zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Na zdjęciu reflektor samochodowy, powyżej napis: Włącz myślenie - oświetlenie.

Przygotuj samochód do zimy - sprawne oświetlenie

Data dodania: 10 grudnia 2020

Światła samochodu mają wpływ na bezpieczeństwo. Dbanie o sprawność i czystość oświetlenia to obowiązek każdego kierowcy. Poruszając się niesprawnym autem narażamy nie tylko siebie, ale też innych. Właściciel „czterech kółek” ma wpływ na to, w jakim stanie jest jego pojazd i decydując się na podróż niesprawnym samochodem, może ponieść konsekwencje za swój (zły) wybór…

Cofnij

Zimą wcześniej zapada zmrok, a przejrzystość powietrza jest ograniczona poprzez mgły, opady deszczu i śniegu. Sprawne żarówki naszego pojazdu oświetlają nie tylko drogę, ale również sprawiają, że inni lepiej nas widzą. Dlatego też warto zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie świateł. Nie mogą one oślepiać innych uczestników ruchu drogowego, jak również nie powinny być skierowane w dół – na drogę tuż przed zderzakiem samochodu, bo wtedy nie spełniają one swojej funkcji w pełni. Prawidłowe ustawienie reflektorów najlepiej powierzyć specjalistom z warsztatów samochodowych lub stacji diagnostycznych. Profesjonalne ustawienie świateł to nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale również bezpieczeństwo innych. Oprócz sprawnego oświetlenia pojazdu, musimy zadbać, aby światła były czyste. Opady deszczu lub śniegu oraz wszelkiego rodzaju nieczystości występujące na drodze powodują, że zmniejsza się zasięg padania światła reflektorów w pojeździe.

Pamiętajmy, że poruszanie się pojazdem z niesprawnym oświetleniem może skutkować konsekwencjami otrzymania mandatu, punktami karnymi oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Za jazdę bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu grozi mandat w wysokości 200 zł i 4 pkt karne (art. 88 KW w zw. z art. 51 ust.1 ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Za jazdę bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu grozi mandat w wysokości 100 zł i 2 pkt karne (art. 88 KW w zw. z art. 51 ust.1 ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Za korzystanie ze świateł drogowych (tzw. długich) w sposób niezgodny z przepisami (np. za informowanie innych kierowców o kontroli drogowej) grozi mandat w wysokości 200 zł i 3 pkt karne (art. 90 KW / 97 KW w zw. z art. 51 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Za używanie przednich bądź tylnych świateł przeciwmgłowych niezgodnie z ich przeznaczeniem (przy normalnej przejrzystości powietrza) grozi mandat w wysokości 100 zł i 2 pkt karne (art. 97 KW w zw. z art. 51 ust. 5 lub 30 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Natomiast nie o mandat tu chodzi! Najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo!

źródło: KPP Legionowo