zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
PL BIP

Tytuł Honorowego Obywatela Powiatu wręczony

Data dodania: 09 marca 2018
Tytuł Honorowego Obywatela Powiatu wręczonyTytuł Honorowego Obywatela Powiatu wręczony

W trakcie lutowej sesji Rady Powiatu w Legionowie po raz pierwszy wręczono odznakę Honorowego Obywatela Powiatu Legionowskiego. Zaszczytny tytuł otrzymała Bronisława Romanowska-Mazur.

Tytuł Honorowego Obywatela Powiatu Legionowskiego został ustanowiony w marcu ubiegłego roku przez powiatowych radnych, aby wyróżnić osoby działającym na rzecz lokalnej społeczności oraz w uznaniu dla ich wyjątkowych zasług i postawy. Z inicjatywą uhonorowania tym tytułem prezes Koła nr 1 Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Bronisławy Romanowskiej-Mazur wyszedł zarząd Fundacji na Rzecz Dzieci i Młodzieży im. Wandy Tomczyńskiej. Na sesji Rady Powiatu 26 stycznia br. wniosek został jednogłośnie poparty przez radnych.

W wystąpieniu przed wręczeniem laureatce odznaki starosta Robert Wróbel wspomniał o wartościach, na które zwracano uwagę określając profil honorowego obywatela. W przypadku pani Bronisławy tą wartością jest poświęcenie, wyrażone w czasie walki podczas Powstania Warszawskiego poprzez posługę rannym w szpitalu polowym oraz po wojnie poprzez pracę na rzecz mieszkańców powiatu legionowskiego i pomoc potrzebującym dzieciom.

Bronisława Romanowska-Mazur od dzieciństwa mieszka w Legionowie. Po wybuchu wojny, jako młoda druhna, działała w pogotowiu harcerskim w Legionowie, a później na warszawskiej Starówce. Po wybuchu wojny przystąpiła do Szarych Szeregów, w których pod pseudonimem „Sosna” prowadziła m.in. zastęp harcerek. W Powstaniu Warszawskim uczestniczyła jako sanitariuszka i łączniczka na terenie Legionowa. Po wojnie ukończyła studia wyższe - filologię polską. Jako pedagog wychowała wiele pokoleń legionowian, przekazując młodzieży nie tylko wiedzę, ale także umiłowanie ojczyzny. Aktywnie pracowała na rzecz środowisk kombatanckich. Z jej inicjatywy powstała Fundacja im. Wandy Tomczyńskiej w Legionowie. Za służbę w konspiracji została awansowana do stopnia porucznika oraz odznaczona Warszawskim Krzyżem Powstańczym i Krzyżem Armii Krajowej. Otrzymała także Medal za Udział w Wojnie Obronnej 1939 oraz Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi dla ZHP. Po latach, na wniosek środowisk kombatanckich, otrzymała awans do stopnia kapitana Wojska Polskiego. Została odznaczona Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest honorowym obywatelem miasta Legionowo, a teraz także Powiatu Legionowskiego.

/Starostwo Powiatowe w Legionowie/

 

Urząd Miasta Legionowo

ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 41,
05-120 Legionowo

GODZINY OTWARCIA:
pon 8:00 - 18:00
wt - pt 8:00 - 16:00

NUMER KONTA:
Getin Noble Bank S.A.
44 1560 0013 2380 6993 5000 0001

ADRES E-MAILOWY:
kancelaria@um.Legionowo.pl

SEKRETARIAT:
tel.: (22) 774 20 31, (22) 766 40 00
fax: (22) 774 02 32
tel. dla niepełnosprawnych:
(22) 766 40 03

ADRES SKRZYNKI PODAWCZEJ NA EPUAP:
/UMLegionowo/skrytka

KZB LegionowoPECPWK LegionowoStraż Miejska w LegionowieMiejska Biblioteka Publiczna w LegionowieMiejski Ośrodek Kultury w LegionowieMuzeum Historyczne w LegionowieOśrodek Pomocy Społecznej w LegionowieStarostwo Powiatowe w LegionowiePowiatowe Centrum Integracji SpołecznejPowiatowy Urząd Pracy w LegionowiePowiatowa Izba Gospodarcza w LegionowieCentrum Szkolenia PolicjiKomenda Powiatowa w LegionowiePunkt Informacji Europejskiej Europe Direct – WarszawaSystem Gospodarki Odpadami w Legionowie