zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
PL BIP

Z dziejów legionowskich ulic

Data dodania: 27 listopada 2017
Z dziejów legionowskich ulic

W niedzielę (3.12) o godz. 15 w filii „Piaski” przy al. Sybiraków 23 odbędzie się prelekcja dr. Mirosława Jankowiaka pt. „Z dziejów legionowskich ulic”.

Ulice miejskie są ważnym elementem funkcjonowania każdego miasta. To od nich w dużej mierze zależy rytm życia mieszkańców, instytucji, rozwój gospodarczy czy budownictwo. Ich rozłożenie oraz nazewnictwo ukazują też na uwarunkowania społeczno-historyczne, politykę władz oraz kształtują świadomość lokalnej społeczności.

Dzieje Jabłonny i przyszłego Legionowa najmocniej związane są z Traktem Warszawsko-Kowieńskim, powstałym w latach 1820–48, przy którym wybudowano koszary wojskowe w 1892 r.

Z wyjątkiem dawnego Traktu Kowieńskiego i drogi fortecznej do Strugi dzieje legionowskich ulic sięgają dopiero lat 20. XX wieku, kiedy to dokonano parcelacji ziem Potockich pod zabudowę mieszkaniową, wytyczając kształt ulic i nadając im nazwy. Przebieg i nazwy ulic, wyznaczone w okresie międzywojennym, ulegały zmianom w różnych okresach, w zależności od polityki władz, najbardziej w czasach II wojny światowej i PRL-u.

O dziejach legionowskich ulic opowie w najbliższą niedzielę dr Mirosław Jankowiak. Zapraszamy!

 

Urząd Miasta Legionowo

ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 41,
05-120 Legionowo

GODZINY OTWARCIA:
pon 8:00 - 18:00
wt - pt 8:00 - 16:00

NUMER KONTA:
Getin Noble Bank S.A.
44 1560 0013 2380 6993 5000 0001

ADRES E-MAILOWY:
kancelaria@um.Legionowo.pl

SEKRETARIAT:
tel.: (22) 774 20 31, (22) 766 40 00
fax: (22) 774 02 32
tel. dla niepełnosprawnych:
(22) 766 40 03

ADRES SKRZYNKI PODAWCZEJ NA EPUAP:
/UMLegionowo/skrytka

KZB LegionowoPECPWK LegionowoStraż Miejska w LegionowieMiejska Biblioteka Publiczna w LegionowieMiejski Ośrodek Kultury w LegionowieMuzeum Historyczne w LegionowieOśrodek Pomocy Społecznej w LegionowieStarostwo Powiatowe w LegionowiePowiatowe Centrum Integracji SpołecznejPowiatowy Urząd Pracy w LegionowiePowiatowa Izba Gospodarcza w LegionowieCentrum Szkolenia PolicjiKomenda Powiatowa w LegionowiePunkt Informacji Europejskiej Europe Direct – WarszawaSystem Gospodarki Odpadami w Legionowie