zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Projekt historyczny w Krzyżowej

Data dodania: 18 listopada 2019
Dorota Rusiniak - koordynator  projektu

W dniach 7-11. 10. 2019 r młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Legionowie spotkała się w miejscowości Krzyżowa w woj. dolnośląskim  z grupą uczniów ze szkoły Jagsttall Schulverbund z Möckmühl z Niemiec. Celem spotkania było nawiązanie długoletniej współpracy ze szkołą z Möckmühl, poznanie  młodych ludzi ze szkoły partnerskiej oraz wspólne odkrywanie podobieństw i różnic kulturowych obu krajów.

Cofnij

Dzięki  animacjom językowym i dyskusjom na temat wspólnych śladów historii  młodzi ludzie nawiązali nowe przyjaźnie oraz dostrzegli potrzebę dialogu i wymiany doświadczeń i  poglądów z rówieśnikami z innego kraju. Podczas wspólnego spotkania młodzież II LO doskonaliła znajomość języka angielskiego i niemieckiego.

Ważnym punktem programu były warsztaty historyczne.  To właśnie tutaj, w Krzyżowej w roku 1940  zawiązała się tajna antyhitlerowska organizacja, nazwana potem „Kręgiem z Krzyżowej”, która za cel postawiła sobie zbudowanie wolnych demokratycznych Niemiec po odsunięciu od władzy nazistów. Niestety, członkowie „Kręgu z Krzyżowej” zostali wykryci przez Gestapo i straceni.

W nawiązaniu do historii odbyła się wycieczka do muzeum Gross - Rosen w Rogoźnicy, byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Wycieczkę poprzedziły zajęcia przygotowujące do wizyty w miejscu pamięci. Podczas wycieczki młodzi ludzie poznali, w jaki sposób funkcjonował obóz, kto był jego komendantem, w jakich warunkach żyli i pracowali więźniowie. Po powrocie z wycieczki  odbyło się jej podsumowanie. Uczniowie mogli wyrazić, co czuli podczas zwiedzania.

Podczas wycieczki do  Wrocławia, stolicy Dolnego Śląska,  pani przewodnik pokazała nam Stare Miasto, Ostrów Tumski oraz Uniwersytet. Przewodniczka zwróciła uwagę na historię miasta z czasów II wojny światowej, opowiedziała o  jego oblężeniu, walkach na terenie miasta i zniszczeniach wojennych.

Bardzo ważnym punktem spotkania był tzw. „wieczór międzynarodowy”, podczas którego każda grupa mogła przedstawić w dowolny sposób swój kraj.

Spotkanie uczniów w Krzyżowej było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Urzędu Miasta Legionowo - naszego organu prowadzącego.

Kolejne spotkanie w Krzyżowej odbędzie się w październiku 2020 roku.

źródło: Dorota Rusiniak - koordynator  projektu

Dorota Rusiniak - koordynator  projektu