaż fizjoterapeutki na temat bezpiecznego korzystania z siłowni w legionowskim Parku Zdrowia. Nie zabrakło ich oczywiście na Paradzie Seniorów, która defilowała przez Warszawę. Korzystali również z cudów naszych okolic: lasów, lodziarni, tężni, muralu.

Nasz projekt nie polega na rozdawnictwie atrakcji, wręcz przeciwnie. To jest nasz wspólny wysiłek, wspólne decydowanie co chcemy robić, wspólne planowanie, przygotowywanie, zdobywanie informacji, załatwianie. Żeby było taniej, żeby było dla wszystkich ciekawie. Ale kluczowa jest wzajemna pomoc. Nasi seniorzy podwożą się, a niezmotoryzowani umawiają, aby nikt nie został sam w domu, gdyż boi się iść ulicą, bo ślisko, albo dlatego że wyprawa do Warszawy jest zbyt skomplikowana. Bardzo ważnym elementem naszego przedsięwzięcia była opieka, którą Bankierzy otoczyli kilka osób starszych o ograniczonej samodzielności. Robili im zakupy, rozwiązywali z nimi krzyżówki, spotykali się, aby ulżyć w samotności. Na takim właśnie efekcie nam zależało – mówi z dumą szefowa Fundacji Pracownia Kompetencji i dodaje – Mam nadzieję, że w 2019 r. znów się nam uda wygrać dofinansowanie i zrobimy jeszcze więcej.