zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Duża grupa osób podczas pikniku

Nakręceni na ekologię

Data dodania: 26 kwietnia 2022
Sobotni piknik ekologiczny, zorganizowany przez legionowski ratusz w ramach akcji pod nazwą „Dogęszczamy zielenią”, cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Za darmo, bądź w zamian za stare baterie i plastikowe zakrętki mogli oni zabrać do domów sadzonki kwiatów, drzew i krzewów. A przy okazji miło, pożytecznie i zdrowo spędzić czas.
Cofnij

Jeszcze przed rozpoczęciem imprezy na zarządzanym przez spółkę KZB targowisku Mój Rynek zgromadziło się mnóstwo mieszkańców pragnących wziąć udział w miejskiej akcji.

– W tym roku kładziemy w niej duży nacisk na drzewa. Zakupiliśmy ich około pięciu tysięcy sztuk. Część została już przekazana wspólnotom mieszkaniowym, spółdzielni, szkołom, przedszkolom i wszystkim instytucjom, które się do nas zgłosiły. Dzisiaj natomiast rozdajemy rośliny mieszkańcom. Mamy nadzieję, że wszystkie te drzewa, plus około 2,5 tysiąca krzewów i 3 tysiące kwiatów znajdą nowych właścicieli – mówi Robert Wieczorek, kierownik referatu ochrony środowiska Urzędu Miasta w Legionowie.

Pod tym i pod innymi względami organizatorzy się nie zawiedli. Świetnie sprawdził się też ich nowy ekologiczny pomysł.

– W tym roku nasza akcja ma trochę inny wymiar. Owszem, część roślin jest rozdawana za darmo, ale w zamian za inne mieszkańcy mogą podarować miastu plastikowe zakrętki bądź też zużyte baterie. Weszliśmy we współpracę ze stowarzyszeniem Wolontariat Legionowo, które później wymienia je na inne dobra, dając zebranym bateriom i zakrętkom drugie życie – podkreśla Anna Szwarczewska, kierownik miejskiego Referatu Kultury i Współpracy.

Efekty zbiórki okazały się spektakularne: zebrano ponad 200 kg zużytych baterii oraz około półtora tysiąca litrów nakrętek, czyli tyle, ile potrzeba do wypełnienia co najmniej pięciu dobroczynnych serc, jakie można spotkać w różnych częściach miasta.

Podczas pikniku wiele działo się nie tylko na scenie. W wydzielonych na targu strefach Aktywnej i Ekologicznej odbywały się warsztaty, konkursy oraz przeglądy rowerowe. Działały też stoiska ze zdrową żywnością, a także punkt informacyjny dotyczący prawidłowej segregacji odpadów.

– Do udziału w tym pikniku zaprosiliśmy instytucje poniekąd związane z ekologią. Stąd między innymi udział PWK Legionowo czy Nadleśnictwa Jabłonna. Są tutaj również stowarzyszenia z terenu Legionowa. Przy okazji mieszkańcy mogą dowiedzieć się czegoś więcej o ekologi, ale w sposób niecodzienny, z domieszką zabawy – dodaje Anna Szwarczewska.

Dzięki temu przez kilka godzin targowisko po raz kolejny tętniło „zielonym” życiem. Obecny na miejscu prezydent Legionowa przyjął to z wielką radością.

– Chcę wszystkim podziękować za włączenie się do tej akcji. My ze swej strony na terenach szkół, przedszkoli i partnerów, którzy się do nas zgłosili, czyli Centrum Szkolenia Policji, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, chcemy docelowo posadzić 50 tysięcy drzew. Tak więc każdy mieszkaniec będzie miał nowe drzewo na terenie miasta. Jeżeli posiadają państwo jeszcze wolne miejsca do ich posadzenia, zapraszamy do włączenia się w naszą akcję – zachęcał Roman Smogorzewski.

Dwie dekady rozdawania mieszkańcom roślin dowiodły, że takie akcje i apele nie idą na marne.

– Widzimy to szczególnie na terenie przedszkoli, szkół i innych instytucji. My sami też, jako miejski referat ochrony środowiska, sadzimy bardzo dużo drzew na terenach zielonych. Tak więc sądzę, że ta akcja, a właściwie nie tyle akcja, co ciągłe, całoroczne działania przynoszą efekty – uważa Robert Wieczorek.

– Dzięki temu w perspektywie kilkudziesięciu lat Legionowo będzie miastem jeszcze bardziej zielonym, ale i chłodniejszym, bo sadzenie drzew oznacza nie tylko upiększenie Legionowa, lecz także jego ochłodzenie w miesiącach letnich – dodaje Marcin Galoch z miejskiego referatu ochrony środowiska.

Partnerami sobotniego pikniku były spółki KZB Legionowo i PWK Legionowo, Nadleśnictwo Jabłonna, a także Miejski Ośrodek Kultury i Straż Miejska w Legionowie. W organizacji imprezy pomogły też: Centrum Projektów Europejskich oraz stowarzyszenia Działamy Lokalnie i Wolontariat Legionowo.