zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Ikony

Salon Artystyczny - wystawa ikon Danuty Sarat i Krystyny Milanowskiej

Data dodania: 1 grudnia 2017

10 grudnia, godz. 12.00
filia MOK Legionowo, ul. Targowa 65
Salon Artystyczny im. F. Chopina
wernisaż wystawy ikon Danuty Sarat i Krystyny Milanowskiej

Cofnij

W grudniu 2017 w Salonie Artystycznym im. F. Chopina Miejskiego Ośrodka Kultury, przy ul. Targowej, prezentowana jest niecodzienna wystawa plastyczna. Są to ikony - niezwykłe prace plastyczne, obrazy będące jednocześnie obiektami kultu religijnego. Prezentują je panie: Danuta Sarat i Krystyna Milanowska członkinie Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków.
Danuta Sarat maluje od dawna, najchętniej pejzaże, martwą naturę. Najczęściej posługuje się techniką malarstwa olejnego na płótnie, ale nie stroni od pasteli. Wychowała się na Podlasiu, gdzie zawsze intrygowały ją cerkwie i ikony (złocone, tajemnicze obrazy). Kilka lat podpatrywała koleżankę Krysię zanim sama zdecydowała się "popisać" na gruntowanej desce. Powstała pierwsza ikona Matki Bożej Ostrobramskiej. Potem była nauka pisania ikon u najlepszych: Krzysztofa i Barbary Cudo z Wadowickiej Szkoły im. Św. Józefa oraz profesjonalne warsztaty organizowane przez pracownię Drogi Ikony na Warszawskim Mokotowie. Do dziś Danusia utrzymuje kontakt z tymi szkołami, nadal doskonali swoje umiejętności pod okiem bardziej doświadczonych ikonopisów. Pisze ikony zgodnie z kanonem na desce pokrytej gruntem kredowo-klejowym w technice chudej tempery jajowej.
Krystyna Milanowska - jest to kolejna w Salonie Artystycznym wystawa ikon pisanych jej ręką. Pierwszą ikonę napisała pod kierunkiem Basi i Krzysztofa Cudo na rekolekcjach u Karmelitów w Wadowicach. Do Wadowickiej Szkoły Ikonopisania im. Świętego Józefa wraca bardzo często aby napisać koleją ikonę i w ciszy klasztornych murów "naładować akumulatory". Technologii tworzenia ikon (od przygotowania deski, poprzez jej zagruntowanie lewkasem, zaprojektowanie i przygotowanie podlinnika, pozłocenie elementów ikony, pisanie ikony oraz jej zabezpieczenie) uczyła się na licznych kursach, min. organizowanych w Akademii Ikony przy Muzeum Ikon w Warszawie, w pracowni Droga do Piękna u Michalitów na Bemowie, w pracowni ?Drogi Ikony? u oo. Jezuitów na warszawskim Mokotowie. Pisania ikon w stylu bizantyjskim uczyła się u Theodorosa Papadopoulosa greckiego ikonopisa. Nadal doskonali swoje umiejętności w pracowni "Drogi Ikony" bo jak mówi "ikona uczy cierpliwości i pokory i czasami udowadnia nawet najlepszym, że nie wiedzą o niej wszystkiego". Wg niej tworzenie ikon jest fascynującym zajęciem, pięknem i tajemnicą, artystyczną wizualizacją wiary, miejscem spotkania człowieka z Bogiem, Ducha z materią, bo ikona z wiary wyrasta i do wiary prowadzi.