zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
BIP

Relacja z obchodów 77. rocznicy zagłady ludności getta w Legionowie

Obchody 77. rocznicy zagłady ludności getta w Legionowie

W Muzeum Historycznym w Legionowie odbyły się obchody upamiętnienia 77. rocznicy zagłady ludności getta w Legionowie (3 października), zorganizowane we współpracy z lokalnymi szkołami: Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej, Zespołem Szkolno-Przedszkolnym Milenium, II Liceum Ogólnokształcącym oraz Zespołem Szkół Salezjańskich.

Obchody rozpoczęły się od warsztatów edukacyjnych dla młodzieży, które poprowadziła doświadczona nauczycielka i edukatorka – Beata Narel (z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Milenium). Potem odbyło się spotkanie z Krystyną Budnicką ze Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu. Rozmowę z gościem poprowadziła uczennica z LO im. Marii Konopnickiej – Justyna Szaro. Następnie Dyrektor Muzeum – Jacek Szczepański wygłosił prelekcję na temat historii legionowskiego getta, po czym nastąpił moment uroczystego upamiętnienia ofiar zagłady – poprzez przygotowanie Wstążek Pamięci, wraz z głośnym odczytaniem imion i nazwisk, oraz umieszczeniem ich na specjalnie przygotowanej konstrukcji na sali wystawowej nieopodal oryginalnej tablicy z legionowskiego getta, jedynego tego typu zabytku na Mazowszu.

Na koniec uroczystości odbył się III Marsz Pamięci ulicami naszego miasta, który zakończył się minutą ciszy obok budynku, w którym w czasie wojny funkcjonował Judenrat (Rada Żydowska). W Marszu, oprócz młodzieży i Krystyny Budnickiej, która jest Honorowym Obywatelem Miasta Stołecznego Warszawy, uczestniczył również Zastępca Prezydenta Miasta Legionowa – Piotr Zadrożny. W obchodach wzięło udział blisko sto osób.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w uroczystościach. Zapraszamy na wydarzenia towarzyszące, o których Muzeum będzie informowało na bieżąco na swojej stronie internetowej.

/Muzeum Historyczne w Legionowie/

Obchody 77. rocznicy zagłady ludności getta w LegionowieObchody 77. rocznicy zagłady ludności getta w LegionowieObchody 77. rocznicy zagłady ludności getta w Legionowie