zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Zadania MKRPA

Zadania Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynikające z ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. 07.Nr 70, poz.473 z późn. zm.)

Art. 41. 3. Wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) powołują gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych, w szczególności inicjujące działania w zakresie określonym w ust. 1 oraz podejmujące czynności zmierzające do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego.

Art. 41. 1. Prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu należy do zadań własnych gmin. W szczególności zadania te obejmują:
1) zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu;
2) udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie;
3) prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także działań na rzeczW przypadku stwierdzenia złamania przepisów prawa, występować się będzie do Sądu Rejonowego w Legionowie w charakterze oskarżyciela publicznego.
Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych prowadzić będzie kontrolę punktów sprzedaży i podawania napojów alkoholowych mająca na celu propagowanie właściwej sprzedaży napojów alkoholowych zgodnie z art. 96 ,art. 13 ust.2, art. 15 ust. 1, ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Celem kontroli jest również kształtowanie właściwych postaw społeczeństwa, odpowiedzialnego reagowania w sytuacjach sprzedaży alkoholu nietrzeźwym i niepełnoletnim. dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych;
4) (uchylony);
5) wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych;
6) podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 131 i 15 ustawy oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego;
7) wspieranie zatrudnienia socjalnego poprzez organizowanie i finansowanie centrów integracji społecznej.

Art. 18. 1. 3a. Zezwolenia, o których mowa w ust. 3 (na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych), organ zezwalający wydaje po uzyskaniu pozytywnej opinii gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych o zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałami rady gminy, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 2.

Art. 18. 8. Organ zezwalający lub, na podstawie jego upoważnienia, straż gminna lub członkowie gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych dokonują kontroli przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwolenia.

Art. 24. Osoby, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od pracy albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny, kieruje się na badanie przez biegłego w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego.


Art. 25. Na badanie, o którym mowa w art. 24, kieruje gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych właściwa według miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy, na jej wniosek lub z własnej inicjatywy.

Art. 26. 1. Osoby, o których mowa w art. 24, jeżeli uzależnione są od alkoholu, zobowiązać można do poddania się leczeniu w stacjonarnym lub niestacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego.
2. O zastosowaniu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego orzeka sąd rejonowy właściwy według miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy, w postępowaniu nieprocesowym.
3. Sąd wszczyna postępowanie na wniosek gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych lub prokuratora. Do wniosku dołącza się zebraną dokumentację wraz z opinią biegłego, jeżeli badanie przez biegłego zostało przeprowadzone.


Zadania Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynikające z Legionowskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Innych Uzależnień na 2008 rok.

§4 Zadania własne Gminy w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i odpowiadające im działania do realizacji

Zadanie 1. Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej dla osób uzależnionych od alkoholu i współuzależnionych

Funkcjonowanie Punktu Konsultacyjnego Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Legionowie.

Finansowanie badań wykonywanych przez biegłych w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu lecznictwa wobec osób, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego i społecznego. Zadanie to wynika z faktu kierowania przez MKRPA wniosków o obowiązek podjęcia leczenia przez mieszkańców miasta nadużywających alkohol oraz burzących ład i porządek społeczny. Obowiązek finansowania nałożony jest każdorazowo Postanowieniem Sądu Rejonowego w Legionowie.

Zadanie 5. Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 131 i 15 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
W przypadku stwierdzenia złamania przepisów prawa, występować się będzie do Sądu Rejonowego w Legionowie w charakterze oskarżyciela publicznego.
Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych prowadzić będzie kontrolę punktów sprzedaży i podawania napojów alkoholowych mająca na celu propagowanie właściwej sprzedaży napojów alkoholowych zgodnie z art. 96 ,art. 13 ust.2, art. 15 ust. 1, ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Celem kontroli jest również kształtowanie właściwych postaw społeczeństwa, odpowiedzialnego reagowania w sytuacjach sprzedaży alkoholu nietrzeźwym i niepełnoletnim.


Ponadto w związku z oczekiwaniami Administracji Rządowej Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Legionowie kieruje wnioski:
1.Do osób nadużywających alkoholu w celu przeprowadzenia rozmowy interwencyjnej.
2.Do osób współuzależnionych w celu prowadzenia rozmów motywacyjnych
3.Wnioski do Sądu Rodzinnego o wgląd w sytuację małoletniego/małoletniej.
4.Wnioski do Sądu Rodzinnego o pozbawienie władzy rodzicielskiej.