zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Samorządowcy w sali widowiskowej Urzędu Miasta Legionowo

Samorządowcy chcą konsultacji

Data dodania: 7 lutego 2017

Ponad 300 samorządowców z podwarszawskich gmin i powiatów, dotkniętych zaproponowaną przez posłów Prawa i Sprawiedliwości ustawą o ustroju miasta st. Warszawy, spotkało się wczoraj (6.02) w legionowskim ratuszu. Konkluzją z ponad godzinnego spotkania jest konieczność przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami i związkami międzygminnymi. Tuż przed rozpoczęciem spotkania do zebranych dotarła informacja, że poseł Jacek Sasin ogłosił tymczasowe wycofanie projektu spod obrad Sejmu.

Cofnij

Do Legionowa przyjechali przedstawiciele m.in. Wołomina, Nowego Dworu Mazowieckiego, Piaseczna, Lesznowoli, Prażnowa, Tłuszcza, Ożarowa Mazowieckiego, Milanówka, Grodziska Mazowieckiego, Błoni, Baranowa, Izabelina, Starych Babic, Mińska Mazowieckiego, powiatów godziskiego, piaseczyńskiego, otwockiego i wielu, wielu innych. Nie zabrakło burmistrza pominiętej w ustawie Podkowy Leśnej. Do Ratusza zawitał wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, a także posłanka Kamila Gasiuk – Pihowicz.

Sasin się wycofuje, samorząd pozostaje w gotowości

- Jak wchodziłem na mównicę jeden z dziennikarzy powiedział „Sasin się wycofał. Wygraliście”. Myślę, że jeszcze nie wygraliśmy. Pan poseł Sasin mówił, że na razie się wycofuje. Myślę, że zauważył jak wielkie emocje, poruszenie i oburzenie wywołali tym swoim, z nikim nie konsultowanym, projektem i postanowił trochę się wycofać. Na razie. My zamierzamy jednak nadal działać. Napiszemy i pokażemy prawdę naszym mieszkańcom. Chcemy wydać wspólny informator, który przedstawi rzetelnie, opierając się na liczbach i wyliczeniach, rzeczywistość jaka nastąpi po wprowadzeniu tej ustawy. Pokażemy, że te obietnice o cudownej komunikacji bez pieniędzy są kłamstwami – mówi prezydent Roman Smogorzewski.

Samorządowcy ze sobą współpracują

Zebrani na spotkaniu samorządowcy podkreślali, że od lat współpracują ze sobą, mają także wspólną podwarszawską inicjatywę – ZIT. Powiaty współpracują z gminami i między sobą. Mają wiele inicjatyw, pozyskują pieniądze z Unii Europejskiej. Ustawa zakłada jednak likwidację funkcjonujących od 18 lat powiatów.

- Samorządność to ogromna wartość. Chcemy mieć wpływ na to, co dzieje się wokół nas, a nie być petentem u klamki prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Samorząd jest blisko mieszkańców, sztuczny twór mający pod sobą prawie 3 mln osób nie będzie sprawnie zarządzał ważnymi dla nich kwestiami, takimi jak np. droga w Skierdach czy na Łajskach, a takimi drogami ma się zajmował miasto stołeczne Warszawa – mówił prezydent Smogorzewski, dodając, że duża część gmin chce oddać głos swoim mieszkańcom i przeprowadzić referenda w sprawie zmian.

- Także w Legionowie. Będziemy mieli w środę sesję w tej sprawie -mówi Roman Smogorzewski.

Alternatywny projekt?

Niewykluczone, że zostanie powołany wspólny zespół w celu wypracowania alternatywnego projektu, czy w celu pracy nad projektem związku komunalnego, który mógłby wypełniać funkcje zawarte w projekcie PiS, ale na zasadach samorządnych i na zasadzie dobrowolności, a nie narzucania woli przez grupę posłów pochodzących z Chrzanowa, Sieradza czy Nowego Sącza.

Zgodnie z propozycją PiS miasto stołeczne Warszawa swoim zasięgiem objąć ma gminę Warszawa oraz 32 inne gminy (lub 33, jeśli wliczyć znajdującą się na tym terenie Podkowę Leśną): Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

Projekt ten krytykuje zdecydowana większość podwarszawskich samorządowców z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz na czele.

Solidarni i zjednoczeni

– Dawno nie było takiego poruszenia, jedności, zaangażowania wszystkich zainteresowanych. Do Legionowa przyjechali także przedstawiciele gmin, które nie zostały ujęte w projekcie, a czują się częścią swoich powiatów. Cieszymy się, że Legionowo, które ma piękną, patriotyczną nazwę, po raz kolejny stanęło na wysokości zadania i powiedziało stop zabieraniu lokalnej wolności Polakom, zabieraniu samorządności, która od 27 lat sprawnie zarządza najważniejszymi dla mieszkańców sprawami – podsumował prezydent Smogorzewski, dziękując jednocześnie wszystkim za przybycie do Legionowa.

Zbiórka podpisów przed salą widowiskową.Samorządowcy w sali widowiskowej Urzędu Miasta LegionowoSamorządowcy w sali widowiskowej Urzędu Miasta LegionowoSamorządowcy w sali widowiskowej Urzędu Miasta Legionowo