zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Creative Cultures for Media Progression An Unconference_ Pierwsza sesja pitchingowa projektu Einstein

Projekt Einstein – fascynacja światem w każdym wieku

Data dodania: 12 września 2018

Czy można zidentyfikować sprawcę po zapachu? Czy to my kontrolujemy emocje, czy one nas? Czy warto hodować komórki nowotworowe? A gdyby tak zdefiniować świat za pomocą obiektów? Jakie wyzwania stoją przed początkującym programistą?

Cofnij

To już pół roku od kiedy dynamiczny Projekt Einstein działa na terenie Legionowa. Grupa ambitnych studentów i absolwentów różnych kierunków jak biologia, informatyka czy prawo, podjęła wyzwanie dzielenia się swoją wiedzą. Pragną fascynować niesamowitą nauką wszystkich ciekawych świata. Organizują spotkania, podczas których poruszają topowe tematy medialne dodając do tego garść rzetelnej wiedzy naukowej serwowanej w zabawny i niezobowiązujący sposób. Komórki nowotworowe? W prosty sposób wytłumaczą skąd się biorą! Laboratoria neurobiologiczne? Chętnie pokazali jak wygląda praca naukowców! Psi węch w kryminalistyce? Teraz juz wiadomo jaki jest cenny!
A to tylko niewielka cześć ich planów realizowanych w Legionowie.

Podążając za ideą.

„Kończymy studia i co dalej? Zaczynamy pracę. Pasja i energia do nauki zazwyczaj rozmywa się z podatkami i przegotowaniem obiadu, co jest naturalne. Rok temu, na koleżeńskim spotkaniu, padło pytanie: „Gdyby tak podzielić się naszą energią? Przypomnieć jak niesamowita może być nauka?” Stwierdziliśmy, że spróbujemy”

Projekt Einstein tworzą ludzie, których połączyła chęć zdobywania i przekazywania wiedzy. Pragną przepływu informacji z różnych dziedzin nauki zarówno w środowisku uniwersyteckim jak i w podwarszawskich miejscowościach. Projekt Einstein opisuje wizja wolnego przepływu wiedzy. Taka idea narodziła się w głowach dwóch młodych osób, z których jedna pochodzi z Legionowa.

Pomocna dłoń w informacyjnym chaosie

„W XXI wieku świat przepełniony jest niepewnymi informacjami pseudo-popularnonaukowych programów telewizyjnych, portale internetowe obfitują w znawców wszystkich dziedzin, a prasa kusi kolorowymi obrazkami tworząc informacyjny chaos. Nawet nam czasami nie jest łatwo odnaleźć się w takiej rzeczywistości.”

Projekt Einstein tworzą młodzi ludzie, którzy chcą zaciekawić dzieci fascynującym światem nauki, udostępnić dorosłym rzetelne informacje, a gotowych do podboju świata uczniów i studentów zainteresować wiarygodnym źródłem wiedzy spajającym świat biznesowy z akademickim.  Pragną dać dostęp do rzetelnych informacji przedstawianych w sposób zrozumiały i dostosowany do każdego odbiorcy – bez zawiłych słów i nazw. Młodzi pasjonaci przekonują, że nauka to nie tylko „ławka i tablica”. Nauka to pasja, którą można się bawić!

Spełnienie marzeń czyli co już osiągnęli

„Byliśmy pełni obaw jak zostaniemy przyjęci, jednak mieszkańcy Legionowa bardzo przychylnie i z ciekawością zareagowali na nasze Kawiarenki!”

Od początku swojej działalności Projekt jest wspierany przez Urząd Miasta Legionowo i Legionowo. Porusza!. Dzięki współpracy z warszawskimi i legionowskimi organizacjami takimi jak Radio Hobby, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie - Pocztelnia, kawiarnia Słodkie Babki, Legionowski Uniwersytet Trzeciego Wieku czy Geek Carrot Girls duża grupa osób dowiedziała się już o Projekcie Einstein.

