zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Na rysunku grupa ludzi. Dwie osoby dorosłe oraz trójka dzieci. Napis: Rodzina 500+

Wnioski o 500 plus już od 1 lutego

Data dodania: 11 stycznia 2021
Program "Rodzina 500+" obecnie obejmuje prawie 4 mln dzieci w Polsce. Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. W 2021 r. zmieniają się przepisy dotyczące przyznawania tego świadczenia. Poniżej przedstawiamy najważniejsze aktualne informacje o programie 500 plus.
Cofnij

W 2020 roku nie było obowiązku składania nowych wniosków o przyznanie świadczenia 500 plus. Nowy okres zasiłkowy rozpoczął się 1 lipca i tylko rodzice, bądź prawni opiekunowie dzieci, na które nie pobierano do tej pory świadczenia, musieli składać wnioski o tę turę wypłat. Na pozostałe dzieci wypłata przedłużyła się automatycznie. Jeśli rodzic złożył wniosek o 500 plus po 30 czerwca 2019 r., to świadczenie zostało przyznane do dnia 31 maja 2021 r.

W 2021 roku sytuacja uległa zmianie. Obecnie pieniądze z programu 500 plus są przyznawane na rok czasu. Okres ten będzie trwał od 1 czerwca do 31 maja roku następnego. Czyli w bieżącym roku od 1.06.2021 do 31.05.2022 r. Aby od czerwca tego roku nadal pobierać środki z programu, rodzice lub opiekunowie dzieci muszą ponownie złożyć wniosek o przyznanie świadczenia 500 plus, w odpowiednim czasie.

Wnioski o dalsze pobieranie świadczenia 500 plus można składać w urzędzie lub na platformie ePUAP w następujących terminach:

  • od 1 lutego 2021 r. jeśli wybierzemy drogę elektroniczną: przez platformę ePUAP, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia;

  • od 1 marca jeśli wybierzemy drogę tradycyjną w urzędzie.

Należy pamiętać, że termin ustalenia prawa do świadczenia 500 plus oraz jego wypłaty uzależniony jest od momentu złożenia prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku. Wnioski złożone najpóźniej do 30 kwietnia 2021 r. gwarantują wypłatę pierwszego świadczenia w kolejnym okresie do 30 czerwca br.

Każdy miesiąc spóźnienia w złożeniu wniosku powoduje opóźnienie rozpoczęcia wypłaty świadczeń także o miesiąc. Co ważne, nie dostaniemy też wyrównania za minione miesiące. Dlatego nie czekajmy z załatwianiem formalności z 500 plus na ostatnią chwilę.