zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Historia i symbole

 

Geneza Legionowa sięga 1877 roku, kiedy to w dobrach rodu Potockich oddano do użytku stację kolejową klasy IV - Jabłonna (w 1934 roku nazwano ją Legionowem). 

Przygotowania do wybudowania linii kolejowej i utworzenia stacji, Towarzystwo Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej rozpoczęło już na początku lat 70-tych XIX wieku.

Przeznaczeniem linii było połączenie rosyjskich twierdz: Modlina, Warszawy i Dęblina oraz transport podolskiego zboża do portów nadbałtyckich.

Drewniana stacja Jabłonna była jedną z dwudziestu czterech stacji na całej linii nadwiślańskiej od Kowla do Mławy. Ostatnim jej reliktem w Legionowie jest drewniana budka dróżnicza z 1877 roku, stojąca przy tzw. starym trakcie na Kozłówce.

Zobacz także:

  • Historia i symboleCentrum legionowa na niemieckiej mapie z ok. 1914 r. Przy stacji kolejowej Jabłonna (dziś Legionowo) widać duży zespół koszarowy - Obóz Feldmarszałka Hurki, folwark Kozłówkę oraz wille w Parku Gucin. Ul. Piłsudskiego była wówczas przecinką w sosnowym lesie.

    Gucin - geneza Legionowa

    dodano: 27 grudnia 2015

    Przy stacji kolejowej, która stała się podstawowym czynnikiem miastotwórczym, już od początku lat 80. XIX wieku zaczęło kształtować się letnisko Gucin

  • Historia i symboleDefilada 2. Batalionu Balonowego przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w 1934 r.

    Legionowo - osada

    dodano: 28 grudnia 2015

    Wobec tak ogromnego wzrostu liczby ludności i budynków mieszkalnych stało się oczywiste, że osada powinna usamodzielnić się administracyjnie.

  • Historia i symboleNajstarsza legionowska szkoła powstała w 1921 r. na terenie koszar. Na zdjęciu uwieczniono wieloletniego dyrektora szkoły Piotra Parola.

    Okres międzywojenny

    dodano: 29 grudnia 2015

    W okresie międzywojennym o charakterze Legionowa decydowały przede wszystkim dwa czynniki:

  • Historia i symbolePierwszy urząd gminy Legionowo mieścił się w willi przy ul. Mickiewicza 23. Dziś ten zabytkowy budynek jest siedzibą Zbiorów Historycznych Miasta Legionowo.

    Legionowo

    dodano: 30 grudnia 2015
    We wrześniu 1939 roku Legionowo było położone cieniu walk o twierdzę Modlin. 13 września do osady wkroczyły pierwsze jednostki hitlerowskie.
  • Historia i symboleGłówna ulica Legionowa do 1934 r. nosiła nazwę ul. Królewskiej. W 1934 r. zmieniono ją na ul. Piłsudskiego, a po II wojnie w latach 1949-90 na PZPR.

    Miasto Prezydenckie

    dodano: 30 grudnia 2015

    Od chwili zakończenia II wojny światowej Legionowo stało się ważnym garnizonem wojskowym i milicyjnym.