zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Zdrowe plecy

Zdrowe Plecy

Data dodania: 7 września 2017

Gabinet Rehabilitacji Zdrowe Plecy zaprasza na bezpłatne badanie postawy ciała dziecka już od 4 roku życia. Gabinet znajduje się na ul. Broniewskiego 4/42, tel. 535 892 922, e-mail: gabinet@zdrowe-plecy.com.pl

Cofnij

W dobie ogromnego skoku cywilizacyjnego, a co za tym idzie postępu technologicznego dzieci coraz częściej zasiadają przed telewizorem komputerem, tabletem czy telefonem rezygnując z aktywnego sposobu spędzania czasu. Tablety i smartfony stały się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, jak poważnie potrafią zaszkodzić naszemu zdrowiu. Użytkownicy telefonów i tabletów codziennie narażeni są na uszkodzenia kręgosłupa. Naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że korzystanie z tabletów i smartfonów 3 razy bardziej obciążają nasz kręgosłup, niż praca przy komputerach stacjonarnych. Najgroźniejsze w korzystaniu z urządzeń mobilnych jest zginanie głowy pod kątem 60 stopni. Wtedy na nasz kręgosłup działa siła równa wadze 5 średnich kamieni. W wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ruch jest dla dzieci tym czym dla ryby woda.

Kolejnym ważnym aspektem wartym poruszenia są przeładowane plecaki dzieci. Zgodnie z zaleceniami ciężar plecaka nie powinien przekraczać 10-15% masy ciała dziecka. Okazuje się jednak, że dziecięce tornistry ważą dużo więcej i jak do tej pory nie udało się rozwiązać tego problemu ostatecznie. Brak właściwej dawki wysiłku fizycznego prowadzi do obniżenia prawidłowego napięcia mięśniowego oraz determinuje nieprawidłowe postawy ciała. Konsekwencją tego jest także wiele schorzeń. Zbagatelizowanie tego jak by się mogło wydawać mało ważnego problemu niesie za sobą bardzo przykre konsekwencje ze strony układu krążenia oraz układu kostnego zwłaszcza kręgosłupa. W celu niedopuszczenia do poważnych skutków wad postawy prowadzone są zajęcia gimnastyki korekcyjnej. Korekcja wad postawy jest kierowana głównie dla dzieci młodszych z wadami niewymagającymi jeszcze postępowania rehabilitacyjnego. Są to dzieci w wieku przedszkolnym i młodszych klas szkoły podstawowej, u których wady postawy są wynikiem słabego umięśnienia oraz nieprawidłowego nawyku utrzymania postawy ciała. Dzieci te wymagają dodatkowej dawki ruchu – ruchu korekcyjnego. Nie wszystkie zabawy i gry ruchowe stosowane w wychowaniu fizycznym można wykorzystać w gimnastyce korekcyjnej. Specyfika korektywy stwarza pewne wymagania co do pozycji, sposobu poruszania się, unikania ruchów niepożądanych czy wręcz szkodliwych dla danej wady itp. Dlatego może się zdarzyć, że nawet nauczyciel znający bardzo wiele zabaw i gier może mieć uzasadnione wątpliwości, czy należy je wykorzystać w zajęciach gimnastyki korekcyjnej oraz mogą wystąpić problemy z oceną ich wartości korekcyjnych. W pracy z dziećmi nie stosuje się między innymi zabaw i gier skocznych, z przewrotami i przerzutami. W korygowaniu wad postawy najważniejsze jest dokładne, precyzyjne wykonanie ruchu i egzekwowanie w czasie trwania zabawy i gry poprawnej, skorygowanej postawy. Dlatego w zabawach i grach stosowanych w gimnastyce korekcyjnej elementem decydującym o zwycięstwie lub przegranej jest dokładność wykonania zadań korekcyjnych. Zajęcia łączą w sobie zarówno elementy korekcji wad postawy, jak i zabawy ruchowej, co spowoduje, że dzieci będą nie tylko wyprostowane, ale i zadowolone. Zabawa czy gra ruchowa, aby mogła być wykorzystana do potrzeb gimnastyki korekcyjnej, musi spełnić pewne kryteria. Prawidłowo dobrane ćwiczenia korekcyjne dają bardzo dobre efekty jeżeli połączone są z systematycznym ich wykonywaniem. Taka kombinacja pozwala uniknąć wielu powikłań w późniejszym wieku niejednokrotnie związanych z bólami kręgosłupa czy problemami ze strony układu krążenia, a w szczególności serca. Pamiętajmy o tym, że nasze zdrowe dzieci to bezcenny skarb o który trzeba zadbać jak najwcześniej.

/mgr Anna Pękacka-Kochanowska/

Zdrowe plecy