zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
NAa grafice psy, u góry napis mie strzelam w sylwestra

Sylwester bez huku

Data dodania: 30 grudnia 2020

Fajerwerki to dla wielu z nas symbol radości i zabawy. W Polsce kojarzą się głównie z imprezami sylwestrowymi. Jednakże wystrzelenie sztucznych ogni to zabawa, która trwa chwilę, natomiast dla naszych zwierząt oznacza cierpienie i strach. Co więcej mają one również niekorzystny wpływ na ludzi oraz środowisko naturalne. Urząd Miasta Legionowo, już kilka lat temu, zrezygnował z tej formy powitania nowego roku.

Cofnij

Kontrowersje związane z fajerwerkami pojawiają się w przestrzeni publicznej od dawna. W głównej mierze dotyczą one zwierząt domowych, które różnie reagują na hałas: u jednych wystrzały powodują jedynie lekką nerwowość, u innych prawdziwą panikę. Większość jednak źle znosi gwałtowne i niecodzienne dźwięki. To dlatego, że zwierzęcy słuch jest wyraźnie bardziej wyczulony niż u człowieka. Przestraszony wystrzałem zwierzak może doznać zawału serca lub spanikowany próbować ucieczki i w ten sposób ulec wypadkowi.

Możemy jednak pomóc naszym zwierzętom przetrwać ten trudny dla nich czas. Psy w tym okresie zawsze wyprowadzajmy na spacer na smyczy, nie pozostawiajmy ich swobodnie biegających. Zadbajmy też o podanie na obroży danych lub o zaczipowanie zwierzęcia, dzięki czemu – jeśli się zgubią, będzie łatwiej pomóc im odnaleźć swoich opiekunów.

W domu zapewnijmy zwierzęciu miejsce, gdzie mogłoby się bezpiecznie schować. Może to być np. boks przykryty grubym kocem. Dobry efekt daje też zajęcie zwierzaka czymś, co lubi. Ulubiona zabawka czy przysmak skutecznie odwracają uwagę od stresujących bodźców.

Jednak hałas i światło zakłócają też spokój dzikich zwierząt. Sylwestrowe pokazy sztucznych ogni również u nich wywołują panikę. Zwierzęta nie są przyzwyczajone do gwałtownego hałasu, wybuchów petard i fajerwerków. Przykładem może być wybudzanie ptaków w noc sylwestrową, które w oszołomieniu latają i wpadają na różne przeszkody, w tym budynki, okna czy pojazdy. To samo dotyczy większych zwierząt, takich jak dziki, sarny i inne jeleniowate, które rzucają się do ucieczki przed hałasem, mogąc stanowić zagrożenie dla ruchu samochodowego na drogach.

Wbrew pozorom hałas wytwarzany przez fajerwerki może również niekorzystnie wpływać na zdrowie ludzi. Stres nim wywołany zagraża głównie osobom chorym, starszym oraz małym dzieciom.

Wybuchy fajerwerków uwalniają do środowiska wiele toksycznych substancji. Wytworzony przez nie dym oraz szkodliwe pyły na długo utrzymują się nad miastami i stanowią zagrożenie m.in. dla osób cierpiących na astmę.

Sztuczne ognie są również przyczyną wielu wypadków. Puszczające je osoby ulegają poparzeniom lub zranieniom, zdarza się, że uszkadzają wzrok oraz słuch. Przyczyną wielu wypadków jest nieostrożność podczas ich wystrzeliwania. Często ofiarami wypadków są dzieci oraz osoby znajdująca się pod wpływem alkoholu.

Uczyńmy więc przyjacielski gest w stronę wszystkich, którzy nie czują się komfortowo z fajerwerkami oraz hałasem, i nie strzelajmy w sylwestra.