zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Uczczenie 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Data dodania: 13 listopada 2019
8 listopada 2019 r. w ZS-P odbyła się uroczystość upamiętniająca 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym dniu obchodziliśmy również Święto Szkoły. Tegoroczne obchody miały formę metaforycznego spaceru („Śladami legionów”) po miejscach związanych z zaszczytnym patronem SP4, czyli Legionami Polskimi.
Cofnij

W akademii uczestniczyli członkowie społeczności ZS-P i zaproszeni goście: Prezydent Miasta Legionowo Roman Smogorzewski, Przewodniczący Rady Miasta Ryszard Brański, pomysłodawca konkursu „Legiony a niepodległość Polski. Rola Józefa Piłsudskiego” Henryk Matuszewski, przewodniczący Związku Zawodowego Solidarność regionu Legionowo Dariusz Ejdys, kierownik Działu Historii i Badań Naukowych Muzeum Niepodległości  w Warszawie dr hab. Jolanta Załęczny, przedstawiciel Muzeum Historycznego w Legionowie Rafał Degiel.

Myślą przewodnią tegorocznego Święta ZS-P były słowa z piosenki „Biały krzyż”: „Wraca pamięć o tych, których nie ma”.

Spacer rozpoczęliśmy od alei Legionów, której nazwa jest bezpośrednio związana z miastem, w którym uczymy się i pracujemy.

Kolejnym punktem wycieczki po Legionowie była ul. generała Bolesława Roi, bohatera walk pod Mołotkowem i Jastkowem. Na Bukowcu przystanęliśmy także przy ul. podpułkownika Franciszka Hynka, pilota balonowego i najwybitniejszego polskiego baloniarza.

Z kolei na Ludwisinie zatrzymaliśmy się przy ul. pułkownika Leopolda Lisa-Kuli. Ten legionista miał zaledwie 22 lata, kiedy poległ w walce o suwerenną Polskę.

Następnym przystankiem w trakcie spaceru była ul. podpułkownika Mieczysława Smereka – patrioty, który w 1918 r. został ranny w bitwie pod radiostacją z Kozielnikach.

Potem przystanęliśmy przy ul. Polskiej Organizacji Wojskowej. Była to tajna organizacja paramilitarna, założona z inicjatywy J. Piłsudskiego. Również wspomniany wcześniej legun ppłk. Mieczysław Smerek był jej członkiem.

Przystankiem końcowym było centrum miasta. Dotarliśmy do reprezentacyjnej dla Legionowa ul. marszałka Józefa Piłsudskiego. Warto wiedzieć, że 25 stycznia 1934 r. J. Piłsudski dostosował nazwę garnizonu do nazwy miasta.

Metaforyczny spacer po legionowskich ulicach zadziałał na wyobraźnię zebranych, ponieważ w przygotowanym przez nas montażu połączyliśmy słowo mówione z siłą obrazu i szlachetnością dźwięku pięknych melodii. Szkolny chór zaśpiewał szlagiery polskiej piosenki patriotycznej: „Maszerują strzelcy”, „My, Pierwsza Brygada”, „Pierwsza Kadrowa”, „Jedzie, jedzie na Kasztance”.

Nie zabrakło również mniej oczywistych propozycji repertuarowych, takich jak ekspresyjne „Tango na jeden głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” oraz bezpretensjonalna piosenka z filmu „Legiony”. Każda z piosenek okazała się strzałem  w dziesiątkę, skradłszy zasłuchane i wzruszone serca obecnych.

Na uwagę zasługuje również fakt, że nasza szkoła przyłączyła się do akcji „Szkoła do hymnu”, w ramach której o godz. 11.11 odśpiewaliśmy hymn Polski.

Na efekt końcowy tegorocznej uroczystości złożył się wspólny wysiłek nauczycieli ZS-P p. Moniki Gryboś,  p. Mariusza Suwińskiego, p. Anny Majewskiej, p. Zofii Winek, p. Moniki Sak.

Dzięki wspólnemu spacerowi poczuliśmy się wspólnotą, doświadczyliśmy wzruszeń i poszerzyliśmy wiedzę o historii miasta, z którym jesteśmy związani. Jako depozytariusze legionowego czynu mamy świadomość, że teraz pora na kontynuację bohaterskich postaw w szkolnej codzienności. Nasze bohaterstwo i współczesny patriotyzm rozumiemy jako dbałość o wartości, takie jak: autentyczność, prawość, szacunek, wierność, wolność, wrażliwość, lojalność i mądrość.

My, legionowianki i legionowianie, wciąż pamiętamy, że 101 lat temu odzyskaliśmy niepodległość. Wkład w wolność Polek i Polaków mieli właśnie bohaterowie przeszłości – Legioniści, którzy są patronami naszej szkoły.

Święto naszej szkoły stało się też okazją do ogłoszenia wyników XXI edycji konkursu „Legionya niepodległość Polski. Rola Józefa Piłsudskiego”, które tradycyjnie zostało przygotowane we współpracy z Muzeum Historycznym w Legionowie.

Na poziomie klas 4 – 6 laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Milena Adamska, SP4
II miejsce – Wiktoria Nowakowska, SP 7
III miejsce – Helena Bokszczanin, SP 2

Na poziomie klas 7 – 8 konkurs zakończył się sukcesem Szkoły Podstawowej nr 4. Laureatkami  konkursu zostały uczennice Pana Przemysława Malickiego w następującym porządku:

I miejsce – Julia Worońko, klasa 8b
II miejsce – Natalia Polak, klasa 7a
III miejsce – Katarzyna Śnieżko, klasa 8b
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i gratulujemy zwycięzcom.

źródło: ZS-P w Legionowie, Tekst: Monika Gryboś, Zdjęcia: Elżbieta Ogrodzka, Ogrodzka Studio ART