zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Na zdjęciu dziewczynka korzysta z laptopa. Na pierwszym planie znajdują się owoce oraz czasopisma.

Propozycje na ferie zimowe

Data dodania: 4 stycznia 2021
W poniedziałek 4 stycznia rozpoczęły się ferie zimowe. Ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia, zimowy wypoczynek będzie wyglądał nieco inaczej niż w latach ubiegłych. Nie oznacza to jednak, że musi być mniej interesujący. Instytucje kultury prowadzone przez Samorząd Województwa Mazowieckiego proponują ciekawe i bezpieczne formy spędzania tego czasu.
Cofnij

Specjalną ofertę filmów edukacyjnych oraz spacerów plenerowych na czas ferii przygotowało Muzeum Niepodległości w Warszawie. Zainteresowani będą mogli poznać historie związane z oddziałami placówki, tj. Muzeum Więzienia Pawiak, Mauzoleum Walki i Męczeństwa, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oraz główną siedzibą, Pałacem Przebendowskich/Radziwiłłów. Ponadto od poniedziałku 4 stycznia uruchomione zostaną wydarzenia on-line:

  • jako pierwsza zostanie zaprezentowana wystawa stała Polonia Restituta. O niepodległość i granice 1914-1921, prowadzenie Jan Engelgard. Początek o godz. 10:00;
  • we wtorek 5 stycznia, o godz. 10:00 o Tajemnicach Cytadeli Warszawskiej opowie Michał Cieślak;
  • w czwartek 7 stycznia (także o godz. 10:00) spotkanie na nt. „Czy w dobie SMS-ów i maili pocztówka jest trendy” poprowadzi Michał Rybak;
  • w piątek 8 stycznia Michał Rybak mówić będzie nt. Śledztwa w sprawie Orła Białego. Start również o godz. 10:00.

W kolejnym tygodniu program ferii przedstawia się następująco:

  • 12 stycznia (wtorek), godz. 10:00. Jan Bytnar – bohater pokolenia, prowadzenie Piotr Piegat;
  • 13 stycznia (środa), godz. 10:00. Koziołek Matołek a Pawiak – przedmioty wykonywane przez więźniów, prowadzenie Robert Hasselbusch;
  • 14 stycznia (czwartek), godz. 10:00 W gestapowskim płaszczu bądź przez zwyżkę strażniczą – ucieczki z Pawiaka, prowadzenie Mariusz Wanarski;
  • 16 stycznia (sobota), godz. 12:00 Zrób własną kokardę narodową! Warsztaty plastyczne nie tylko dla najmłodszych, prowadzenie dr Paweł Bezak.

Filmy dostępne będą na kanale YouTube Muzeum Niepodległości. Szczegóły na stronie internetowej Muzeum oraz muzealnym profilu na Facebooku.

Spacery z historią
Ponadto Muzeum Niepodległości zaprasza na imprezy plenerowe – spacery z zachowaniem zasad obowiązujących w czasie pandemii. I tak:

  • 13 stycznia (środa), godz. 11:00 i 13:00 w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej będzie można uczestniczyć w spacerze po wystawie plenerowej Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Oprowadza Michał Cieślak. Zapisy – nr tel. 22 839 23 83.
  • 14 stycznia (czwartek), o godz. 12:00 rozpocznie się spacer po Mauzoleum Walki i Męczeństwa: Śladami zamachu na Kutscherę - oprowadza Andrzej Kotecki. Zapisy – tel. 22 629 49 19
  • 15 stycznia (piątek), godz. 10:00 – Muzeum Więzienia Pawiak: Spacer śladami  Pawiaka, oprowadza Joanna Gierczyńska. Zapisy – nr tel. 22 831 92 89.

Ferie z etnografią
Muzeum Dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat w dniach 4-8 i 11-15 stycznia od godz. 9:00 na spotkania i warsztaty online. Pierwsze dwa tygodnie stycznia będą wypełnione zadaniami i zabawami etnograficznymi! Nie zabraknie tematów karnawałowych, filozoficznych i podróży zbliżających do odległych i niezwykle ciekawych krain. Od poniedziałku do piątku, z samego rana uczestnicy spotkają się z edukatorkami i edukatorami, którzy sprawą, że nie będziecie nudy! Obowiązują rezerwacje (wt.-czw., godz. 8:00-15:00) rezerwacje@ethnomuseum.pl.

Harmonogram warsztatów jest następujący:

  • 4 i 11 stycznia „Coś z niczego, czyli niekonwencjonalne karnawałowe nakrycie głowy”;
  • 5 i 12 stycznia Tinga Tinga – baśniowe zwierzęta afrykańskie;
  • 6 i 13 stycznia, Niezbędnik filozoficzny;
  • 7 i 14 stycznia W co się bawimy? Tradycje karnawałowe w Polsce i na świecie;
  • 8 i 15 stycznia, godz. 9:00 Smocze opowieści.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Muzeum.