Rozwija się on w dwóch obszarach: popularyzacji nauki oraz informatyce. Podczas ubiegłorocznego cyklu darmowych warsztatów informatycznych, zorganizowanego na warszawskich uczelniach, sale pękały w szwach : ). Dużym zainteresowaniem cieszą się również warsztaty online z programowania. Możliwość nauki w domowym zaciszu na wygodnej kanapie z komputerem na kolanach jest bardzo atrakcyjna. Skąd tak duże zainteresowanie? „Wydaje nam się, że kluczem jest nasza przynależność do środowiska akademickiego oraz jednoczesna praca w naszych profesjach. Sami bardzo dobrze pamiętamy czego brakowało nam w naszych miastach i podczas nauki na studiach. Możemy to skonfrontować z rynkiem pracy.” Już we wrześniu ruszy nowy kurs online dla wszystkich, którzy chcą programować, ale nie wiedzących od czego zacząć. „Ważna jest dla nas jakość wiedzy. Opiekujemy się naszym uczestnikami od początku do końca, tak jak chcielibyśmy  by zaopiekowano się nami gdy uczyliśmy się. Projekt Einstein nie jest firmą nastawioną na dochód! Chcemy dzielić się wiedzą.” – mówi Dominik Ciborowski (inżynier, absolw. PJATK, magistrant na Københavns Universitet, java developpper w Valtech) koordynator Projektu Informatycznego. Na warsztaty online zapraszają wszystkich, z każdej miejscowości!

Koordynatorka Projektu Popularyzacji Nauki, Katarzyna Mucha (magistrant na Uniwersytecie Warszawskim, laureatka Jestem Liderem 2018 w kategorii Biznes, odbyła staże w Gustave Roussy Institute of Oncology we Francji, BioMedX w Niemczech, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN), pochodzi z Legionowa. Dlatego właśnie w Legionowie w marcu ruszyły pierwsze Kawiarenki Naukowe. „Mieszkańcy Legionowa mają bardzo duży potencjał, są ciekawi świata! To było idealne miejsce żeby zacząć naszą działalność. Jesteśmy studentami, ciągle uczymy się jak zmieniać wygląd naszych wydarzeń. Ważne są dla nas wszystkie opinie!”

Czym są Kawiarenki Naukowe? To nowatorski projekt spotkania z nauką, który swój początek miał w Warszawie gdzie współorganizatorami byli dzisiejsi członkowie Projektu Einstein. To otwarte, nieformalne, darmowe spotkania organizowane w legionowskiej kawiarni Słodkie Babki. W atmosferze relaksu, jedząc niesamowite ciasta wypiekane przez prowadzące ją siostry, każdy może dowiedzieć się czegoś ciekawego o aktualnych problemach naukowych. W ubiegłym roku szkolnym w Legionowie odbyły się już trzy Kawiarenki Naukowe. Od października rusza kolejny cykl comiesięcznych spotkań przy aromatycznej kawie!

czekamy na Was

Projekt Einstein pragnie wyjść z nauką poza mury oficjalnych budynków. Chcą by ich wydarzenia dawały możliwość mieszkańcom do odpoczynku po męczącym tygodniu, a także ciekawego spędzenia czasu w gronie rodzinnym i z przyjaciółmi.”

Jeśli zainteresowała Państwa działalność Projektu Einstein zachęcamy do odwiedzenia ich strony na facebooku lub kontaktu mailowego projekt.einstein@uwrc.pl. Wszystkich który chcieliby współtworzyć dynamiczny projekt, podzielić się swoimi pasjami, popularyzować naukę ale nie wiedza od czego zacząć, gorąco zachęcamy do kontaktu. Serdecznie zapraszamy także na wszystkie przyszłe wydarzenia i, w imieniu Projekt Einstein, dziękujemy wszystkim, którzy umożliwili organizacje dotychczasowych wydarzeń! 

Więcej informacji: https://www.facebook.com/projekteinstein/

Projekt Einstein działa w ramach współpracy z Inkubatorami Uniwersytetu Warszawskiego.

/Katarzyna Mucha/

Warsztaty otwarte na PJATK, Dane, dane, dane - SQL i dostęp do danych