zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Pozyskiwanie propolisu

Z ratuszowej pasieki

Data dodania: 16 lipca 2019

Doktorantka ze szkoły SGGW Warszawa Wydział Nauk o żywności Katedra Biotechnologii, mikrobiologii i oceny żywności Katarzyna Pobiega zwróciła się do Urzędu Miasta Legionowa z prośbą o możliwość pozyskania do celów badawczych propolisu z miejskiej pasieki. Pod prośbą doktorantki podpisała się Kierownik Katedry prof. dr hab. Małgorzata Gniewosz.

Cofnij

We wtorek 9 lipca w ratuszu spotkali się przedstawiciele Urzędu Miasta Legionowo, Naczelnik Wydziału Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych oraz prezes Stowarzyszenia Nasze Pszczoły. Celem tego projektu jest badanie aktywności biologicznej propolisu poprzez ocenę właściwości przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych i przeciwutleniających. Propolis do badań będzie pochodził z różnych miejskich pasiek, w tym z pasieki znajdującej się na dachu Urzędu Miasta Legionowo.

Propolis jest substancją żywiczną, o różnej barwie (zielonej, czerwonej, złocistej i brązowej) zbieraną i przetwarzaną przez pszczoły miodne, z liści, pąków kwiatowych, łodyg i pęknięć w korze wielu gatunków drzew, m.in. topoli, olchy i brzozy. Pszczoły transportują ten materiał do ula i mieszają z woskiem pszczelim, dzięki czemu powstaje silnie przylepna substancja. Propolis jest rozpoznawany na całym świecie jako naturalny produkt, który w ostatnich dziesięcioleciach zyskał szeroką akceptację ludzi z wielu krajów do stosowania jako suplement diety poprawiający stan zdrowia i zapobiegający chorobom. Prozdrowotne właściwości propolisu wynikają z jego składu chemicznego, który warunkuje jego wszechstronne działanie farmakologiczne, w tym właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwwirusowe, przeciwutleniające, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i cytostatyczne. Bogactwo bioaktywnych składników determinuje jego zastosowanie w medycynie i stomatologii, a także przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym oraz żywnościowym. Jednym z ważniejszych zastosowań propolisu w żywności jest użycie go jako naturalnego środka konserwującego. Ostatnio konsumenci uważają, że naturalne konserwanty są lepsze i bezpieczniejsze niż syntetyczne, którym przypisuje się cechy rakotwórcze, a także cechę toksyczności resztkowej.