zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
źródło: Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Wychodzenie bokiem oznacza narzucanie tułowia na krawędź lodu, a następnie zgiętej w kolanie nogi (pozycja czołgająca). Narzucenie tułowia na krawędź lodu to oparcie dłoni na krawędzi lodu jak najwyżej w górę (najlepiej, aby krawędź lodu była na wysokości bioder), a następnie położenie się na lodzie tułowiem, w tej czynności możesz sobie pomóc machając nogami jak podczas pływania kraulem.

Zasady bezpieczeństwa nad lodem

Data dodania: 22 stycznia 2018

Wchodząc na lód pamiętajcie o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że miejsca o obniżonej wytrzymałości lodu to strefa trzcinowisk, nurtu, ujścia cieków wodnych, rejon stacji pomp czy kolektorów.

Cofnij

– Lód szary lub śniegolód może mieć niższą wytrzymałość nawet o 50% w stosunku do lodu czarnego. Lód czarny na wodach, gdzie występuje prąd może mieć mniejszą wytrzymałość nawet o 20%.

– Nowy, świeży lód (najczęściej tzw. czarny lód) jest mocniejszy od starego lodu (najczęściej szary lód lub śniegolód).

– Śnieg może izolować lód i wzmacniać jego wytrzymałość, jednocześnie może być niebezpieczny, ponieważ zasłania tzw. pęknięcia ciśnieniowe i inne miejsca z otwartą wodą.

– Zaspy osłabiają narastanie lodu w miejscach ich występowania, wiosną zapoczątkowują powstawanie niebezpiecznych miejsc tzw. oparzelisk.

– Na jeziorach należy szczególnie uważać na pęknięcia ciśnieniowe (szczeliny), które powstają na skutek skoków temperatury. Pęknięcia ciśnieniowe co roku tworzą się zazwyczaj w tych samych miejscach, szczególnie tam gdzie na dnie istnieją jakieś przeszkody. Szklisty, przezroczysty lód wydaje się być bezpieczny, jednak sytuacja może ulec szybko zmianie, szczególnie wtedy kiedy pod lód przedostaje się powietrze. Również silny wiatr może spowodować, że lód pęknie tworząc szczelinę.

– Ujścia ścieków, jako źródła cieplejszej wody, zamarzają tylko przy bardzo niskich temperaturach; mosty, budowane zwykle w przewężeniach, są miejscami, w których występują prądy wodne, a także spore ilości ciepła wydzielonego przez pojazdy; woda w ich pobliżu zamarza źle, a lód z reguły kryje w sobie niemiłe niespodzianki.

– Wiosną pod wpływem słońca i wiatru tafla lodu ‚szpilkuje’, tzn. zwarta dotychczas krystaliczna struktura zaczyna dzielić się na pionowe, wąskie, długie kryształy tworząc luźno ułożone tzw. szpilki – taki lód mimo swej znacznej grubości jest bardzo słaby i niebezpieczny.

PAMIĘTAJ! ZAWSZE WYBIERAJ TYLKO SPRAWDZONE LODOWISKA MIEJSKIE PRZYGOTOWANE DO ZABAWY NA LODZIE.STRAŻ POŻARNA, POLICJA I WOPR APELUJĄ:STAW I RZEKA TO NIE LODOWISKO!

źródło: Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe / https://wopr.warszawa.pl/bezpiecznazima

źródło: Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.źródło: Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W sytuacji, kiedy znajdziesz się pod lodem, zanim podejmiesz próbę wydostania się na powierzchnię obróć się w kierunku, z którego przyszedłeś. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że lód, na który wychodzisz jest na tyle gruby, aby utrzymać cię na powierzchni.Możesz też próbować wezwać pomoc, jeśli będzie ktoś w pobliżu poda ci przedmiot ułatwiający wydostanie się z przerębla lub wezwie służby ratunkowe.źródło: Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Jeśli czujesz, że załamuje się pod tobą lód i nie jesteś w stanie uciec, trzymaj ręce rozłożone szeroko, dzięki temu wpadając do przerębla z zimną wodą nie zanurzysz głowy. Zimna woda podczas kontaktu z głową powoduje zatrzymanie oddechu na krótką chwilę, co dla osób nie zaznajomionych z taką sytuacją może stworzyć śmiertelne zagrożenie.źródło: Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Jeśli przebywając na lodzie usłyszysz trzeszczenie lodu, szybko się na nim połóż, zwiększysz w ten sposobów powierzchnie kontaktu ciała z lodem, co ułatwi odczołganie się do miejsca potencjalnie bezpieczniejszego, czyli kierunku, z którego przyszedłeś – pamiętaj, aby w sytuacji zagrożenia zawsze wracać po swoich śladach, tam lód jest twardszy.źródło: Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe