zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Jazz Jam. Schmidt fot. Wierzbicki

V Mazowiecki Jazz Jam. Legionowo – epidemia jazzu

Data dodania: 21 września 2020
Mazowiecki Jazz Jam. Legionowo obchodzi w tym roku mały jubileusz – to już piąta edycja tego jazzowego festiwalu organizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie.
Cofnij

Z powodu epidemii nie dane było jednak doświadczyć festiwalowi zasłużonej stabilizacji – zmianie ulegl zarówni termin, jak i miejsce głównych koncertów. Salę widowiskową legionowskiego ratusza zamieniono na ogród przy siedzibie MOK, a koniec października na ostatni letni weekend września.

Początek festiwalu był jednak tradycyjny – Legionowska Szkoła Bluesa, podobnie jak w latach ubiegłych, wyszła dwukrotnie (10 i 17 września) na Rynek Miejski w Legionowie, aby zachęcić publiczność do udziału w naszym lokalnym, choć znakomitym, święcie jazzu.

Plenerowym koncertom towarzyszyła wystawa zdjęć z poprzednich edycji, naktórych można było zobaczyć obecne u nas w latach 2016-2019 gwiazdy jazzu: Leszka Możdżera, Wojciecha Karolaka, Adama Makowicza, Włodka Pawlika, Lorę Szafran – i wiele innych zacnych postaci. Wystawa krążyła potem po mieście, pojawiając się tam, gdzie była muzyka.

A muzyka – znów blues, niektórzy mówią, że starszy brat jazzu – pojawiła się 18 września w ratuszowej sali, gdzie Roman Puchowski, znakomity gitarzysta i wokalista, prezentowal swoje najnowsze kompozycje, do których inspiracji poszukiwał osobiście penetrując zakątki delty Missisipi.

Kolejnego dnia, w sobotę, na plenerowej scenie w przyjaznym ogrodzie MOK pojawił się kwartet Piotra Schmidta z programem „Tribute to Tomasz Stańko”. Hołd złożony znakomitemu trębaczowi na MOK-owskim festiwalu nie był przypadkowy: Stańko należał do tych, których organizatorzy Jazz Jam zaliczyli do „wielkich trzydziestoletnich”, patronujących od początku przedsięwzięciu; wielkiemu trzydziestoletniemu Stańce towarzyszyli – także na festiwalowej scenografii – Krzysztof Komeda, Leopold Tyrmand, Agnieszka Osiecka, Marek Hłasko i Roman Polański.

Festiwal zakończył koncert niedzielny, z programem bardzo bogatym i zrożnicowanym. Rozpoczęła go wokalistka Malgorzata Markiewicz, która znalazła swój własny, unikatowy język na styku dwóch stylów, muzyki pop i jazz.

Potem festiwalowa scena stał się miejscem wyjątkowego, unikatowego wręcz spotkania. Uczestniczyli w nim: Michał Urbaniak, Michael Patches Stewart oraz Jan Smoczyński i Paweł Dobrowolski. Urbaniak i Patches to niewątpliwe gwiazdy światowego formatu, gwiazdy grywające z największymi asami tego gatunku; być może wypada się dziwić, a na pewno cieszyć, że spotkali się właśnie po raz pierwszy na Mazowieckim Jazz Jam. Legionowo.

Tegoroczny festiwal, pomimo epidemicznych ograniczeń i wymuszonych nimi zmian, udowodnił, że stanowi okrzepłą i jakościowo doskonałą markę muzyczną.

Jest to możliwe dzięki przychylnym od lat donatorom, którymi są Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Powiat Legionowski i Urząd Miasta Legionowo.

źródło: Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie