zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Włamywacz próbuje wywarzyć drzwi.

Bezpieczne mieszkanie

Data dodania: 12 lipca 2018

Okres letni nadal trwa i niezmiennie kojarzy się z dłuższymi wyjazdami i pozostawianiem swoich domów i mieszkań. Niestety jest to czas, który złodzieje wykorzystują do włamań, pozbawiając właścicieli niejednokrotnie dorobku całego życia. Żadna Policja, nawet najskuteczniejsza, nie ochroni w pełni naszego mienia, jeżeli sami nie będziemy o nie dbali. Dla przypomnienia kilka podstawowych zasad, jak zabezpieczyć własne mieszkanie.

Cofnij

Pamiętajmy, że im więcej jest w mieszkaniu rzeczy cennych, tym zabezpieczenia powinny być lepsze. Sprawca często przed włamaniem chce się dowiedzieć czy pokonanie zabezpieczeń i podejmowane ryzyko będzie dla niego opłacalne. Dlatego też, poza metodami technicznymi, ważną rolę w zabezpieczaniu swojego mieszkania odgrywają tzw.  „bezpieczne postawy". Utrudniają one potencjalnym włamywaczom typowanie mieszkań i domów, które mogą stać się ich łupem.

Kilka rad dla właścicieli :

1.       Zawsze zamykaj za sobą drzwi przy domofonie. Dla złodzieja jest to pierwsza przeszkoda do pokonania i pierwsza bariera do ochrony piwnic.

2.       Po zmroku zasłaniaj okna, nawet gdy mieszkasz na wyższych piętrach. Włamanie z reguły poprzedza obserwacja mieszkania z zewnątrz. Odsłonięte okna pozwalają poznać jego rozkład i ustalić miejsca, w których znajdują się wartościowe przedmioty.

3.       Nigdy nie zostawiaj kluczy, w "umówionym" miejscu (np. pod wycieraczką czy na parapecie). Ich znalezienie nie sprawi złodziejowi żadnych trudności.

4.       Nie wkładaj w drzwi kartek informujących, gdzie jesteś i o której wrócisz. Znajomy może nie przyjść, a złodziej wie ile ma czasu na włamanie.

5.       Gdy musisz na chwilę wyjść, zostaw włączone radio - stwarza pozory, że mieszkanie "żyje". Strata prądu niewielka, a głos może złodzieja zmylić.

6.       Gdy wyjeżdżasz na kilka dni, zostaw znajomym kluczyk do skrzynki pocztowej. Zalegająca korespondencja sygnalizuje,  że w mieszkaniu nikogo nie ma.

7.       Poproś kogoś bliskiego, aby przychodził do Twojego mieszkania i otwierał okna. Ty przed wyjazdem koniecznie je zamknij.

8.       Niech zaufana osoba odwiedza Twoje mieszkanie wieczorami i zapala światła. Jeśli nie masz zaprzyjaźnionej osoby, zainstaluj urządzenie zapalające światło z nadejściem zmroku.

9.       Do remontu mieszkania, czy naprawy sprzętu zamawiaj wyłącznie ekipy polecone przez przyjaciół.

10.   Gdy zgubisz klucze, natychmiast wymień zamek. Może wcale ich nie zgubiłaś, tylko zostały, Ci skradzione?

11.   Nie opowiadaj w osiedlowym sklepiku, że właśnie wyjeżdżasz na wakacje do Tunezji. O wiele bezpieczniej jest podzielić się wrażeniami po powrocie.

12.   Nie chwal się przy obcych zakupem cennego sprzętu. Nie mów też o sprzedaży samochodu i braku pomysłu na zainwestowanie większej sumy pieniędzy.

13.   Nie dawaj kluczy dzieciom. Gdy dziecko idzie do szkoły, niech je zostawi u zaprzyjaźnionych sąsiadów. Nie ujawniaj imion dziecka np. na ubraniach. Kiedy złodziej zwróci się do malucha po imieniu, osłabi jego czujność.

14.   Nie trzymaj wszystkich pieniędzy i kosztowności w jednym miejscu. Nie chowaj też pieniędzy do cukru, mąki, bieliźniarki, pod doniczkami czy w zamrażalniku. Te miejsca są złodziejom doskonale znane. Natomiast dobre są wszelkie rozwiązania nietypowe - nie dziel się jednak tymi schowkami ze swoimi sąsiadami.

15.   Gdy zorientujesz się, że ktoś obcy był w mieszkaniu, natychmiast zawiadom Policję. Nic nie ruszaj, nie zamykaj okien, nie sprzątaj. Zawiadom też policję, gdy zaniepokoją Cię np. odgłosy dochodzące z mieszkania sąsiadów. Nagła przeprowadzka sąsiadów, wizyta kilku panów u samotnej sąsiadki lub wyjący pies powinny wzbudzić podejrzenie.

PAMIĘTAJ! Nie ma lepszego zabezpieczenia Twojego mieszkania niż czujny sąsiad. Niech Cię nie irytuje, kiedy otwiera drzwi, gdy przychodzą do Ciebie goście. Możesz mieć pewność, że jeśli przyjdzie złodziej, sąsiad nie zapomni uchylić drzwi. Sam też interesuj się osobami obcymi np. na klatce schodowej (możesz zapytać kogo szukają). Rozmawiaj z sąsiadami o metodach działania złodziei i sposobach zabezpieczeń w całym bloku, na osiedlu.

źródło: KPP Legionowo